Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-05 22:14
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak poświęcił w Gołuchowie sztandar "Solidarności" leśników

Biskup kaliski Edward Janiak przewodniczył Mszy św. w intencji leśników i poświęcił sztandar „Solidarności” w kościele pw. NMP Wniebowziętej w Gołuchowie.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii celebrans zachęcał do dobrego przeżycia Adwentu. - W czasie Adwentu jesteśmy zaproszeni do wejścia na drogę współpracy z Duchem Świętym, a w konsekwencji do nawrócenia - mówił bp Janiak.

Podkreślał, że tylko człowiek spośród ziemskich stworzeń został obdarzony możliwością wyboru. - Szczególnie ważne w życiu ludzkim są wybory moralne, a więc wybór między dobrem a złem – powiedział kaznodzieja.

Zaznaczył, że wybór dobra mimo że niekiedy łączy się nawet z cierpieniem ostatecznie zawsze przynosi człowiekowi radość. - Wypełnienie czegoś dobrego może okazać się trudne, może być złączone z dużym wysiłkiem, a nawet ofiarą i cierpieniem

Jednakże po wypełnieniu dobro cieszy, raduje, przychodzi wewnętrzna radość, satysfakcja, że dokonało się czegoś co jest zgodne z naszą chrześcijańską naturą – przekonywał bp Janiak.

Dodał, że spełnienie zła przynosi w konsekwencji rozczarowanie, wyrzuty sumienia, a niekiedy smutek i ból. - Nie znajdziemy człowieka, który żałowałby, że zachował prawo Boże, że był posłuszny Bogu, natomiast tych, którzy żałują, że zeszli z dróg wskazanych przez Boga jest bardzo wielu – stwierdził hierarcha.

Zwracając się do leśników wskazywał, że etos „Solidarności” nigdy nie starzeje się. – „Solidarność” zawsze powinna łączyć, a nie dzielić ludzi – akcentował bp Janiak.

Podczas Mszy św. biskup poświęcił nowy sztandar Międzyregionalnej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność” przy Regionalnej Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa bp Edward Janiak dokonał specjalnego odznaczenia i wręczył zasłużonym leśnikom srebrne pierścienie św. Józefa. Takie pierścienie otrzymali: Benedykt Roźmiarek, dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, Tomasz Markiewicz, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, Piotr Grygiel, były dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu i Józef Szymański, nadleśniczy Nadleśnictwa Syców.

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: kapłani - duszpasterze leśników z ks. Rafałem Rydlińskim, proboszczem parafii w Gołuchowie i diecezjalnym duszpasterzem pracowników leśnictwa i ochrony środowiska, władze oraz przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy