Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-08 07:54
Anna Bajon / Krzysztof Bronk

Bp Hinder, Jemen: brak kultury kompromisu

Wspólnocie międzynarodowej powinno bardziej zależeć na zakończeniu wojny w Jemenie. Jak na razie jest to konflikt zapomniany – uważa bp Paul Hinder, zwierzchnik Kościoła katolickiego w Arabii Południowej, a zatem również w Jemenie.

Autor/źródło: Pixabay, ptra, licencja: CC0

Szwajcarski biskup misyjny nawiązał on pierwszej tury pokojowych negocjacji, które rozpoczynają się w Genewie, przypominał również, że w Jemenie mamy do czynienia nie tylko z konfliktem lokalnym, ale również międzynarodowym i wewnątrzislamskim, którego głównymi ogniwami są Arabia Saudyjska i Iran. Bp Hinder zaznacza ponadto, że w konflikcie tym nie posłużono się jeszcze bronią, jaką są migranci i uchodźcy. W Jemenie żyje co najmniej 27 mln ludzi. Kiedy zostaną zmuszeni do opuszczenia swego kraju, wspólnota międzynarodowa będzie miała poważny problem – dodaje wikariusz apostolski dla Arabii Południowej. Przyznaje jednak, że doprowadzenie do rozejmu nie będzie łatwe.

    “Problem polega na tym, że w kulturze Wschodu każdy dąży do absolutnego zwycięstwa. I to się tu nie sprawdza. Brak w tej kulturze umiejętności wypracowania kompromisu, rozwiązania, w które każdy musi wnieść swój wkład. To jest jedna z przeszkód dla negocjacji – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Hinder. – Z drugiej strony jest też prawdą, że zbyt wielu stronom zależy na tym, by ta wojna nadal trwała, bo mają w tym swój interes. I nie myślę tu w pierwszym rzędzie o siłach wewnątrz kraju. Zbyt wielu ludzi zarabia na tej wojnie. Jak już mówiłem wiele razy, dopóki ci, którzy handlują bronią, będą mogli zarobić na tej wojnie, dopóty nie będzie im zależało na zawarciu rozejmu.”

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-07 18:32:51
miniaturka

Francja: w niedzielę w Strasburgu beatyfikacja Alfonsy Marii Eppinger

9 września w katedrze pw. Matki Bożej w Strasburgu prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu ogłosi błogosławioną pochodzącą z tych stron Alfonsę Marię Eppinger.
2018-09-07 20:01:47
miniaturka

Kard. Nycz: Kościół mówi nie dla małżeństw tej samej płci

- Małżeństwo ustanowione przez Boga, podniesione do sakramentu przez Jezusa jest i będzie zawsze w Kościele związkiem mężczyzny i kobiety – mówił kard. Kazimierz Nycz podczas XIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
2018-09-08 07:54:02
miniaturka

Wywiad z Papieżem: nikt nie powinien żyć w izolacji

Papież Franciszek udzielił kolejnego wywiadu, tym razem włoskiemu dziennikowi gospodarczemu „Il Sole 24 ore”. Dotyczy on związku etyki z ekonomią.
2018-09-08 08:07:26
miniaturka

Indonezja: rośnie nietolerancja religijna

W Indonezji rośnie poziom nietolerancji religijnej – czytamy w raporcie opublikowanym przez centrum badań nad społeczeństwem i religią, którego siedziba znajduje się w Dżakarcie.
2018-09-08 08:12:28
miniaturka

Syryjscy i libańscy biskupi na Jasnej Górze

Wzywamy wszystkich do nieustannej modlitwy o pokój na świecie. Z wdzięcznością za pomoc oraz z prośbą o modlitwę w intencji Syrii i Libanu na Jasną Górę przybyli tamtejsi biskupi.
2018-09-08 08:19:24
miniaturka
play

„Oblicze Piękna” – Maryjny mural na ścianie łódzkiej kamienicy

„Oblicze Piękna” – to tytuł kolejnego muralu, który ozdobił jedną z łódzkich kamienic znajdujących się w centrum Łodzi. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, wszak Łódź przed laty nazwana już została miastem murali, jednak ten mural zasługuje na szczególną uwagę, bo przedstawia… Maryję.