Strona główna
opoka.org.pl
2020-03-04 08:14
AC / Tomasz Kycia/ vaticannews.va

Bp Georg Bätzing nowym przewodniczącym episkopatu Niemiec

Biskup Limburga Georg Bätzing został nowym przewodniczącym niemieckiego episkopatu. Ma 58 lat. Na biskupa został wyświęcony w 2016 roku. Przez 20 lat zaangażowany był w diecezjalną formację kapłanów. Jest doktorem teologii dogmatycznej.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Na konferencji prasowej bp Bätzing kilkakrotnie podkreślał, że chce kontynuować pracę swojego poprzednika kard. Reinharda Marxa i zadbać o dialog i jedność wewnątrz episkopatu, który – jak przyznał – w swoich przekonaniach „odzwierciedla całe społeczeństwo”. Jego biskupie zawołanie brzmi: Congrega in unum, czyli połącz w jedno.

W ostatnich miesiącach bp Bätzing wielokrotnie zabierał głos w wewnątrzkościelnej debacie. Jest zwolennikiem kościelnych reform i tzw. „drogi synodalnej”. W ramach tych struktur jest współprzewodniczącym grupy roboczej zajmującej się etyką seksualną.

W grudniu 2019 roku na antenie Hessischer Rundfunk powiedział, że „nie zaszkodzi Kościołowi, jeśli księża będą mieli swobodę wyboru, czy chcą żyć w małżeństwie czy w celibacie” zaznaczył jednak, że docenia celibat, „bo tak żył Jezus”. W kazaniu w noc sylwestrową powiedział, że jako biskup musi „poważnie traktować fakt, że w społeczeństwie, w którym panuje równouprawnienie wykluczanie kobiet ze święceń kapłańskich postrzegane jest jako zasadniczo niesprawiedliwe i niewłaściwe”.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej bp Bätzing podkreślił, że zależy mu na postępie w dialogu ekumenicznym. Jest on katolickim współprzewodniczącym niemieckiej Ekumenicznej Grupy Roboczej, która w ubiegłym roku opublikowała dokument zalecający, aby katolicy i protestanci już teraz przystępowali wspólnie do Stołu Pańskiego. Przedstawiając ten dokument stwierdził wówczas, że nie widzi już przeszkód we wspólnym przystępowaniu do Komunii św. katolików i protestantów, a wyniki dyskusji powinno się wprowadzić do doktryny Kościoła.

Kadencja przewodniczącego niemieckiego episkopatu trwa sześć lat.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-03-03 15:09:52
miniaturka

Spotkanie kapelanów i diec. duszpasterzy służby zdrowia, chorych i niepełnosprawnych

Peregrynacja relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej, ogólnopolskie pielgrzymki służby zdrowia i chorych, a także prewencja i profilaktyka schorzeń cywilizacyjnych i przepisy RODO w pracy kapelana – to główne tematy sesji formacyjno-szkoleniowej dla kapelanów oraz duszpasterzy służby zdrowia, chorych i niepełnosprawnych.
2020-03-03 15:17:24
miniaturka

Kard. Hollerich apeluje o świadomość ekologiczną i zrównoważone życie

Kardynał Jean-Claude Hollerich z Luksemburga zaapelował o większą świadomość ekologiczną i bardziej zrównoważony sposób życia.
2020-03-03 15:54:23
miniaturka

Apel bp. Jerzego Samca dotyczący koronawirusa. "Ważnym jest byśmy nie popadali w panikę"

Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. Jerzy Samiec wystosował apel zachęcający do podjęcia środków ostrożności w związku z możliwością pojawienia się koronawirusa w Polsce.
2020-03-04 08:42:23
miniaturka

Potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2, który wywołuje chorobę o nazwie COVID-19 potwierdzono w Polsce. Pacjent, który wrócił z Niemiec, przebywa w woj. lubuskim, w szpitalu w Zielonej Górze.
2020-03-04 09:32:13
miniaturka

Międzynarodowa Komisja Teologiczna: wiara i sakramenty

Międzynarodowa Komisja Teologiczna wydała dokument o relacji między wiarą i sakramentami. Nad tym tematem członkowie komisji pracowali przez ostatnich pięć lat.
2020-03-04 09:53:24
miniaturka

O. Gumpel: otwarcie archiwów obali wiele fake newsów o Piusie XII

Otwarcie archiwów watykańskich przyczyni się do bardziej przejrzystego i jasnego spojrzenia na pontyfikat Piusa XII. Nie ma co się spodziewać spektakularnych odkryć, ale na pewno wiele fake newsów na temat tego papieża zostanie ostatecznie obalonych.