Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-02-14 22:20
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: Wielki Post prowokuje nas do pracy nad sobą

- Wielki Post jest okresem najbardziej pracowitym, bo prowokuje nas do intensywnej pracy nad sobą według wskazań Pana Jezusa – mówił biskup kaliski Edward Janiak, który w środę popielcową przewodniczył liturgii w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii biskup kaliski wskazywał, że czas Wielkiego Postu ma charakter chrzcielny, pokutny i pasyjny. - Będziemy w tym czasie wsłuchiwać się w Słowo Boże w rekolekcjach wielkopostnych, w kazaniach pasyjnych. Liturgiści mówią, że Wielki Post jest jedynym czasem w Kościele bardzo dynamicznym w roku liturgicznym, jest okresem najbardziej pracowitym, bo zaprasza nas, prowokuje do intensywnej pracy nad sobą według wskazań Pana Jezusa – stwierdził celebrans.

Zachęcał wiernych, aby ten czas stał się okazją do zaproszenia Pana Boga we wszystkie przestrzenie życia człowieka.

Przekonywał, że człowiek umiejący pościć staje się szlachetniejszy. - Post to różnego rodzaju umartwienia, które nadają szlachetność naszej duszy. Człowiek poszcząc pokazuje, że potrafi sobą kierować, panować nad sobą – powiedział hierarcha.

Zaznaczył, że obrzęd posypania głów popiołem przypomina znikomość ludzkiego życia. - Za chwilę na znak przyjęcia programu wielkopostnej odnowy przyjmiemy na nasze głowy popiół. Posypanie popiołem mówi nam „człowieku nie przywiązuj się do tego, co ziemskie, bo niczego nie zabierzesz na tamten świat”. Popiół jest symbolem oczyszczenia duchowego, uwolnienia od grzechu, przyjęcia Bożego Miłosierdzia, pojednania się z Panem Bogiem, gotowości do współpracy z Panem Bogiem – mówił kaznodzieja.

Podkreślał, że Wielki Post daje szansę na przebudzenie z iluzji. – Środa popielcowa może być drogą do nawrócenia, bo jest w opozycji do powszechnego dzisiaj bałwochwalczego kultu ciała. Środa Popielcowa skłania nas do podjęcia duchowego wysiłku, do prawdziwego i trwałego źródła miłości – wskazał ordynariusz kaliski.

Akcentował, że prawda o zmartwychwstaniu jest podstawową prawdą wiary. - Módlmy się o dobrą, oczyszczającą drogę do przeżywania pasji i zmartwychwstania. Gdyby nie było zmartwychwstania próżna byłaby nasza wiara – stwierdził bp Janiak. 

Przed zakończeniem Mszy św. proboszcz katedry ks. prał. Adam Modliński zachęcał wiernych do uczestnictwa w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Przypomniał, że w I Niedzielę Wielkiego Postu zostanie odprawiona Droga Krzyżowa ulicami Kalisza.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem Mszę św. koncelebrowali: ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry, ks. prał. Andrzej Gaweł, emerytowany proboszcz katedry, ks. kan. Marcin Papuziński, wicekanclerz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu, ks. kan. Krzysztof Duchnowski, kapelan biskupa.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Kalisz, bp janiak, Popielec, Katedra św. Mikołaja