Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-29 08:35
MG / Beata Zajączkowska – Watykan

Bp Kujawski: synod wezwaniem do bardziej wiarygodnego świadectwa

Zakończony Synod Biskupów o Amazonii jest przede wszystkim wołaniem o nawrócenie i większy dynamizm duszpasterski.

Autor/źródło: vaticannews.va

Przekonujące świadectwo zakłada wiarygodne życie Ewangelią. Mówi o tym bp Romuald Kujawski, ordynariusz brazylijskiej diecezji Porto Nacional.

Beata Zajączkowska – Watykan

Polski biskup misyjny podkreśla, że na synodzie wielokrotnie przypominano, iż bez większego przylgnięcia do Jezusa nie będzie skuteczniejszego i wiarygodniejszego głoszenia. „Nowe czasy i nowe wyznania wymagają „aggiornamento”, czyli odnowienia przeżywania wiary, jako kontaktu osobowego z Chrystusem i poszukiwania nowych dróg dotarcia do człowieka, nowych dróg duszpasterskich” – mówi Radiu Watykańskiemu bp Kujawski.


    “ Potrzeba nawrócenia i postawy totalnego nastawienia na Jezusa Chrystusa. Być może, że w tym sensie są jeszcze jakieś zahamowania. To jest piękna droga, ale niezmiernie wymagająca, bo obecność oznacza życie razem z tymi ludźmi, rytmem tych ludzi, rozumieniem tych ludzi, zaangażowaniem się w ich problemy. I w tym sensie głoszenie Ewangelii – mówi papieskiej rozgłośni Bp Kujawski. – Stąd też właśnie być może pojawił się ten motyw żonatych księży, bo my przychodzimy, wizytujemy, odjeżdżamy. Jest za mało księży, a pastor protestancki jest na miejscu. Niewątpliwie ta stała obecność jest dużym wyzwaniem i trzeba byśmy się nad tym zastanowili i to przemodlili. Jest to jednak wyzwanie nie tylko skierowane do części hierarchicznej Kościoła, ale i do ludu Bożego. Bo chcemy Eucharystii, Eucharystia tworzy Kościół, ale pytam się: jak żyjemy tą Eucharystią. Wydaje mi się, że trzeba naprawdę dużo formacji, także wiernych, żeby Misterium Paschalnym na co dzień żyć i z niego czerpać siły duchowe do sprostania wszystkim przeciwnościom. ”Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-28 15:42:01
miniaturka

Motu proprio: Archiwum Watykańskie już nie Tajne, ale Apostolskie

Ojciec Święty zmienił nazwę Tajnego Archiwum Watykańskiego. W pełni zachowując swą dotychczasową tożsamość będzie się ono odtąd nazywać: Apostolskie Archiwum Watykańskie. Historyczna nazwa może budzić błędne skojarzenia wobec przemian, jakie zaszły w języku oraz we wrażliwości społecznej.
2019-10-28 17:43:23
miniaturka

Abp Marek Jędraszewski zachęca do obejrzenia filmu „Nieplanowane”

- "Bardzo zapraszam, by udać się do kin, by przeżyć historię, która jest jak najbardziej współczesną..." - tymi słowami abp Marek Jędraszewski zachęca do obejrzenia filmu „Nieplanowane”. Historia nawróconej aborcjonistki, Abby Johnson, wchodzi do kin 1 listopada.
2019-10-28 23:44:13
miniaturka

Bp Piątek: Amazonia woła o misyjne zaangażowanie zakonów

Polski biskup-misjonarz Marek Piątek potwierdza ważność i aktualność synodalnego apelu o nowy zapał misyjny
2019-10-28 23:49:02
miniaturka

Deklaracja religii monoteistycznych na temat końca życia

Dla religii monoteistycznych, które są związane z postacią Abrahama, zarówno eutanazja, jak wspomagane medycznie samobójstwo to praktyki niedopuszczalne pod względem etycznym i dlatego powinny być one zakazane.
2019-10-28 23:51:29
miniaturka

Światowe Towarzystwo Medyczne przeciwko eutanazji

„Zdecydowanie sprzeciwiamy się eutanazji i samobójstwom wspomaganym” – napisali przedstawiciele Światowego Towarzystwa Medycznego, największej lekarskiej organizacji na świecie.
2019-10-29 09:37:05
miniaturka

Holenderscy pediatrzy chcą eutanazji dla dzieci poniżej 12 roku życia

„Dzieci poniżej 12 roku życia też mają prawo do eutanazji” – twierdzą holenderscy lekarze.