Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-25 21:01
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak prosi o modlitwę w intencji alumnów

Bp Edward Janiak prosił członków Akcji Katolickiej o modlitwę w intencji alumnów. Biskup kaliski przewodniczył Mszy św. w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W święto Chrystusa Króla członkowie Akcji Katolickiej z diecezji kaliskiej spotkali się na wspólnej modlitwie w kaliskiej katedrze.

W homilii ks. dr Sławomir Kęszka odwołując się do dzisiejszej Ewangelii mówiącej o spotkaniu Jezusa z Piłatem wskazywał, że jedyną prawdą jest sam Bóg. – Myślę, że dzisiaj w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata koniecznością jest pokornie stanąć wobec Jezusa i zadać sobie pytanie, kim On tak naprawdę jest dla mnie? Odpowiedzi, które dajemy naszemu Mistrzowi realizują się niejednokrotnie w naszej pracy, która wykonywana jest z zawodową kompetencją i doskonałością chrześcijańską objawiającą się umiłowaniem Boga i w służbie ludziom – mówił kaznodzieja, który zaznaczył, że członkowie Akcji Katolickiej będąc ludźmi wrażliwymi poprzez dzieła duchowe i materialne są mocno zatroskani o Kościół.

Podczas Mszy św. bp Edward Janiak wręczył legitymacje nowym członkom Akcji Katolickiej.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa biskup kaliski dziękował członkom Akcji Katolickiej za zaangażowanie w życie Kościoła kaliskiego i prosił o modlitwę w intencji alumnów. Dodał, że w tym roku na pierwszym roku studiuje 17 kleryków. – To jest wielka łaska. Proszę Was bardzo o modlitwę, aby wytrwali. W takich niełatwych czasach, gdzie tyle mówi się na Kościół, na księży ile trzeba mieć odwagi, idealizmu, żeby podjąć tę drogę służby człowiekowi. Ta droga do kapłaństwa potrzebuje naszej pamięci przed Bogiem, byśmy mogli być z nich dumni – powiedział bp Janiak.

Biskup zaprosił członków Akcji Katolickiej na oficjalne zakończenie Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego, które będzie miało miejsce w uroczystość Trzech Króli w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się: ks. prał. Adam Modliński, proboszcz kaliskiej katedry, ks. prał. Andrzej Gaweł, poprzedni proboszcz, ks. Sławomir Kęszka, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej, ks. Marcin Załężny, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, kapłani opiekujący się parafialnymi oddziałami Akcji Katolickiej, alumni pierwszego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, członkowie Akcji Katolickiej z diecezji kaliskiej oraz wierni.

Akcja Katolicka w diecezji kaliskiej została powołana do istnienia przez pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierałę w 1995 r. W diecezji istnieje ok. 80 oddziałów parafialnych, do których należy ponad 800 członków. Do najważniejszych działań należą: coroczne spotkania modlitewne członków i ich rodzin - w maju na Pólku pod Bralinem, a w październiku w Tursku, pielgrzymka rowerowa na Jasną Górę, konkurs recytatorski poezji religijnej dla dzieci i młodzieży, a przede wszystkim działania charytatywne. W marcu 2017 r. w Kaliszu odbyły się rekolekcje dla przedstawicieli Akcji Katolickiej z 12 diecezji w Polsce. Prezesem Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej jest Robert Lis, a asystentem diecezjalnym Akcji Katolickiej - ks. dr Sławomir Kęszka.

W 2018 r. odbyły się wybory do Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej. W skład Zarządu wchodzą: Robert Lis (prezes), Ireneusz Reder i Antoni Matuszewski (wiceprezesi), Maria Wawrzyniak (sekretarz), Ewa Marciniak (skarbnik), Alicja Kędzia, Maria Owczarek, Danuta Szyszka (członkowie). Komisję Rewizyjną tworzą: Krystyna Marciniak (przewodnicząca), Adam Gościniarek, Jerzy Wojtczak, Zbigniew Wroński (członkowie). Przedstawicielami w Radzie Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej są: Robert Lis i Marian Rybicki. Osobą odpowiedzialną za współpracę z Radiem Rodzina Diecezji Kaliskiej jest Elżbieta Kałuża-Maniewska.

 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy