Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-25 16:28
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: nie ustawajmy w modlitwie o pokój w ojczyźnie

- Nie ustawajmy proszeniu Jezusa, aby obdarzył świat i ojczyznę pokojem, by ustały spory, waśnie, żeby Polska była budowana na bazie prawdy, uczciwości, żeby było działanie dla dobra narodu – mówił bp Edward Janiak, który przewodniczył pasterce w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Przed rozpoczęciem Eucharystii w procesji biskup kaliski Edward Janiak zaniósł figurkę Dzieciątka do żłóbka.

W homilii biskup kaliski wskazywał, że radość świąt Bożego Narodzenia rodzi się z faktu, że Jezus narodził się. - To narodzenie było również dla nas, było dla mnie i dla ciebie. Jezus przyszedł dla wszystkich. Nikt nie jest wykluczony, nikt nie jest ominięty. Jezus przyszedł dla każdego, dlatego wszyscy powinniśmy cieszyć się wewnętrznie. Pamiętajmy, że nie jesteśmy anonimowi dla Pana Boga – powiedział celebrans.

Nawiązując do wigilijnego stołu podkreślał, że dzielenie się chlebem to dzielenie się sobą, swoim sercem i miłością. - Dziś stajemy przy stole, na którym położony jest chleb. Cokolwiek dobrego robimy w życiu da się przełożyć na chleb, a co nie da się przełożyć na chleb nie jest dobre, jest niemoralne, jest złe. Cały wysiłek ojca, matki, praca codzienna, trudy, cierpienia dadzą się przełożyć na chleb. Przy jednym stole siada rodzina, siadają małżonkowie. Kto nie jest zdolny usiąść przy jednym stole to rozwodzi się. Kto nie potrafi usiąść przy jednym stole ten nie posiada ducha życzliwości, braterstwa, pojednania – zaznaczył hierarcha.

Prosił wiernych, aby modlili się o pokój na świecie i w naszej ojczyźnie. - Nie ma pokoju bo świat jest skłócony. Wystarczy popatrzeć na nasz kraj. Siostry i bracia tyle dziś niepokoju, tyle niezgody, dlatego powinniśmy modlić się o jedność i kiedy mamy okazję łączyć ludzi, a nie dzielić, nie pogłębiać tego rozdarcia. Nie ustawajmy w modlitwie, w proszeniu Jezusa, aby obdarzył świat i ojczyznę pokojem, by ustały spory, waśnie, żeby Polska była budowana na bazie prawdy, uczciwości, żeby było działanie nie jedni przeciw drugim, ale dla dobra narodu, dla dobra ojczyzny – akcentował ordynariusz diecezji kaliskiej.

Wskazywał na św. Józefa jako sprawdzonego patrona i opiekuna Kościoła Kaliskiego i całego Kościoła Powszechnego. Przypomniał, że obchodzony jest Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego.

Biskup życzył wszystkim jedności i pokoju. - Składając sobie życzenia zanośmy modlitwy tak jak potrafimy do samego nieba, byśmy byli jedno, by nikt nas nie dzielił, byśmy umieli różnić się, ale w jedności, nie jedni przeciw drugim. Niech Pan Bóg błogosławi nasze wszystkie wysiłki, aby rosła chwała Boża i pomyślność naszej ojczyzny – powiedział bp Janiak.

Wspólnie z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się: biskup pomocniczy Łukasz Buzun, pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała, ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry, ks. prał. Andrzej Gaweł, emerytowany proboszcz, ks. kan. Marcin Papuziński, wicekanclerz Kurii Diecezjalnej, ks. kan. Eugeniusz Synowiec, dyrektor administracyjny Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu i ks. kan. Krzysztof Duchnowski, kapelan biskupa.

Po Mszy św. biskupi przełamali się opłatkiem z wiernymi. Uroczystość uświetniła orkiestra „Gród nad Prosną” i chór „Canticum”.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy