Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-17 18:28
ek / KAI

Bp Jeż: rodziny będące blisko Boga przetrwają wszystko

Kilka tysięcy rodzin modliło się przy Papieskim Ołtarzu w Starym Sączu. Diecezjalne Święto Rodziny zgromadziło małżeństwa m.in. w strojach regionalnych, dzieci, młodzież i starszych.

Autor/źródło: Robert Karp, licencja: CC BY

W homilii biskup tarnowski Andrzej Jeż powiedział, że rodziny, które są blisko Boga przetrwają wszystko, różne ideologie i cywilizacje.

„Każda chrześcijańska rodzina, żyjąca pięknem swojego powołania, ma ogromną siłę oddziaływania na współczesny świat a także przemiany go. Im bardziej instytucja rodziny i małżeństwa jest atakowana czy niszczona, tym bardziej jest nam potrzebna siła tej wiary i nadziei, która mówi, że nawet małe ziarno, jeśli jest zdrowe, to kryje w sobie wielki potencjał” – mówił biskup do małżeństw i rodzin.

Bp Jeż podziękował i dowartościował małżeństwa, które trwają razem 5, 15, 50 czy 60 lat. Zdaniem biskupa, trzeba częściej w czasie różnych religijnych spotkań pokazywać za wzór takie osoby, a nie tylko ludzi, którzy żyli w grzechu, nawrócili się i stają się idolami współczesnej ewangelizacji.

Nawiązując do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, bp Jeż podkreślił szczególną rolę mocnej rodziny w dziejach naszej Ojczyzny.

„Kiedy bowiem nie było państwa polskiego, to Polska była w rodzinach, w polskich domach i w sercach Polaków. To był fundament polskości, którego nie zdołała skruszyć nawałnica zaborców. W rodzinach opowiadano historię Polski, uczono i przekazywano wartości religijne i narodowe” – przypomniał.

Diecezjalne Święto Rodziny ma w tym roku szczególne znaczenie, bo trwa V Synod Diecezji Tarnowskiej, którego pierwszy rok jest skoncentrowany na rodzinie. Bp Jeż powiedział w homilii, że w czasie trwania V Synodu mają zostać wypracowane jak najbardziej adekwatne do współczesnych wyzwań sposoby towarzyszenia narzeczonym, małżonkom i rodzinom.

„Otaczajmy stałą modlitwą rodziny i małżeństwa, przede wszystkim te, które sami tworzycie. Niech wyrazem naszej troski będzie rodzinna modlitwa i szczery rodzinny dialog o kondycji rodziny, o tym, co w niej dobre i szlachetne. Miejmy też odwagę powiedzieć o słabościach i brakach, aby budować własne wspólnoty rodzinne w blasku prawdy, aby je umacniać, by były przestrzenią miłości, pokoju, przebaczenia i bezpieczeństwa. Tylko tak ukształtowana rodzina może się opierać burzom i nawałnicom, które ciągle w nią uderzają” – dodał.

Podczas Mszy św. małżeństwa odnowiły swoje przyrzeczenia. „Jesteśmy tutaj co roku, razem z dziećmi spędzamy miło czas, wzmacnia się nasza wiara widząc tak wiele rodzin, które żyją Ewangelią” – mówią uczestnicy.

Podczas Mszy św. pięć małżeństw z diecezji tarnowskiej wyróżniono medalem Dei Regno Servire – Służyć Królestwu Bożemu. To m.in. osoby, które angażują się w pomoc innym małżeństwom i działają w grupach i stowarzyszeniach. 

„Świętość jest najpiękniejszym obliczem Kościoła. Te słowa korespondują z tym co mówił nam w Starym Sączu św. Jan Paweł II, kiedy przeżywamy 19. rocznicę tego wydarzenia. Prosił, byśmy nie lękali się być świętymi. W imieniu rodzin dziękujemy Ks. Biskupowi za bycie z rodzinami w tak szczególnym roku synodalnym, który jest poświęcony rodzinie” – powiedzieli przedstawiciele odznaczonych. 

Bp Andrzej Jeż wręczył także nominację ks. Czesławowi Faronowi, misjonarzowi z Peru, który wspiera tamtejsze rodziny. Biskup mianował kapłana kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej pw. św. Mateusza w Mielcu. 

Po Mszy św. rozpoczął się Folkowy Festyn Rodzinny. Niektóre osoby przyjechały w strojach regionalnych. Na Diecezjalnym Święcie Rodziny są obecne ruchy, wspólnoty troszczące się o rodzinę. Powstał namiot „Rodzina Wspólnot”, gdzie można uzyskać informacje o danej wspólnocie. Natomiast w namiocie synodalnym można uzyskać informacje o Synodzie oraz złożyć postulaty tematów, którymi powinien zająć się Synod”. Festyn potrwa do wieczora.

Papież Jan Paweł II był w Starym Sączu 16 czerwca 1999. Podczas Mszy św. dokonał kanonizacji bł. Kingi. Do dziś w tym miejscu stoi Papieski Ołtarz. Co roku odbywa się tam Diecezjalne Święto Rodziny. 

eb / Stary Sącz

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-17 13:42:50
miniaturka

Włoscy skauci uczą, jak być mniejszością w zsekularyzowanym świecie

Włoscy katoliccy skauci wyciągają wnioski z sekularyzacji, której w ostatnich latach został poddany ich kraj. Być skautem w środowisku, gdzie chrześcijanie są już mniejszością - to jeden z głównych tematów krajowego zlotu Federacji Skautów Europy.
2018-06-17 13:51:58
miniaturka

Sekretarz generalny Caritas: otwórzcie drzwi, otwórzcie umysły i serca

Trwa światowy tydzień działań na rzecz migrantów, który stanowi część papieskiej kampanii „Dzielić Podróż”. Została ona zainicjowana przez Franciszka we wrześniu ubiegłego roku na rzecz solidarności z migrantami.
2018-06-17 18:25:35
miniaturka

Abp Gądecki: Kościół głosi królestwo Boże dla dobra wszystkich

Kościół głosi królestwo Boże, aby dotrzeć do konkretnego człowieka w społeczeństwie, by inspirować i przepajać Ewangelią samo społeczeństwo – mówił abp Stanisław Gądecki w Suchym Lesie w trakcie uroczystości 800-lecia wspólnoty mieszkańców.
2018-06-18 08:08:15
miniaturka

Afganistan: 4 mln dzieci nie chodzi do szkoły

Prawie 4 mln dzieci w Afganistanie nie uczęszcza do szkoły – wykazały najnowsze badania.
2018-06-18 08:45:46
miniaturka

Papieski apel o pokój w Jemenie

Papież Franciszek wstawił się za mieszkańcami Jemenu, dotkniętego największym w historii kryzysem humanitarnym.
2018-06-18 09:29:24
miniaturka

Biskupi Ukrainy protestują przeciw promocji ideologii gender

Nie można uważać siebie za chrześcijanina i jednocześnie popierać ideologii gender – przypominają rzymskokatoliccy biskupi Ukrainy.