Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-18 09:49
MG / Krzysztof Bronk - vaticannews.va

Bp Ipolt: Kościół w Niemczech ma problemy z antropologią

Komentując pojawiające się w Kościele w Niemczech pomysły na błogosławienie związków homoseksualnych, Bp Ipolt zauważa, że podstawowym problemem jest fałszywa wizja antropologii. Zignorowano teologię ciała, którą przedstawiał Jan Paweł II, a zafascynowano się świeckimi teoriami

Autor/źródło: vaticannews.va

Aktualne problemy Kościoła w Niemczech są związane odrzuceniem chrześcijańskiej wizji człowieka. Wskazuje na to bp Wolfgang Ipolt, komentując dla jednego z włoskich portali chrześcijańskich kontestację watykańskiego dokumentu w sprawie zakazu błogosławienia związków gejowskich.Jak mów bp Ipolt, w Niemczech zachwiana została cała chrześcijańska antropologia. W ostatnich dziesięcioleciach Kościół nie zrozumiał w wystarczający sposób, jak przekazać znaczenie chrześcijańskiej moralności seksualnej. Ordynariusz Görlitz stwierdza w tym kontekście z ubolewaniem, że w Niemczech zignorowana została teologia ciała Jana Pawła II. Kościół tymczasem potrzebuje nowego języka w przekazie naszej wizji etyki, aby wskazać ludziom orientację i wyzwolić ich z zamętu.


Bp Ipolt przypomina, że w kwestii błogosławieństw dla Kościoła wiążące jest świadectwo Pisma Świętego i niezmienne nauczanie Tradycji. Osoby homoseksualne mogą otrzymywać błogosławieństwo i rzeczywiście otrzymują je podczas każdej Mszy św. Nie mogą jednak liczyć na błogosławienie ich związku.


Zapytany, czy obawia się schizmy w niemieckim Kościele, ordynariusz Görlitz odpowiedział, że ufa Duchowi Św., który może pomóc wyjść z aktualnych sprzeczności. Odnośnie zaś do narodowej drogi synodalnej, przyznaje, że wciąż nie jest jasne, do czego ma ona prowadzić. Mam nadzieję, że głębiej sobie uświadomimy, że my Niemcy nie jesteśmy centrum świata, lecz częścią Kościoła powszechnego. To właśnie miał na myśli Papież Franciszek, kiedy przypominał nam o kościelnej świadomości w liście z 29 czerwca 2019 r. na początku drogi synodalnej – powiedział bp Ipolt w wywiadzie dla Nuova Bussola Quotidiana.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-17 15:58:58
miniaturka

Szczepienia przeciw COVID-19 wśród nastolatków. Mniejsze zainteresowanie?

„Zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19 wśród nastolatków w wieku 16 i 17 lat jest wyraźnie mniejsze. Zarejestrowało się ich ponad 40 tys.” – zaznaczył w poniedziałek podczas konferencji prasowej szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.
2021-05-18 08:41:50
miniaturka

Prowincjał chińskich jezuitów nowym biskupem Hongkongu

Katolicka diecezja Hongkongu znów ma biskupa. Papież mianował nim przełożonego chińskiej prowincji jezuitów ks. Stephena Chow Sau-yan. Diecezja ta pozostawała nieobsadzona od ponad dwóch lat, czyli od śmierci poprzedniego biskupa Michaela Yeunga Ming-cheunga w styczniu 2019 r.
2021-05-18 08:53:21
miniaturka

Skandal w klinice aplikującej ideologię genderową dzieciom

Przez Wielką Brytanią przetacza się skandal wywołany niegodnymi praktykami stosowanymi w jedynej klinice w tym kraju, prowadzonej przez Fundację Tavistock & Portman, specjalizującej się w leczeniu dzieci z zaburzeniami tożsamości płciowej.
2021-05-18 10:00:36
miniaturka

Systemy emerytur prywatnych skazane są na upadek

„Ani PPK, ani OFE nie biorą na siebie żadnej odpowiedzialności za wysokość przyszłego świadczenia emerytalnego. Jest ono nieprzewidywalne” – mówi prof. ekonomii Leokadia Oręziak. Ekonomistka w rozmowie z WP podkreśla wyższość publicznego systemu emerytalnego nad prywatnym.
2021-05-18 10:10:15
miniaturka

Święty4ever! Urodziny papieskie w social mediach!

#Święty4ever to akcja skupiająca ludzi, którzy chcą wyrazić bliskość ze św. Janem Pawłem II oraz zgłębiać jego nauczanie. Ma swój wielki finał właśnie dziś, 18 maja, w dniu 101. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Choć Jan Paweł II żył przed „hashtagowym boomem”, był pierwszym papieżem w historii, który wysłał e-mail!
2021-05-18 10:17:35
miniaturka

Trapiści nawarzyli piwa, ale Dawid znów wygrał z Goliatem

Od dekady mnisi z Notre-Dame de Saint-Remy w Rochefort w Belgii – jednego z zaledwie 14 opactw trapistów na świecie produkujących piwo – walczą z właścicielem miejscowego kamieniołomu o czystość wody źródlanej. Tym razem udało im się wygrać. Mają jednak znacznie poważniejszy problem