Strona główna
opoka.org.pl
2020-07-04 12:14
nc

Bp Juszczak: dziś jesteśmy wszyscy u Twoich stóp, Polacy i Ukraińcy, jako Twoje dzieci

O opiekę i orędownictwo Maryi we wszystkich potrzebach Polaków i Ukraińców oraz o wzajemne pojednanie i pokój modlił się w piątek 3 lipca w Częstochowie bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz eparchii wrocławsko-gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego w Polsce.

Autor/źródło: Kościół Greckokatolicki / twitter.com

- Dzisiaj jesteśmy wszyscy u Twoich stóp, Polacy i Ukraińcy, jako Twoje dzieci. Zwracamy się do Ciebie razem z gorącym wołaniem, bądź dla nas wszystkich Opiekunką i Orędowniczką u Swego Syna w naszych utrapieniach i doczesnych potrzebach. Ochraniaj nas wszystkich przed zarażeniem koronawirusem, chroń nas przed powodziami, które niszczą dobytek i odbierają ludzkie życie – modlił się bp Włodzimierz Juszczak wraz z wiernymi zgromadzonymi wieczorem na Jasnej Górze.

Bp Juszczak przypomniał, że w sobotę 4 lipca br. miała odbyć się doroczna greckokatolicka pielgrzymka do Ikony Matki Bożej w Częstochowie. Z powodu epidemii koronawirusa zastąpiła ją pielgrzymka w wymiarze duchowym i wirtualnym 19 czerwca. - Chociaż w tym roku nie udało się naszym wiernym przybyć fizycznie do Ciebie, ufamy, że w latach następnych będziemy mogli kontynuować nasze pielgrzymowanie do Twojej Cudownej Ikony pozostającej od ponad sześciu wieków w tym świętym miejscu, na Jasnej Górze, w Częstochowie – powiedział.

W rozważaniu apelowym Biskup przywołał tradycję pielgrzymowania grekokatolików na Jasną Górę i przytoczył niektóre historyczne wydarzenia, m.in. pielgrzymki maturzystów, duchowe przygotowania do Millenium Chrztu Rusi Kijowskiej oraz obchody w roku 1988, a także chirotonię (święcenia biskupie) abp. Jana Martyniaka. Bp Juszczak podkreślił również wielką rolę św. Jana Pawła II w dziele odrodzenia Kościoła greckokatolickiego.

- Jesteśmy świadomi, że odnowę naszego Kościoła w wielkiej mierze zawdzięczamy Świętemu Janowi Pawłowi II, który osobiście zawierzył Tobie nie tylko siebie, swoje Piotrowe posługiwanie, ale także cały Kościół, nie tylko jego zachodnie, ale także jego wschodnie płuco – powiedział bp Juszczak, dziękując za życie Karola Wojtyły w roku jego setnych urodzin.

Biskup zaznaczył, że w ostatnim czasie przed Cudowną Ikoną Matki Bożej Jasnogórskiej pielgrzymuje coraz więcej migrantów z Ukrainy, którzy przybywają do Polski w celu znalezienia pracy, kontynuacji nauki, prowadzenia bezpiecznego i godnego życia.

Ordynariusz eparchii wrocławsko-gdańskiej wskazał, że Bogurodzica, której na Jasnej Górze oddaje się hołd szczególnie jako Królowej Polski, na Wschodzie od 1037 r. jest czczona jako Królowej Rusi-Ukrainy. Odniósł się również do bolesnych i tragicznych wydarzeń w historii obu narodów. - Prosimy Cię również, abyś pomogła nam z pokorą i w prawdzie spojrzeć na naszą wspólną historię i wyciągnąć do siebie ręce w geście przeproszenia, przebaczenia i pojednania w duchu nauczania Świętego Jana Pawła IIˮ – powiedział. Bp Juszczak zacytował też słowa Papieża Polaka z 2001 roku wypowiedziane we Lwowie: „Niech prze­ba­cze­nie – udzie­lone i uzy­skane – roz­leje się niczym dobro­czynny bal­sam w każ­dym sercu. Niech dzięki oczysz­cze­niu pamięci histo­rycz­nej wszy­scy gotowi będą sta­wiać wyżej to, co jed­no­czy, niż to, co dzieli, ażeby razem budo­wać przy­szłość opartą na wza­jem­nym sza­cunku, bra­ter­skiej współ­pracy i auten­tycz­nej soli­dar­no­ściˮ.


ks. Mateusz Demeniuk / Biuro Prasowe KEP

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-07-03 14:45:03
miniaturka

Czas dobiega końca. Wielkie przepowiednie dla Polski i świata - fragment książki

„Bądź odważny i nie obawiaj się ataków szatana. Zapamiętaj, iż jest to zdrowy znak, gdy szatan krzyczy i miota się wokół Twojego sumienia. To znaczy, że nie ma on dostępu do wnętrza Twojej woli” – Ojciec Pio.
2020-07-03 17:56:44
miniaturka

Płock: ślubni śpiewacy tylko z zaświadczeniem

Od przyszłego roku osoby i zespoły muzyczne, aby wykonywać muzykę na ślubach w diecezji płockiej, będą zobowiązane do ukończenia specjalnego kursu. Ma to zapobiec sytuacjom, w których w repertuarze znajdują się utwory świeckie, nie oddające religijnego charakteru uroczystości.
2020-07-04 09:32:06
miniaturka

#ZaczynamDzienOdEwangelii - Dlaczego Boga nie widzisz?

Prawda Boża objawiana jest ludziom, których serca są proste i ufne, jak serca dzieci, bezgranicznie ufających swoim rodzicom. To pycha, która sprawia, że człowiek stawia się 'ponad' zamyka nam oczy. Tylko czy na pewno sami potrafimy poradzić sobie choćby tylko z sobą samym? Komentarz do Ewangelii.
2020-07-04 12:28:27
miniaturka

Hagia Sophia meczetem? Sąd odłożył decyzję, naciski na Erdogana

Podczas piątkowego posiedzenia trybunału prokurator wnioskował o oddalenie całej sprawy, ponieważ decyzja z 1934 r. o przekształceniu Hagia Sophia w muzeum jest zgodna z porządkiem prawnym, a ponowne przekształcenie dawnej świątyni w meczet należy do wyłącznej kompetencji rządu i prezydenta.
2020-07-04 13:33:51
miniaturka

Bp Sawa Tutunow: ruch BLM jest antychrześcijański

Działający od niedawna w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i kilku innych krajach zachodnich ruch Black Lives Matter „staje się coraz bardziej antychrześcijański, a nawet antycywilizacyjny”.
2020-07-04 13:51:56
miniaturka

Irlandia: 80 proc. spadek ofiar na rzecz Kościoła

Jak zaznacza stołeczna archidiecezja dublińska obecnie realizowana jest strategia restrukturyzacyjna, mająca na celu zaradzenie tej sytuacji kryzysowej oraz zmniejszenie kosztów działalności Kościoła. Księża zgodzili się na zmniejszenie o 25 procent swoich dochodów osobistych.