Strona główna
opoka.org.pl
2019-02-17 12:30
ek / Krzysztof Bronk

Bp Hinder: Jemen potrzebuje negocjacji i federacji

Rozwiązaniem konfliktu w Jemenie może być tylko nowa konstytucja, nadająca krajowi charakter federacji, w której różne części uzyskałyby pewną autonomię, przy zachowaniu jedności państwa – uważa wikariusz apostolski Arabii Południowej bp Paul Hinder.

Autor/źródło: Okansoyluturk/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 4.0

Jego jurysdykcji podlega również Jemen. Ze względu na trwającą tam wojnę, nie ma on jednak dostępu do tego kraju.

Skąpe są również informacje o panującej tam sytuacji. Nikt nie odważy się mówić otwarcie przez telefon, czy za pośrednictwem internetu. Ostatnio rozmawiałem z grupą tamtejszych chrześcijan, ale nie mogę o tym nic powiedzieć, aby nie wystawiać ich na ryzyko – oświadczył bp Hinder.

Jego zdaniem najważniejszą dziś kwestią jest skłonić strony konfliktu do rozmów w sprawie federalnej konstytucji. Jeśli się to nie powiedzie, Jemenowi grozi rozbicie terytorialne. Pokojowego rozwiązania nie ułatwia jednak zaangażowanie obcych mocarstw, Arabii Saudyjskiej i Iranu, a także fakt, że zbyt wielu jest tych, którzy na tej wojnie zarabiają. Bp Hinder podkreśla, że Jemeńczycy to naród bardzo dumny, trzeba więc im pomóc, aby mogli odzyskać własną godność.

Zwierzchnik Kościoła katolickiego w Arabii Południowej przypomina, że obecność chrześcijan w Jemenie zawsze była dość słaba. Dziś walczą już tylko o przeżycie. Jeśli społeczeństwo jemeńskie nie stanie się bardziej tolerancyjne, tamtejszym chrześcijanom trudno będzie pozostać w kraju. Już teraz wywiera się na nich silną presję, by wyrzekli się swej wiary i przyjęli islam.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-02-17 10:01:50
miniaturka

Bp Dydycz: Zmarły Jan zapisał się godnie w naszej pamięci

Na Mszy Świętej pogrzebowej śp. Jana Olszewskiego, odprawionej w Archikatedrze Św. Jana Chrziciela w sobotę 16 lutego, homilię wygłosił bp Antoni Dydycz.
2019-02-17 10:29:43
miniaturka

Bp Jerzy Mazur SVD odwiedził polskich misjonarzy w Papui Nowej Gwinei

W podróży po Rajskiej Wyspie towarzyszyli biskupowi o. Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz Komisji Misyjnej oraz ks. prał. Zbigniew Sobolewski, dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”.
2019-02-17 10:42:35
miniaturka

Kard. Onaiyekan o wyborach i kolejnej masakrze w Nigerii

"Nie rozumiemy, co się stało, że wybory prezydenckie i parlamentarne zostały przełożone. Zapewniano nas, że wszystko zostało dobrze przygotowane do ich przeprowadzenia." – powiedział metropolita Abudży, komentując zaistniałą sytuację.
2019-02-17 13:11:08
miniaturka

Franciszek apeluje o modlitwę - pilne wyzwanie naszych czasów!

Do modlitwy w intencji pomyślnego przebiegu spotkania przewodniczących episkopatów z całego świata w sprawie ochrony dzieci i małoletnich w Kościele, wezwał Franciszek po modlitwie Anioł Pański 17 lutego w Watykanie.
2019-02-17 13:21:33
miniaturka

Papież: pokładać ufność w wartościach Bożych, które są wieczne

Rozważania przed modlitwą Anioł Pański Papież Franciszek oparł na czytanym dzisiaj w Kościele powszechnym fragmencie Ewangelii św. Łukasza o błogosławieństwach i przestrogach, jakie Jezus skierował do swych słuchaczy.
2019-02-17 14:45:30
miniaturka
play

#SłowoOPsalmach - 18 lutego 2019

Komentarz do psalmu responsoryjnego na 18 lutego 2019