Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-11-14 12:15
AC / mag / KAI

Bp Kamiński: mądrości rządzenia i kierowania uczymy się na modlitwie

Bp Kamiński podkreślił, że człowiek jest odpowiedzialny za miejsce z którego wyszedł i ludzi, z którymi wzrastał i z którymi żyje.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Mądrości rządzenia i kierowania człowiek uczy się na modlitwie – podkreślił bp Romuald Kamiński. W ramach obchodów święta niepodległości strażacy z terenu Mazowsza spotkali się w katedrze warszawsko-praskiej, gdzie mieszczą się relikwie ich patrona, św. Floriana, by wspólnie modlić się w intencji Ojczyzny oraz za tych którzy polegli w walce o wolności i suwerenność Polski. Mszy św. przewodniczył bp Romuald Kamiński.

W homilii podkreślił, że człowiek jest odpowiedzialny za miejsce z którego wyszedł i ludzi, z którymi wzrastał i z którymi żyje. - Ojczyzna to rzecz święta, ponieważ tu się przychodzi na świat, wzrasta, dojrzewa i tu tworzy się relacje z innymi. Za ten depozyt jesteśmy do końca życia odpowiedzialni – powiedział duchowny.

Zwrócił uwagę, że miłość do Ojczyzny opiera się nie tylko na czynie zbrojnym. - My najczęściej dostrzegamy moc oręża i zręczność polityków, a zapominamy że pierwszy fundament położyli ludzie modlitwy. Ile przez te dziesiątki lat było wytrwałego stawanie przed Bogiem starszych i młodszych w każdym domu. Ile było modlitwy za Ojczyznę, za wolność, za braterstwo, o przebaczenie grzechów, o mądrość, o jedność – mówił bp Kamiński.

Podkreślił, że odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku było również owocem cierpienia wielu naszych rodaków. - Często było ono znacznie trudniejsze, niż tych którzy przelali swoją krew, ponieważ było rozłożone w czasie na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat – stwierdził.

Wspomniał również o tych którzy przypominali Europie o sprawie polskiej poprzez działalność na polu kultury. – Poprzez swoje dzieła pokazywali na zewnątrz to, co jest piękne, co jest wartościowe w naszej tradycji. Przypominali, że naród Polski który dokonał w historii wielkich dzieł teraz jest zniewolony – zauważył bp Kamiński.

Jako przykład człowieka, który swoje życie oparł na Bogu i pozwolił, by wiara kształtowała jego decyzje przywołał postać włoskiego polityka, jednego ze współtwórców rady Europy, Alcide De Gasperiego. – Wielu zazdrościło mu trafności sądu i skuteczności. Tymczasem on mądrości rządzenia uczył się na klęczkach, na adoracji Najświętszego Sakramentu – zwrócił uwagę bp Kamiński. Podkreślił, że im ktoś ma wyższe stanowisko i większą odpowiedzialność, tym więcej czasu powinien poświęcać na modlitwę.

Po mszy św. strażacy złożyli wieńce pod tablicą upamiętniającą ich kolegów poległych w walkach o niepodległość Ojczyzny, oraz tych którzy zginęli w akcjach gaszenia pożarów i ratowania życia ludzkiego.

mag / Warszawa


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Warszawa, modlitwa, strażacy, Bp Romuald Kamiński, człowiek, Ojczyzna, św. Florian, mądrość