Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-29 23:02
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: Chrystus posługuje się Waszymi ustami, rękami i talentami

- Chrystus posługuje się Waszymi ustami, rękami i talentami - powiedział do kapłanów w Wielki Czwartek bp Edward Janiak.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Biskup kaliski przewodniczył w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu Mszy Krzyżma Świętego, podczas której księża odnowili przyrzeczenia kapłańskie.

Na początku Eucharystii ks. prał. Adam Modliński powitał biskupów i kapłanów. Przypomniał, że w Niedzielę Palmową minęło 26 lat od powstania diecezji kaliskiej. Dodał, że od 1992 r. dla diecezji kaliskiej wyświęcono 309 kapłanów. Wspomniał też zmarłych księży. Zaznaczył, że w ciągu 26 lat istnienia diecezji kaliskiej odeszło do Pana 178 kapłanów. Pozdrowił również jubilatów obchodzących 60., 50. i 25. rocznicę święceń kapłańskich. Zaznaczył, że księża zgromadzeni w kaliskiej katedrze łączą się duchowo z kapłanami przebywającymi poza granicami kraju.

W homilii biskup kaliski ubolewał, że istnieje odczuwalny brak księży w Europie. - Nie ma kto odprawić Mszy św., kościoły są zamykane, a parafie łączone – mówił bp Janiak.

Zaznaczył, że w świecie dominuje laicyzm, który eliminuje z życia jednostki świadczące o Bogu, wartości nadprzyrodzone, moralne kryteria. - Mamy też do czynienia z radykalizmem, który prześladuje, morduje w imię religii, w imię Boga co jest niezgodne z elementarnym poczuciem zdrowej religijności. W ten obraz cywilizacji, globalizacji rzucony jest kapłan, aby pomimo wszystkich przeszkód głosić Dobrą Nowinę o zbawieniu wszelkiego stworzenia – akcentował hierarcha.

Prosił księży, aby trwali z Chrystusem przez wierność Słowu Bożemu. - Przyjąć Słowo Boże, pozwolić, aby ono nas kształtowało, abyśmy mocą Ducha Świętego byli podobni do Chrystusa – powiedział kaznodzieja

Podziękował księżom za posługę w diecezji kaliskiej. – Chciałbym Wam serdecznie podziękować za Waszą pracę dla dobra Kościoła Kaliskiego. Mamy w parafiach pięknie i gorliwie pracujących księży. To jest Żywy Kościół i to jest najważniejsze – przekonywał ordynariusz diecezji kaliskiej, który prosił też o modlitwę w intencji powołań do kapłaństwa.

W czasie uroczystej liturgii biskup kaliski poświęcił krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów. 

Podczas Eucharystii biskup kaliski Edward Janiak przekazał księżom odznaczenia. Kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej w Kaliszu został ks. Marek Czekaj, proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny w Kokaninie. Kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Kaliszu został ks. Tadeusz Siwczyński, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Dziadowej Kłodzie. Kanonikiem honorowym Kapituły Konkatedralnej w Ostrowie Wielkopolskim został ks. Mirosław Jankowski, proboszcz św. Mikołaja w Parzynowie.

Przed błogosławieństwem życzenia bp. Edwardowi Janiakowi w imieniu biskupów i księży złożył bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. Były także życzenia od sióstr zakonnych z różnych zgromadzeń.

Mszę św. Krzyżma wraz z bp. Edwardem Janiakiem koncelebrowali: bp Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski i licznie zgromadzeni kapłani diecezji kaliskiej.

Po Eucharystii kapłani spotkali się w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu, gdzie bp Edward Janiak wręczył listy gratulacyjne księżom obchodzącym 60., 50. i 25. rocznicę święceń kapłańskich.

Są to: ks. kan. Zdzisław Król - 60. rocznica, o. Bronisław Sroka (jezuita), ks. kan. Stanisław Stasiak – 50. rocznica, ks. kan. Mariusz Białobłocki, ks. Marek Chudzia, ks. kan. Wiesław Cieplik, ks. kan. Stanisław Druciarek, ks. Bolesław Głuszko, ks. Paweł Guździoł, ks. Tadeusz Kaczmarek, ks. kan. Dariusz Kowalek, ks. kan. Andrzej Markowski, o. Wojciech Nowak (jezuita), ks. kan. Marek Olszewski, ks. kan. Paweł Rogoziński, ks. kan. Henryk Sikora, ks. kan. Tadeusz Siwczyński – 25. rocznica.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-03-29 21:42:12
miniaturka

Hiszpania: obchody Wielkiego Czwartku przy śpiewie wojska i bębnach

Wielki Czwartek rozpoczyna najbardziej intensywną część Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii. W ciągu najbliższych 48 godzin na ulicę wyjdą główne procesje pokutne.
2018-03-29 21:44:41
miniaturka

Jerozolima: Wielki Czwartek na drogach Jezusa

Ze względu na status quo jakie obowiązuje w Bazylice Bożego Grobu jerozolimskie uroczystości Wielkiego Czwartku rozpoczęły się wyjątkowo w godzinach porannych.
2018-03-29 21:47:41
miniaturka

Wymiana życzeń między Papieżem a rabinem Rzymu

Niech Wszechmogący w Swojej dobroci błogosławi i towarzyszy umiłowanemu narodowi żydowskiemu – napisał Papież Franciszek do rabina Rzymu z okazji żydowskiego święta Paschy.
2018-03-29 23:43:30
miniaturka

Bp Napierała: gdzie nie ma Eucharystii, nie ma Kościoła

- Z Eucharystii płynie niezwykła godność i wielkość kapłaństwa. Gdzie nie ma Eucharystii, nie ma Kościoła – mówił bp Stanisław Napierała podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej celebrowanej w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.
2018-03-30 00:11:42
miniaturka

Wielki Czwartek w mikstackim wieczerniku

Dziękczynieniem za dar Eucharystii i Kapłaństwa przepełnione były serca wiernych zgromadzonych w mikstackim wieczerniku w Wielki Czwartek
2018-03-30 08:33:43
miniaturka

Wielki Czwartek w legnickiej katedrze

- Sakrament święceń to coraz ściślejsze łączenie swojego życia z życiem Jezusa Chrystusa dla zbawienia ludzi – powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podczas Mszy św. Krzyżma.