Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-09-02 09:45
ek / Beata Zajączkowska – Jemen

Bp Hinder: świat zapłaci za swe milczenie w sprawie Jemenu

Potęgi międzynarodowe promują w Jemenie politykę podziałów. Nikomu nie zależy na dobru tego kraju i przyszłości jego mieszkańców. Wskazuje na to wikariusz apostolski Arabii Południowej bp Paul Hinder.

Autor/źródło: Julien Harneis/commons.wikimedia.org/licencja CC BY-SA 2.0

Jego jurysdykcji podlega również Jemen. Ze względu na trwającą tam wojnę, od kilku już lat nie ma on jednak dostępu do tego kraju.

Hierarcha przypomina, że Jemen pogrożony jest w chaosie od 2011 r., kiedy społeczna rewolta położyła kres wieloletnim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konflikt nasilił się, gdy w marcu 2015 r. rozpoczęła się interwencja międzynarodowej koalicji pod przywództwem Arabii Saudyjskiej, która walczy ze wspieranymi przez Iran rebeliantami Huti. To z kolei spowodowało całkowity rozpad lokalnej gospodarki i życia społecznego oraz wywołało w tym kraju największy kryzys humanitarny na świecie. Szacuje się, że 80 proc. Jemeńczyków żyje na granicy głodu. Stale rośnie też liczba dzieci zaangażowanych w konflikt jako żołnierze. Szacuje się, że jest ich ponad 2,5 tysiąca.

Bp Hinder wskazuje, że strony konfliktu dążą do rozpadu Jemenu na dwie, a nawet trzy części. „Wszyscy, poza tymi, którzy byliby u władzy, obawiają się silnego, scentralizowanego Jemenu” – podkreśla hierarcha. Zauważa, że wyjściem z obecnej sytuacji byłoby nadanie krajowi charakteru federacji, w której różne części uzyskałyby pewną autonomię, przy zachowaniu jedności państwa. By do tego mogło dojść, potrzebna byłaby sprawiedliwa i wyważona konstytucja biorąca pod uwagę słuszne oczekiwania wszystkich stron. „Aby do tego doprowadzić potrzebna jest zdolność do pójścia na ustępstwa i klimat choćby minimalnego zaufania, a tego obecnie zupełnie nie widać” – zauważa bp Hinder. Przypomina też o odpowiedzialności jaka ciąży na wspólnocie międzynarodowej za dramatyczną sytuację w tym regionie. „Ludność cywilna walczy z przemocą, chorobami i głodem, podczas gdy świat wydaje się nie wiedzieć, jak zareagować i milczy, To milczenie może okazać się fatalne dla całego regionu” – podkreśla wikariusz apostolski Arabii Południowej.

Źródło: www.vaticannews.va

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: bp Paul Hinder, Jemen, katastrofa humanitarna