Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-27 21:35
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak spotkał się z leśnikami w Kaliszu

Biskup kaliski Edward Janiak w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przewodniczył Mszy św. z okazji obchodów „Dni Lasu” Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii celebrans odwołał się do encykliki „Laudato Si”, w której papież Franciszek przeciwstawiając się fałszywym poglądom współczesnych prądów i idei kulturowych podkreśla, że człowiek jest panem wszechświata, ale tyko wtedy, gdy przyjmuje swoje zadanie jako odpowiedzialny zarządca tego co daje Bóg przez naturę. – Papież w swej encyklice mówi nawet o nawróceniu ekologicznym, które nie będzie polegać tylko na tym, żeby stać się lepszym, ale by wspólnotowo działać i troszczyć się o zdrowe relacje ze światem stworzonym. Papież wiąże z tym konkretne postawy wdzięczności i bezinteresowności, tzn. uznania, że świat jest darem otrzymanym z miłości Stwórcy – wskazywał kaznodzieja.

Zaznaczył, że niebezpiecznym dziś zjawiskiem jest wzrost dominacji polityki lewicowo-liberalnej. - Te trendy brutalnie realizowane w krajach zachodniej Europy nie mają nic wspólnego z ochroną życia. Małżeństwo i związane z nim życie rodzinne stanowią narzędzie ucisku – powiedział duchowny.

Akcentował, że rodzina jest naturalnym środowiskiem najważniejszym na ziemi stworzonym przez Pana Boga. - Niech nam nikt nie robi zamętu w głowie. Rodzina jest najświętszym miejscem na ziemi. Nie związki jednopłciowe. Wszystko to jest wytwór. W Kościele katechizm konkretnie ustosunkowuje się do tego, nikogo się nie potępia, potępia się grzech, ale nie może norma naturalna ustępować pierwszeństwa mniejszości, która jest wbrew naturze – mówił hierarcha.

Zachęcał wiernych, aby odważnie świadczyli o Chrystusie. - Św. Jan Paweł II zachęcał nas, abyśmy odważnie szli do wspólnoty Unii Europejskiej. Mówił jak prorok, że przyjdzie moment, kiedy Polska będzie musiała wobec Europy dać świadectwo korzeni chrześcijańskich i właściwie dzisiaj się to dzieje. To nic, że ktoś powie, że zacofany. Stajemy po stronie ochrony życia nie dlatego, że tak mówi papież czy biskup, ale dlatego, że jest takie prawo naturalne, prawo Boże i tego nikt nie może zmienić przez głosowanie – stwierdził ordynariusz diecezji kaliskiej.

Wskazywał, że papież w encyklice „Laudato Si” obok Maryi zauważa św. Józefa, który w Ewangelii jawi się jako mąż sprawiedliwy, pracowity, mocny, ale też wrażliwy na rzeczywistość, gotowy kochać i służyć z pokorą. – Idąc za papieską myślą prośmy dla wszystkich tutaj obecnych, szczególnie dla polskich leśników, aby na wzór św. Józefa byli ludźmi silnymi, zakorzenionymi w wierze i tradycji, wrażliwymi na świat stworzony i jego Stwórcę, by byli gotowi kochać i służyć z pokorą – mówił bp Janiak.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa w obecności biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Tomasz Markiewicz odczytał akt zawierzenia patronowi leśników i ich rodzin.

Druga część spotkania odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu, gdzie przed budynkiem posadzono lipy. Jedną z nich zasadził biskup kaliski Edward Janiak.

Uroczysta akademia była okazją do wręczenia odznaczeń zasłużonym leśnikom. Podczas spotkania z okazji Regionalnych Dni Lasu w Kaliszu otwarto wystawę prac absolwentów Liceum Plastycznego im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu.

Akademię zakończył koncert w wykonaniu uczniów Technikum Budowy Fortepianów im. Gustawa Arnolda Fibigera w Kaliszu.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-04-27 13:45:12
miniaturka

Papież modli się o pokój i zgodę na Półwyspie Koreańskim

Papież Franciszek skierował przesłanie z okazji pierwszej rocznicy podpisania deklaracji z Panmundżom, która dotyczyła pokoju, rozwoju oraz zjednoczenia Półwyspu Koreańskiego.
2019-04-27 13:56:40
miniaturka

Pomoc Papieża dla migrantów z Ameryki Środkowej

Papież Franciszek przeznaczył 500 tys. dolarów na pomoc dla migrantów z Ameryki Środkowej, którzy przebywają w Meksyku.
2019-04-27 17:34:33
miniaturka

Bp Nitkiewicz: Uwolnić się od „macek konsumizmu”

O przygotowaniu dzieci do I Komunii Świętej mówił bp Krzysztof Nitkiewicz w trakcie spotkania paschalnego księży, osób zakonnych i świeckich posługujących jako katecheci, które odbyło się 27 kwietnia w Sandomierzu.
2019-04-28 10:14:44
miniaturka

Życzenia wielkanocne Przewodniczącego KEP dla wiernych Kościoła greckokatolickiego

Życzę Księdzu Arcybiskupowi oraz wszystkim wiernym Kościoła greckokatolickiego, aby celebracja misterium paschalnego ożywiła raz jeszcze to wszystko, co powstało już z martwych wraz ze zmartwychwstaniem naszego Pana – napisał abp Stanisław Gądecki.
2019-04-28 12:35:17
miniaturka

Abp Marek Jędraszewski: Iść przez życie za św. Faustyną z ufnością w miłosierdzie Boże

- W przeciwieństwie do przeszłości, wiele możemy zrobić zarówno w teraźniejszości jak i w odniesieniu do przyszłości. Tutaj bowiem otwiera się przed nami ta przestrzeń działania, do której wzywa nas sam Jezus Chrystus: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny”- mówił abp Jędraszewski w Łagiewnikach.
2019-04-28 12:38:05
miniaturka

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego zaproś znajomych na „Podwieczorek Miłosierdzia”

„Podwieczorek Miłosierdzia” to pomysł na spotkanie w gronie przyjaciół i znajomych i wspólne świętowanie prawdy o Bożym miłosierdziu.