Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-01 01:56
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: nieśmy radosne Alleluja do wszystkich zakątków naszego życia

- Nieśmy radosne Alleluja do wszystkich zakątków naszego życia, do naszych relacji z ludźmi w rodzinie, pracy, gdzie jest nasza codzienność - mówił bp Edward Janiak, który przewodniczył w katedrze kaliskiej Liturgii Wigilii Paschalnej.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii biskup kaliski wskazywał na elementy liturgii Wigilii Paschalnej. Zaznaczył, że od poświęconego ognia zapalany jest paschał, który symbolizuje Chrystusa zmartwychwstałego. – Boimy się w życiu zimna i ciemności, nie tylko w sferze życia biologicznego, fizycznego, ale także w sferze życia duchowego. Jakże często dokucza nam zimno i ciemność w życiu społecznym i rodzinnym. Mają one na imię: brak miłości, znieczulica, obojętność, bezsens życia, kłamstwo, życie w ciemnościach grzechu. I właśnie Zmartwychwstały Chrystus przynosi nam duchowe ciepło i światło – powiedział celebrans.

Dodał, że drugi żywioł, który uwydatnia liturgia Wigilii Paschalnej to woda. – My, jako dorośli, obmyci już dawno wodą chrztu św., czyli zanurzeni jeszcze w dzieciństwie w śmierć Chrystusa, winniśmy żyć dla Boga w jedności z Chrystusem Zmartwychwstałym – podkreślał bp Janiak.

Ukazywał, że darem Chrystusa Zmartwychwstałego jest dar odpuszczania grzechów. – Ten dar Bożego miłosierdzia jest nam dziś dawany. Tyle jest na świecie zła, tyle grzechów ludzie popełnili i ciągle na nowo popełniają, a Bóg cierpliwie czeka. Miłosierdzie Boże roztacza się obficie nad światem. Bóg owszem, upomina ludzi, daje im wyraźne znaki swojej obecności i działania, ale jest zawsze cierpliwy i miłosierny – przekonywał hierarcha.

Zachęcał wiernych, aby dary zmartwychwstałego Chrystusa przekazywali bliźnim. – Wszyscy winniśmy być przekazicielami darów wielkanocnych zmartwychwstałego Chrystusa: daru pokoju, daru radości, daru Bożego przebaczenia. Nieśmy ludziom pokój i nadzieję. Dobrym słowem, szlachetnym czynem podnośmy na duchu przygnębionych. Niech twoje słowo nikogo nie zasmuca – powiedział biskup kaliski.

Biskupom, kapłanom i wiernym życzenia złożył ks. prał. Adam Modliński. – W tę świętą noc Zmartwychwstania Pańskiego życzę, aby Ten, który przeszedł ze śmierci do życia rozświetlał drogi naszej codzienności blaskiem prawdy, miłości i pokoju. Niech spotkanie z Jezusem Zmartwychwstałym będzie naszym zmartwychwstaniem, niech odmienia nasze życie, niech stanie się dla nas źródłem nadziei, a nadzieja siłą, abyśmy potrafili rozniecać płomień ufnej wiary w sercach naszych bliźnich, zwłaszcza tych, którzy żyją daleko od Boga, by jak najwięcej z nich doprowadzić do spotkania z Chrystusem – życzył proboszcz katedry.

Liturgię zakończyła procesja rezurekcyjna z zapalonymi świecami ulicami Kalisza.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się: biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, proboszcz katedry ks. prał. Adam Modliński, kapłani pracujący w Kurii Diecezjalnej i katedrze.

Uroczystość uświetniły chóry: katedralny i młodzieżowy oraz orkiestra „Gród nad Prosną”. W liturgii uczestniczyła także Straż Rzymska istniejąca od wielu lat przy katedrze.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy