Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-07 22:03
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak na spotkaniu noworocznym bractw kurkowych w Pleszewie

- Zadaniem Polaków jest przeciwstawianie się tendencjom, które są przeciw przykazaniom Bożym – mówił biskup kaliski Edward Janiak do członków bractw kurkowych z diecezji kaliskiej zgromadzonych na dorocznym spotkaniu noworocznym.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Spotkanie opłatkowe bractw kurkowych z całej diecezji kaliskiej, które odbyło się w święto Trzech Króli, poprzedziła Msza św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie.

W homilii bp Janiak wskazał, że w ostatnich latach pojawiła się piękna tradycja w formie Orszaków Trzech Króli. Dodał, że w tym roku orszaki przeszły ulicami 660 miast w Polsce.

Zaznaczył, że Bóg w swoim ubogim narodzeniu zaskoczył wszystkich, zwłaszcza wielkich tego świata. - Syn Boży przyszedł do wszystkich narodów. Pan Jezus przyszedł, by obdarzyć swoją Ewangelią i swoją miłością wszystkie narody świata, także nas. Jezus jest zbawicielem dzisiejszych narodów. Niestety, przez wielu odrzucany, wypędzany z życia osobistego, publicznego. Można zobaczyć jak niektórzy reagują nerwowo na widok krzyża Chrystusowego, świętych pomników, czy osób duchownych – powiedział celebrans.

Przekonywał, że zadaniem Polaków jest przeciwstawianie się tendencjom, które są przeciw przykazaniom Bożym. – Trzeba przeciwstawić się współczesnym trendom, które są przeciw prawu naturalnemu, przeciw życiu i to nie dlatego, że papież czy biskup tak mówi, ale Bóg tak ustanowił, że każdy człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga – akcentował hierarcha.

Dodał, że mędrcy odnaleźli Jezusa w Betlejem. - Dziś tego samego Chrystusa odnajdujemy w Kościele, Słowie Bożym, sakramentach świętach. Bóg objawia się nam i przemawia do nas w głosie naszego sumienia przez wydarzenia życiowe – stwierdził kaznodzieja.

Wskazywał na św. Józefa, który był cichym świadkiem Chrystusa. - Nigdzie na kartach Pisma Świętego nie znajdziemy żadnego słowa wypowiedzianego przez św. Józefa. Pan Bóg do św. Józefa przemawiał przez sen, a on zaufał Bogu. Ile jako mężczyzna musiał przeżyć trudności i wątpliwości, a tak pięknie spełnił rolę Opiekuna Jezusa – mówił biskup kaliski.

Zachęcał wiernych, aby w Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego ogłoszonym przez papieża Franciszka polecali się opiece tego przemożnego patrona. - Zawierzajmy nasze rodziny i trudne sprawy osobiste, aby św. Józef jako Opiekun, który prowadzi do Pana Jezusa czuwał nad nami – powiedział bp Janiak.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się: ks. kan. Krzysztof Grobelny, proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie, ks. prał. Henryk Szymiec, proboszcz parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie, ks. kan. Krzysztof Guziałek, kapelan Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pleszewie, ks. Przemysław Kubiak, kapelan Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Jarocinie, ks. kan. Krzysztof Duchnowski, kapelan biskupa.

Po Eucharystii przedstawiciele bractw kurkowych złożyli kwiaty pod tablicą św. Jana Pawła II, Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Pleszew.

Druga część spotkania odbyła się w sali Centrum Kształcenia i Wychowania OHP, gdzie bractwa kurkowe zostały powitane przez Mieczysława Kocha, prezesa Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pleszewie. Program związany z Bożym Narodzeniem zaprezentowali gościom podopieczni Centrum Kształcenia i Wychowania OHP przygotowany pod kierunkiem dyrektora placówki Krystiana Piaseckiego.

Spotkania opłatkowe bractw kurkowych działających na terenie diecezji kaliskiej zainicjowało w 2000 r. Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych. Każdego roku w Święto Trzech Króli członkowie bractw spotykali się z pierwszym biskupem kaliskim Stanisławem Napierałą. Obecnie w spotkaniach uczestniczy ordynariusz diecezji kaliskiej bp Edward Janiak.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-07 18:12:50
miniaturka

BOŻE NARODZENIE U PRAWOSŁAWNYCH I WIERNYCH INNYCH OBRZĄDKÓW WSCHODNICH

Dzisiaj (7.01) Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich obchodzą Boże Narodzenie.Wczoraj mieli Wiglię, a na ich stole nie mogło zabraknąć prosfory.
2018-01-07 18:13:33
miniaturka

Kraków: odbędzie się Gala XVII edycji Szlachetnej Paczki

Ponad 1,2 tys. osób, darczyńców, wolontariuszy i artystów weźmie udział w Gali XVII edycji Szlachetnej Paczki, która odbędzie się 26 stycznia w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie.
2018-01-07 18:49:53
miniaturka

Łódź: Te Deum Laudamus za 30 lat posługi bp. Adama Lepy

2 stycznia minęło 30 lat od chwili, kiedy w łódzkiej katedrze ks. Adam Lepa otrzymał sakrę biskupią z rąk ówczesnego Prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa.
2018-01-08 08:05:52
miniaturka

Papież: wiarę trzeba przekazywać w dialekcie miłości

W święto Chrztu Pańskiego podczas Mszy odprawianej w Kaplicy Sykstyńskiej Franciszek udzielił sakramentu chrztu św. 34 dzieciom: 16 chłopcom i 18 dziewczynkom.
2018-01-08 08:59:46
miniaturka

Watykańska dyplomacja za Papieża Franciszka: kontynuacja i nowe priorytety

Jednym ze stałych punktów papieskiej działalności w okresie świątecznym jest audiencja dla ambasadorów akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej. W tym roku świąteczne spotkanie z korpusem dyplomatycznym zaplanowane jest na dziś.
2018-01-08 09:42:16
miniaturka

Rekrutacja na Podyplomowe Studia Katechezy Przedszkolnej

Jak informuje Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, Nowy Rok przyniósł ze sobą nowe możliwości. Już 23 lutego br. rozpoczną się pierwsze zajęcia na nowopowstałych Podyplomowych Studiach Katechezy Przedszkolnej.