Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-18 23:02
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak poświęcił placówkę opiekuńczo-wychowawczą

Biskup kaliski Edward Janiak poświęcił Placówkę Opiekuńczo–Wychowawczą im. Aniołów Stróżów w Ostrowie Kaliskim prowadzoną przez Caritas Diecezji Kaliskiej.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Placówka przygotowana jest na przyjęcie 14 dzieci w wieku od 10 do 18 lat. W określonych przypadkach do ośrodka mogą trafiać dzieci młodsze.

Starosta kaliski Krzysztof Nosal wyjaśnia, że pomysł stworzenia takiej placówki pojawił się kilka lat temu. - Kiedy w rodzinie dochodziło do kryzysowej sytuacji, np. przemocy czy nadużywania alkoholu, a ofiarami stawały się dzieci, które zgodnie z decyzją sądu należało zabrać od rodziców, miejsca dla nich trzeba było szukać w ośrodkach oddalonych od miejsca zamieszkania, dlatego władze powiatu po rozmowach z wójtem gminy Brzeziny, zdecydowały się na stworzenie takiego ośrodka w budynku dawnej szkoły w Ostrowie Kaliskim – stwierdził włodarz.

Z kolei wójt gminy Brzeziny Krzysztof Niedźwiedzki podkreślił, że kiedy ponad 10 lat zakończyła swoje funkcjonowanie szkoła podstawowa to zawsze intencją mieszkańców było, aby ten budynek nadal pełnił funkcję edukacyjną. Dodał, że wspólnie za sprawą pozytywnych decyzji starosty kaliskiego, radnych powiatowych i gminnych udało się stworzyć taki ośrodek.

W ubiegłym roku zapadła decyzja, że placówkę, na zlecenie powiatu, poprowadzi Caritas Diecezji Kaliskiej.

W swoim wystąpieniu biskup kaliski podziękował osobom zaangażowanym w utworzenie ośrodka. Przypomniał, że Caritas prowadzi w diecezji wiele dzieł, m.in.: Dom Opieki dla Seniorów, świetlice socjoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży, placówki dla biednych, samotnych i chorych. – Dotąd nie prowadziliśmy Domu Dziecka, więc bardzo serdecznie dziękuję za obdarzenie nas zaufaniem. Dziecko jest zawsze największym skarbem. Każde dzieło tworzą ludzie, którzy są do tego przygotowani. Proszę wszystkich o modlitwę, aby to dzieło służyło społeczeństwu – mówił bp Edward Janiak.

Dyrektor kaliskiego Caritas ks. Jacek Andrzejczak dziękował dyrektor placówki i pracownikom za przygotowanie tego domu według wszystkich najnowszych standardów.

Celem działalności placówki jest interwencyjne zapewnienie całodobowej opieki oraz zabezpieczenie wszelkich niezbędnych potrzeb dzieciom pozbawionym opieki rodzicielskiej, a także podjęcie działań mających na celu powrót dzieci, o ile to możliwe, do rodziny naturalnej, a w przypadku braku takiej możliwości umieszczenie dzieci w rodzinie zastępczej, rodzinie adopcyjnej lub placówce opiekuńczo-wychowawczej.

Wychowankami zajmuje się wykwalifikowana kadra: wychowawcy, psycholog, pracownik socjalny. Podopieczni są pod stałą opieką lokalnego ośrodka zdrowia oraz lekarzy specjalistów, a także uczęszczają do lokalnych szkół.

Dom funkcjonuje już od listopada 2017 r., kiedy przyjęto pierwszego wychowanka. Aktualnie w ośrodku mieszka 13 dzieci. Dyrektorem jest Marta Gałach, która zapewnia, że pracownicy i wolontariusze starają się, aby podopieczni bardzo dobrze czuli się w tym miejscu.

Czas pobytu wychowanków w placówce to maksymalnie 3 miesiące, jednakże w określonych przypadkach czas ten może wydłużyć się do 6 miesięcy.

W budynku placówki znajdują się 4 sypialnie – dwie 4-osobowe oraz dwie 3-osobowe oraz 3 łazienki z prysznicami. Dodatkowo przebywający w Ostrowie Kaliskim mogą korzystać z sali edukacyjnej - miejsca na wykonywanie prac domowych oraz organizację zajęć dodatkowych, a także dwóch pokojów dziennych: jeden to salon, a drugi służący do zajęć terapeutycznych czy spotkań z rodziną. W ośrodku jest także jadalnia i pralnia, dwa pomieszczenia biurowe, dwa pomieszczenia gospodarcze, łazienka dla personelu, dwa korytarze oraz zaplecze kuchenne. Do placówki przynależy ponadto budynek gospodarczy z kotłownią.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy