Strona główna
opoka.org.pl
2019-03-29 08:38
Anna Bajon / Beata Zajączkowska

Bp Hinder: pokój w Jemenie wciąż odległy

Tam gdzie jest wojna, są nie tylko cierpiący, ale i ukryte interesy. Na konfliktach zawsze ktoś zarabia – na progu piątego roku wojny w Jemenie wskazuje na to wikariusz apostolski Arabii Południowej bp Paul Hinder.

Autor/źródło: pixabay, shameersrk, CC0

Jurysdykcji biskupa Hindera podlega również Jemen. Ze względu na trwającą tam wojnę, nie ma on jednak dostępu do tego kraju.

Bp Hinder zauważa, że porozumienie pokojowe jest wciąż bardzo odległym marzeniem. Sytuacja w kraju jest tymczasem katastrofalna. Ludzie umierają nie tylko od pocisków, ale również z głodu i braku niezbędnych lekarstw. Zakończenia wojny nie ułatwia zaangażowanie obcych mocarstw, w tym m.in. Arabii Saudyjskiej i Iranu.

„Rozwiązaniem konfliktu w Jemenie mogłaby być nowa konstytucja, nadająca krajowi charakter federacji, w której różne części uzyskałyby pewną autonomię, przy zachowaniu jedności państwa” – uważa bp Hinder. Wskazuje jednocześnie, że wypracowanie takiego rozwiązania jest trudne w świecie arabskim, ponieważ preferuje on totalitaryzm władzy i nie potrafi iść na kompromisy. Zauważa jednocześnie, że Zachód uległ presji i totalnie przemilcza ten konflikt, mimo że w Jemenie trwa jeden z największych obecnie kryzysów humanitarnych na świecie. Stoją za tym niewątpliwie zyski czerpane z nielegalnego handlu bronią.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-03-28 15:55:30
miniaturka

Papież: przybywam jako pielgrzym pokoju i braterstwa

Słowami: „Pokój z wami” wygłoszonymi po arabsku rozpoczyna się wideoprzesłanie Papieża skierowane do narodu marokańskiego na progu rozpoczynającej się w sobotę, 30.03., dwudniowej pielgrzymki do tego kraju.
2019-03-29 00:04:46
miniaturka

Program finału XXIX Olimpiady Teologii Katolickiej - Opole 2019

Dziś w Domu Pielgrzyma na Górze św. Anny (Diecezja Opolska) rozpoczął się finał XXIX OTK pod hasłem: "Święty Jacek - wzór ewangelizacji".
2019-03-29 08:25:23
miniaturka

Nigeria: porwanie kapłana

W Nigerii nie ustają ataki na duchownych. W poniedziałek, 25 marca, nieznani sprawcy porwali kolejnego kapłana.
2019-03-29 09:31:20
miniaturka

Papież: audiencja dla prezydent Litwy

Przed południem Papież Franciszek przyjął na audiencji prezydent Litwy Dalię Grybauskaité, która następnie spotkała się z kard. Pietro Parolinem, sekretarzem stanu, któremu towarzyszył abp Paul Richard Gallagher, sekretarz do spraw relacji z państwami.
2019-03-29 09:54:51
miniaturka

Weigel do kard. Marxa: Niemcy nie mogą decydować o Kościele

Kościół w Niemczech, kraju moich przodków, umiera. Upodabnianie się do liberalnego protestantyzmu nie przyniesie ożywienia, bo i on jest w stanie agonii – pisze George Weigel w otwartym liście do kard. Reinharda Marxa.
2019-03-29 10:17:57
miniaturka

Papież: Bądźmy wierni Panu, słuchajmy Jego głosu

Zadaniem chrześcijanina jest słuchanie Pana. Inaczej jego serce może stać się twarde i wtedy odrzuca swojego Zbawiciela. Ta myśl Papieża stanęła w centrum homilii, którą wygłosił w kaplicy Domu św. Marty.