Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-08 21:18
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: chrzest to bilet do nieba

- Chrzest to bilet do nieba - mówił bp Edward Janiak podczas spotkania noworocznego z mieszkańcami Jarocina. Biskup kaliski przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Marcina w Jarocinie.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii biskup kaliski nawiązując do chrztu Jezusa w Jordanie wskazywał, że każdy ochrzczony powinien żyć łaską chrztu świętego. - Wspominając chrzest Chrystusa i nasz osobisty chrzest winniśmy postawić sobie pytanie co stało się po chrzcie? Wiemy co wydarzyło się po chrzcie Chrystusa, że przeszedł On przez życie dobrze czyniąc i uzdrawiając wszystkich, a my żyjąc łaską chrztu świętego, czy potrafimy z powodu wiary czynić dobrze, przebaczyć? Nie mówmy, że nam ciężko, że dziś nie da się być dobrym, uczciwym – powiedział celebrans.

Zaznaczył, że w ostatnich latach papieże w aktach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych ukazują ludzi, którzy żyli mocą chrztu św. i stali się bohaterami wiary.

Biskup dodał, że jedną z takich osób była Matka Teresa z Kalkuty, która służąc najbiedniejszym pokazała światu co znaczy kochać bliźniego. – Siłę i moc do tej służby Matka Teresa czerpała z adoracji przed Najświętszym Sakramentem, gdzie spędzała codziennie co najmniej dwie godziny – wskazywał kaznodzieja.

Podczas Mszy św. śpiewał Zespół Śpiewaczy „Dąbrowianki” z Dąbrowy.

Druga część spotkania odbyła się w ratuszu w Jarocinie, gdzie życzenia biskupowi i mieszkańcom złożył zastępca burmistrza Robert Kaźmierczak. W swoim wystąpieniu nawiązywał do Powstania Wielkopolskiego i setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podkreślał, że bardzo dobrze układa się współpraca władz samorządowych z proboszczami jarocińskich parafii.

Biskup kaliski dziękował mieszkańcom za pielęgnowanie tradycji małej ojczyzny ziemi jarocińskiej. – Dzisiaj w Europie jesteśmy zobowiązani, aby te piękne tradycje przekazywać młodym pokoleniom, żeby przekazywać szacunek i wdzięczność wobec tych, którzy wpisali się w pamięć tej ziemi, bardzo często oddając swoje życie. To jest nasz wspólny obowiązek – akcentował bp Janiak. Życzył władzom i mieszkańcom Jarocina, aby czerpali radość ze służby społeczeństwu.

Zebrani mieli okazję wysłuchać koncertu kolęd w wykonaniu absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Jarocinie pod kierunkiem Agnieszki Sobczak.

Biskup przełamał się opłatkiem z przedstawicielami władz samorządowych, pracownikami instytucji i mieszkańcami Jarocina.

W spotkaniu uczestniczyli także: ks. prał. Dariusz Matusiak, proboszcz parafii pw. św. Marcina w Jarocinie, ks. kan. Rafał Sobieraj, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Jarocinie, o. Dacjusz Pyszka, franciszkanin, proboszcz parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie, ks. kan. Krzysztof Duchnowski, kapelan biskupa, Rajmund Banaszyński, przewodniczący Rady Miejskiej w Jarocinie, Teodor Grobelny, starosta jarociński, Jan Szczerbań, przewodniczący Rady Powiatu Jarocińskiego, radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele instytucji i organizacji z terenu gminy oraz mieszkańcy.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy