Strona główna
opoka.org.pl
2019-01-15 14:00
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak dokonał uroczystego posłania młodych do Panamy

29 osób z diecezji kaliskiej, w tym 2 kapłanów, wyruszyło na Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) w Panamie z udziałem papieża Franciszka. Biskup kaliski Edward Janiak odprawił dla młodych Mszę św. posłania w kaliskiej katedrze.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii ks. Witold Kałmucki odwołując się do słów z Ewangelii „Bliskie jest Królestwo Boże, nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” wskazywał, że to wezwanie jest aktualne w dzisiejszych czasach. – Jest to bardzo aktualne wezwanie dla nas, abyśmy z pokorą w sercu i skruchą udali się tam, gdzie Pan Bóg nas prowadzi, bo to On jest tym, który wyznacza drogę. Na pewno nie będziemy tej decyzji żałowali niezależnie od tego czy będzie to kraj oddalony o kilka tysięcy kilometrów od naszej ojczyzny czy zaprowadzi nas do naszych miejsc pracy, nauki, rodzin. Najważniejsze jest to, abyśmy na nowo zapragnęli słuchać głosu Jezusa Chrystusa, abyśmy przekonali się po raz kolejny, że zostaliśmy przez Niego powołani – mówił diecezjalny duszpasterz młodzieży.

W swoim słowie biskup kaliski Edward Janiak podkreślał, że dzięki takim spotkaniom jak Światowe Dni Młodzieży człowiek umacnia się w wierze. – Jedziecie do kraju znanego z kanału, który łączy dwa oceany i dzięki temu ułatwia komunikację i transport. Taka jest też wasza misja – macie łączyć świat wiary europejski – polski ze światem środkowoamerykańskim. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ tak wiele nas różni i rzeczywistość jest odmienna. Właśnie dzięki temu spotkaniu odkryjecie jak wiele was łączy, a przymiot Kościoła, który nazywa się jedność jest przepięknym klejnotem w skarbcu wspólnoty wiary – powiedział celebrans.

Prosił młodych, aby nie wstydzili się swojej wiary. - Jesteście naszymi ambasadorami. Bądźcie sobą, nie wstydźcie się wiary, swojej tradycji – zaznaczył duchowny.

Wskazał, że Światowym Dniom Młodzieży w Panamie patronuje Maryja. – Zaproście do tej pielgrzymki także św. Józefa, który nasz Kościół kaliski tak bardzo obdarował łaskami w minionym roku – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej.

Zachęcał pielgrzymów, aby po powrocie do Polski dzielili się swoim bogactwem duchowym. – Będziemy potrzebowali waszego świadectwa, aby odnawiać wiarę w sercach młodzieży, zwłaszcza tej która gubi się na różnych odcinkach swojego życia – akcentował hierarcha.

Zauważył, że młodzi ludzie potrafią dawać piękne świadectwo modlitwy. – Młody człowiek nawet kiedy nic nie mówi, a ma złożone ręce do modlitwy, potrafi nawrócić człowieka błądzącego w życiu – stwierdził bp Janiak.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem Mszę św. koncelebrowali: ks. prałat Adam Modliński, proboszcz katedry, ks. kanonik Marcin Papuziński, wicekanclerz Kurii Diecezjalnej, ks. Witold Kałmucki, diecezjalny duszpasterz młodzieży, ks. Daniel Zarębski i ks. Marek Muzyka.

Młodzi uczestnicy ŚDM w Panamie będą przebywać ponad dwa tygodnie. Będą uczestniczyć w wydarzeniach centralnych i spotkaniu z papieżem Franciszkiem w mieście Panama oraz spędzą Dni w Diecezjach w mieście Chitre u nasady półwyspu Azuero. Młodzieży towarzyszyć będą ks. Witold Kałmucki, diecezjalny duszpasterz młodzieży i ks. Daniel Zarębski.

Młodzi twierdzą, że ŚDM w Panamie pozwolą im na pogłębienie swojej wiary.

- Motywacją do wyjazdu były Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, w których częściowo uczestniczyłem. Postanowiłem, że udam się do Panamy, aby tam wspólnie z młodymi ludźmi z całego świata radośnie przeżywać swoją wiarę i dzielić się nią z innymi – powiedział Adam Krenz z Sulmierzyc.

- Oczekuję, że czas spędzony w Panamie ubogaci moje doświadczenie modlitewne i duchowe. Na pewno będzie to niesamowite przeżycie wiary wśród innej młodzieży – stwierdziła Klaudia z Krotoszyna.

Młodzież, która pozostała w diecezji może wziąć udział w spotkaniach „Panama w Kaliszu”, które odbędą się w dniach 25-27 stycznia 2019 r. na terenie Wyższego Seminarium Duchownego i Zespołu Szkół Technicznych w Kaliszu. W programie znajdą się nie tylko transmisje z Panamy, ale również wspólna modlitwa, katechezy, spotkania z ciekawymi ludźmi.

34. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 r. w Panamie. Tematem spotkania będą słowa Matki Bożej zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: „Oto ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według słowa Twego” (Łk 1,38).

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy