Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-08 23:04
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: Św. Stanisław uczy nas odwagi

- Św. Stanisław uczy nas wszystkich i mnie jako biskupa i ciebie jako młodego człowieka, byśmy mieli odwagę głosić Chrystusa - mówił bp Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. z okazji 500-lecia konsekracji Fary w Kobylinie.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Jubileuszowe obchody połączono z odpustem ku czci św. Stanisława Biskupa, patrona parafii i udzieleniem młodzieży dwóch kobylińskich parafii sakramentu bierzmowania.

W homilii biskup kaliski odnosząc się do 500. rocznicy konsekracji świątyni dziękował proboszczowi i wiernym za troskę o kościół. – Tyle pokoleń modliło się w tej świątyni, ile tu łez, ile radości. W kościele nie są najważniejsze zabytki, czy złocenia, ale Żywy Kościół. Wy jesteście świątynią Boga – zaznaczył kaznodzieja.

Podkreślał, że liturgia uroczystości św. Stanisława Biskupa i Męczennika przywołuje na obraz dobrego Pasterza. - Chrystus przypomina, że oddał za nas życie. Misję jednoczenia ludzi na bazie prawdy i miłości przekazał Kościołowi, zwłaszcza jego pasterzom, których obdarzył mocą Ducha Świętego. Pamiętajmy, że Kościół jest Chrystusowy, nie papieża, biskupa, proboszcza, ale Kościół jest Boży – powiedział celebrans.

Wskazując na św. Stanisława stwierdził, że ten patron stał się zwornikiem jedności narodu, symbolem wolności Kościoła, ładu moralnego i społecznego, obrony praw Kościoła przed władzą świecką

Zwracając się do młodzieży przekonywał, że św. Stanisław jest przykładem obrony wiary. - Ten patron bardzo skuteczny, odważny uczy nas wszystkich i mnie jako biskupa i ciebie jako młodego człowieka, byśmy mieli odwagę głosić Chrystusa – akcentował hierarcha.

Prosił młodych, aby nie wstydzili się swojej wiary. – Modlimy się, żebyście nigdy nie zdradzili Chrystusa i  nigdy nie odeszli od Jego Kościoła – mówił bp Janiak

Podczas uroczystości ks. prał. Aleksander Gendera odczytał list wicepremiera, ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego z racji obchodów 500-lecia istnienia kościoła w Kobylinie.

Po Mszy św. odpustowej odbyła się procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem Mszę św. koncelebrowali: ks. prał. Aleksander Gendera, wikariusz biskupi i dziekan dekanatu krotoszyńskiego, ks. kan. Janusz Giera, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa w Kobylinie, o. Ksawery Majewski, franciszkanin, gwardian parafii Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie, ks. Marek Dudek, filipin, superior ze Świętej Góry w Gostyniu, ks. kan. Adam Kosmała, proboszcz najstarszego kościoła liczącego ponad 900 lat w Kotłowie.

Kobylin to jedno z najstarszych miast w Polsce. Nazwa „Kobylin”, miasta nazywanego wcześniej „Wenecją”, pojawia się najwcześniej w dokumencie z dnia 15 sierpnia 1289 r., wydanym przez bp. Jakuba Świnkę dla ówczesnego tutejszego kościoła parafialnego. Kolejna wzmianka z dnia 6 lutego 1303 r. została zawarta w dokumencie wojewody kaliskiego Mikołaja. Z dokumentu tego wynika, iż miasto założono na prawie polskim. Prawo magdeburskie miasto otrzymało dopiero 21 grudnia 1430 r. od króla Władysława Jagiełły.

Kościół parafialny pw. św. Stanisława w Kobylinie, jak wynika z wyżej cytowanego dokumentu bp. Świnki, musiał istnieć już przed 1289 r. Była to drewniana świątynia, która spłonęła na początku XVI w.

Budowa obecnej, murowanej świątyni wiąże się z przejęciem Kobylina przez rodzinę Konarskich. Fundatorem obecnego kościoła był biskup krakowski Jan Konarski, stryj nowego właściciela miejscowości Jerzego Konarskiego. Budowę świątyni rozpoczęto ok. 1512 r. W 1518 r. bp Mikołaj, sufragan gnieźnieński poświęcił obraz w ołtarzu głównym i zapewne poświęcił oraz konsekrował kościół. Świadczy o tym dokument znaleziony sto lat później.

O świetności dawnego wyposażenia kościoła świadczy wysokiej klasy zabytek wczesnorenesansowego malarstwa. Chodzi o tryptyk na mensie ołtarza głównego, ufundowany przez bp. Jana Konarskiego w 1518 r. Jest to dzieło znacznych rozmiarów. Sceny narracyjne w części środkowej i na awersach skrzydeł poświęcone są życiu i śmierci św. Stanisława, biskupa i męczennika. Obraz środkowy przedstawia scenę „Zabójstwo biskupa”, lewe skrzydło: „Kupno wsi” i „Świadczenie przed królem”, skrzydło prawe: „Wskrzeszenie Piotrowina” i „Rozsiekanie zwłok”.

W końcu XVI lub na początku XVII w. do kościoła dobudowano wieżę, a ok. 1701 r., po stronie południowej została dostawiona barokowa kaplica.

Od 2008 r. proboszczem parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika jest ks. kan. Janusz Giera.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-05-08 15:59:40
miniaturka

Abp Gądecki: Nie wolno zamykać oczu na rozwój nauki, życie rozpoczyna się od poczęcia

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wystosował list do posłanki Katarzyny Lubnauer, przewodniczącej partii Nowoczesna w kontekście listu otwartego, który posłanka skierowała do Episkopatu Polski pod koniec marca br.
2018-05-08 18:09:12
miniaturka

Bp Guzdek: w czasie II wojny światowej Polska zachowała się „jak trzeba”

Możemy być dumni, że w chwili wielkiej próby Polska zachowała się „jak trzeba” – powiedział dziś podczas Mszy św. w katedrze polowej bp Józef Guzdek, który przewodniczył Eucharystii w 73. rocznicę zakończenia II wojny światowej.
2018-05-08 18:38:51
miniaturka

Papież: nie wchodzić w dialog z szatanem, nie zbliżać się do niego, jest ojcem kłamstwa

W homilii wygłoszonej w Domu św. Marty Papież skupił się na działaniu szatana, który zwodzi i oszukuje. Choć został pokonany, wciąż jest niebezpieczny. Zwrócił także uwagę na to, jak walczyć i wygrywać z pokusami.
2018-05-08 23:28:03
miniaturka

Premiera tegorocznej piosenki Lednickiej

Kochani! Już jest! Nowa Piosenka Siewców Lednicy "Ty jesteś Drogą", której długo wyczekiwaliście! Możecie posłuchać jej na kanale YouTube Siewców Lednicy.
2018-05-09 08:24:47
miniaturka

Niemcy: troska o lepsze przygotowanie narzeczonych do sakramentu

Niemieccy biskupi chcą pogłębić przygotowanie narzeczonych do sakramentu małżeństwa. Ich zdaniem krótkie spotkania na plebanii nie wystarczają, biorąc pod uwagę związek na całe życie.
2018-05-09 08:57:55
miniaturka

Loppiano czeka na Franciszka

Loppiano jest miejscem profetycznym pokazującym, jak mógłby wyglądać świat, gdyby wszyscy żyli przykazaniem miłości.