Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-25 13:51
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: ratunkiem dla Europy i świata jest powrót do Chrystusa

- Ratunkiem dla Europy i świata jest powrót do Chrystusa – mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył pasterce w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Przed rozpoczęciem Eucharystii w procesji biskup kaliski Edward Janiak zaniósł figurkę Dzieciątka do żłóbka.

W homilii biskup kaliski wskazywał, że Jezus nie znalazł miejsca u tych, do których przyszedł. – Jezus przyszedł do swoich, a swoi Go nie przyjęli. Była to zapowiedź, że będzie przez niektórych odrzucany. Tak było za Jego ziemskiego życia. To odrzucenie zakończyło się wydaniem Go na śmierć. Potem w dziejach Kościoła był prześladowany w swoich uczniach. Niestety, to odrzucanie Pana Jezusa trwa do dzisiaj – powiedział celebrans.

Ubolewał, że współczesny świat odwraca się od Jezusa. - Niektórym wydaje się, że nie potrzebują żadnego Boga. Uważają, że Bóg ogranicza im wolność, jest przyczyną braku szczęścia. Jednakże historia dawna i współczesna pokazuje, że ilekroć świat odrzuca Boga tylekroć pogrąża się w ciemnościach, staje się światem nieludzkim, barbarzyńskim, bo jest brak szacunku dla godności człowieka – akcentował bp Janiak.

Zaznaczył, że Jezus przyniósł na ziemię pokój i miłość. - Świat bez prawdy, bez miłości, bez pokoju jest okropny – stwierdził kaznodzieja.

Podkreślał, że we współczesnym świecie widoczna jest walka między mocami światłości i ciemności, która przejawia się w wychowaniu młodego pokolenia, na uniwersytetach, w parlamentach, w mediach. - Europa w ostatnim czasie stała się bardzo liberalna. W krajach Europy legalizowana jest aborcja i eutanazja, aprobowane są związki partnerskie, zapłodnienie in vitro, wprowadza się ideologię gender pod sankcjami karnymi. Ten proces tylnymi drzwiami wprowadza się do nas z wyczekiwaniem jaka będzie reakcja rodziny i społeczeństwa, bo Kościół jest wrogi dla tych lewackich ideologii – ubolewał hierarcha.

Akcentował, że ratunkiem dla Europy i świata jest powrót do Chrystusa. - Módlmy się przed Jezusem w te święta, aby świat rozpoznał Zbawiciela, aby chciano budować jutro Polski, Europy i świata na Jego zasadach, na Jego prawdzie, na Jego miłości – zaznaczył ordynariusz diecezji kaliskiej.

Wskazywał, że Jezus przychodząc na ziemię przebóstwił człowieczeństwo i dlatego każdemu człowiekowi należy się szacunek. - Ta dzisiejsza noc jest nocą miłości Boga do człowieka. Każdemu człowiekowi należny jest szacunek, dobre słowo, uśmiech, a czasem też trzeba podzielić się chlebem – mówił bp Janiak.

Wspólnie z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry, ks. kan. Marcin Papuziński, wicekanclerz Kurii Diecezjalnej, ks. Dominik Wieczorek, wikariusz katedry.

Po Mszy św. biskup i proboszcz przełamali się opłatkiem z wiernymi.

Uroczystość uświetniła orkiestra „Gród nad Prosną”.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy