Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-04 09:28
MG / KAI

Bp Galbas: coraz więcej wśród nas jest apateistów. Trzeba ewangelizować!

„Jeśli jesteś chrześcijaninem - ewangelizujesz. Jeśli nie ewangelizujesz, twoje chrześcijaństwo jest teoretyczne” – mówił bp Adrian Galbas podczas rozpoczęcia „Lata z Chrystusem na Mazurach” na Wzgórzu św. Brunona w Giżycku.

Autor/źródło: Diec. ełcka

W pierwszą sobotę lipca w diecezji ełckiej zainaugurowano „Lato z Chrystusem na Mazurach”. Dwunasta edycja wydarzenia ewangelizacyjno-modlitewnego miała miejsce na Wzgórzu św. Brunona w Giżycku. Mieszkańcy Giżycka wraz z turystami zgromadzili się na wspólnej Eucharystii, której przewodniczył bp Adrian Galbas, biskup pomocniczy diecezji ełckiej, aby Panu Bogu powierzyć czas letniego wypoczynku.


W homilii bp Galbas, zwracając się do zgromadzonych, a także pamiętając o żeglarzach pływających po Niegocinie i innych mazurskich jeziorach, przypomniał zasługi św. Brunona w krzewieniu wiary na ziemi diecezji ełckiej. „Św. Brunon nie przyjechał na te ziemie, by popływać na jeziorach i poszukać grzybów w tutejszych lasach. Ci, do których tu przybył, nie czekali na niego z chlebem i solą oraz buteleczką 'Ducha puszczy'. A jednak przyjechał tutaj i robił swoje. Wytrwał w miłości Chrystusa. Zachowując Jego przykazania, objaśniał je innym. Dopóki mógł robił to słowem i przykładem życia podporządkowanego Słowu, a w końcu zrobił to świadectwem krwi” - zaznaczył biskup.


Wskazując na św. Brunona, bp Galbas podkreślał, że „to jest wielka sprawa dzisiaj wytrwać przy Chrystusie, być pewnym Jego miłości, być pewnym, że jesteśmy przez Niego kochani”. Zwłaszcza, że jak wspomniał hierarcha, co raz więcej w naszym środowisku jest apateistów – ludzi, dla których Bóg jest obojętny.


Na przykładzie życia męczennika biskup podkreślał, że ewangelizacja to nie handel. „Potrzebna jest wewnętrzna zgoda na to, że plonów mojego zasiewu nie zobaczę od razu. Modlisz się za swojego męża, aby przestał pić, a on umiera z przepicia, modlisz się za córkę i zięcia, aby się zeszli, a oni się rozeszli, modlisz się za wnuka, aby się nawrócił, a on się odwrócił. "Babcia, zrobiłem sobie tę apostazję", powiedział wnuczek… Modlisz się za księdza, który tak gorliwie mówił, że codziennie mamy chodzić z Panem, a sam poszedł do pani… Jaki to ma sens? Owoce będą! Nie zwątp w to i niech tymczasowy ich brak cię nie zniechęci” - zapewniał zakonnik.


Bp Galbas poruszył także ważny aspekt ekologii: „Świadectwem naszej wiary jest bowiem także to, jak zachowuję się wobec ziemi, która jest Bożym darem i którą, owszem, mamy sobie czynić poddaną, ale która nie ma być naszą niewolnicą. Mamy korzystać z jej dobrodziejstw, ale nie możemy bezlitośnie jej wykorzystywać. Papież Franciszek apeluje dziś o „kulturę ekologiczną”. - Ona jest nam teraz bardzo potrzebna i ona także jest świadectwem naszej wiary. Nie czekajmy na wielkie decyzje rządów i organizacji społecznych. Już dziś mogę być człowiekiem ekologicznej kultury, lub ekologicznym chamem. Tę kulturę budujmy małymi krokami np. przez oszczędność wody - dodał.


W Polsce rocznie marnuje się ok. 9 mln ton żywności. „Trudno modlić się codziennie: Ojcze nasz, chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj, a potem ten chleb marnować” - mówił biskup. Dlatego też zaapelował: „Bądźmy apostołami Chrystusa, to znaczy bądźmy także tymi, którzy budują kulturę ekologiczną wokół siebie i w sobie. Obyście mogli tu, na piękne Mazury i w inne piękne miejsca na ziemi przyjeżdżać jak najdłużej".

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-04 08:53:13
miniaturka

Hiszpania potrzebuje kapłanów

Coraz więcej hiszpańskich parafii funkcjonuje jedynie dzięki księżom z zagranicy. Pochodzą oni z 70 krajów świata, w tym Polski. Szacuje się, że w całej Hiszpanii pracuje ponad 1500 kapłanów-cudzoziemców.
2021-07-04 08:55:05
miniaturka

Zakończył się latynoamerykański kongres rodzin: „Miłość zwycięża wszystko!”

Kard. Kevin Farrel, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Osób Świeckich, Rodziny i Życia, uczestniczył w odbywającym się każdego roku latynoamerykańskim kongresie rodzin. Wydarzenie zorganizowała brazylijska wspólnota Shalom.
2021-07-04 09:15:44
miniaturka

W czasie upałów nie zapominajmy o osobach starszych

Co trzeci Polak powyżej 75. roku życia mieszka sam. W Włoszech samotne życie wiedzie aż 40 proc. wszystkich osób w wieku emerytalnym. Rzymska Wspólnota św. Idziego apeluje, aby osoby starsze nie pozostawały same, szczególnie w czasie silnych upałów.
2021-07-04 09:36:06
miniaturka

160. rocznica objawień Matki Bożej Marysi Murzańskiej na Wiktorówkach

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył uroczystościom w 160 rocznicę objawień Matki Bożej Marysi Murzańskiej na Wiktorówkach. Metropolita krakowski Matkę Bożą Jaworzyńską nazwał „królową ekologicznej chrześcijańskiej wizji świata”
2021-07-04 11:38:25
miniaturka

75 lat temu doszło do pogromu na żydowskich mieszkańcach Kielc

75 lat temu, 4 lipca 1946 r., w Kielcach wzburzony tłum, podżegany pogłoskami o mordzie rytualnym, wraz z żołnierzami i milicjantami dokonał pogromu na żydowskich mieszkańcach miasta. Do dziś badania historyczne i śledztwo IPN nie pozwoliły odpowiedzieć na pytanie o genezę tych wydarzeń.
2021-07-04 11:54:27
miniaturka

Płeć męska i otyłość nie są związane z wyższą śmiertelnością z powodu Covid-19

Bycie mężczyzną oraz zbyt duży wskaźnik masy ciała (BMI) nie są związane ze zwiększoną śmiertelnością z powodu COVID-19 u pacjentów przyjętych na oddziały intensywnej opieki medycznej (OIOM) - wykazała analiza 58 badań, czyli łącznie 44305 pacjentów. Ustalenia te przeczą wcześniejszym wnioskom z badań.