Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-19 11:07
MG / KAI

Bp Jezierski: ekumenizm to nie tylko debaty ale przede wszystkim sposób myślenia

Bp Jacek Jezierski, przewodniczący KEP ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną odniósł się do niedawnych słów abpa Abla na temat impasu w ekumenizmie, zwracając uwagę, że chodzi o coś więcej, niż tylko ustalenia doktrynalne

Autor/źródło: Diecezja elbląska

Ekumenizm to nie tylko wspólne działania, debaty, ustalenia. To przede wszystkim sposób wrażliwości i sposób myślenia – zaznacza bp Jacek Jezierski. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną odnosi się też do niedawnych słów prawosławnego arcybiskupa Abpa, że w Polsce brakuje wspólnych działań w ramach ekumenizmu praktycznego, czemu towarzyszy stagnacja w debatach doktrynalnych.


Pod hasłem „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc“ zaczerpniętym z Ewangelii św. Jana, obchodzony jest w dniach 18-25 stycznia Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.


Oto pełna wypowiedź bp. Jacka Jezierskiego:


W tym roku dni modlitw o jedność chrześcijan posiadają nietypowy charakter. W związku z epidemią zaplanowano mniej nabożeństw ekumenicznych i zrezygnowano ze spotkań. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku indywidualnej modlitwy o jedność podzielonych chrześcijan. Ekumenizm duchowy leży bowiem u podstaw innych form i zaangażowań ekumenicznych.


Po zatrzymaniu epidemii i powrocie do zwyczajnych form życia społecznego ruszy na nowo działalność ekumeniczna w wielu płaszczyznach: naukowej, dialogów międzykościelnych, nabożeństw ekumenicznych oraz wspólnych działań. Większość z nas pragnie powrotu do wypracowanych już wspólnie form. Zapewne też ukształtują się nowe sposoby komunikacji ekumenicznej (zdalne, elektroniczne).


Musimy nieustannie odczytywać znaki czasu. Prawosławny abp Abel funkcjonuje w ważnym centrum ekumenii, jakim jest Lublin. To bardzo żywe środowisko. Jednak Ksiądz Arcybiskup mówi o impasie ekumenizmu w Polsce. Być może tak jest. Ale trzeba też pamiętać, że w ostatnim czasie odeszli ważni dla ekumenii: abp Jeremiasz (2017), bp Jan Szarek (2020), ks. Wacław Hryniewicz (2020) i inni. Oni dawali nowe impulsy, a często też prowokowali do działania. Naturalnie w kręgu polskiej ekumenii powinny powstawać nowe uzgodnienia. Przypomnę, że jesienią ubiegłego roku został podpisany wspólny dokument, dotyczący cmentarzy. Wydaje mi się, że jest to początek wspólnej refleksji w tym obszarze w sytuacji schyłku wielowiekowej judeochrześcijańskiej tradycji grobów ziemnych.


Ekumenizm to nie tylko wspólne działania, debaty, ustalenia. To przede wszystkim sposób wrażliwości i sposób myślenia (ks. Mirosław Tykfer). Jednak ta wrażliwość rodzi się w bezpośrednim spotkaniu z drugim, innym wyznaniowo, dotąd nam obojętnym lub obcym. Stąd debaty prowadzone zdalnie, chociaż potrzebne i ważne, nie zastąpią spotkań i rozmów w niedużej grupie, w bezpośrednim kontakcie osób.


***


Bp Jacek Jezierski (ur. 1949), przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną jest biskupem elbląskim (od 2014) i administratorem archidiecezji gdańskiej (od 13 sierpnia 2020), doktorem teologii dogmatycznej.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-19 11:46:33
miniaturka

Jeśli istnieje choćby najmniejsza szansa obrony życia, należy ją wykorzystać

Przedstawiciele środowisk twórczych, naukowych i mediów apelują o przekazanie do Polski mężczyzny, który w Wielkiej Brytanii został odłączony od wody i pożywienia. „My w Polsce będziemy próbowali go ratować” – piszą.
2021-01-19 11:51:18
miniaturka

Ks. Władysław Gurgacz – jezuita troszczący się o dusze Żołnierzy Wyklętych

Aż dziw, że ktoś tak mocno uduchowiony, rzec by można: mistyk czasu wojny, obdarzony pasją i talentem malarskim, stanie się duszpasterzem Wyklętych, kapelanem troszczącym się o dusze żołnierzy – piszą wydawcy „Refleksji” ks. Władysława Gurgacza, kapelana Żołnierzy Wyklętych.
2021-01-19 11:56:55
miniaturka

Skandaliczne słowa szefa rosyjskiej dyplomacji wobec Patriarchy Bartłomieja I

W tygodniu modlitw o jedność chrześcijan szczególnie skandalicznie brzmią słowa Siergieja Ławrowa, który zaatakował patriarchę Konstantynopola. Wpisuje się to niestety w kontekst wcześniejszych negatywnych wypowiedzi moskiewskiego patriarchy Cyryla
2021-01-19 12:57:00
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu prosi o ratowanie życia Polaka ze szpitala w Plymouth

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił się w liście do kard. Vincenta Nicholsa, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Anglii i Walii, o podjęcie starań w celu ratowania życia Polaka ze szpitala w Plymouth.
2021-01-19 13:19:19
miniaturka

Republice Środkowej Afryki potrzeba symfonii pokoju!

W Republice Środkowej Afryki rebelianci znów są bardziej aktywni. Ludzie się boją i uciekają do kościołów. Polski misjonarz z RŚA, br. Benedykt Pączka OFMCap opowiada portalowi Opoka jak wygląda obecnie sytuacja.
2021-01-19 13:20:18
miniaturka

To straszliwe, poglądowe działanie tego, co nazywamy cywilizacją śmierci

„Chodzi o brak empatii czy – mówiąc językiem bardziej przemawiającym do serca – brak miłosierdzia wobec tego człowieka” – mówił o sprawie Polaka, któremu angielski szpital odłączył wodę i pożywienie, prof. Grzegorz Kucharczyk z Polskiej Akademii Nauk.