Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-29 14:07
ek / KAI

Bp Feige w Poznaniu: Polacy i Niemcy powinni razem działać na rzecz Europy

Biskup Magdeburga Gerhard Feige przewodniczył dziś uroczystościom patronalnym poznańskiej katedry.

Autor/źródło: Thomas Guffler/commons.wikimedia.org/licencja CC BY-SA 3.0

Pojednanie polsko-niemieckie jest drogą na prawdziwie „europejską skalę”. Stanowimy „wspólnotę losów” w samym sercu Europy, a kapitał pojednania i więzi trzeba chronić, umacniać i pomnażać dla dobra naszych Ojczyzn – mówił w Poznaniu bp Gerhard Feige.

Gościa z Niemiec powitał abp Stanisław Gądecki. „Razem prośmy Boga o to, aby mieszkańcy Poznania, ciesząc się pomyślnością i pokojem, zawsze dochowywali wierności tej samej Ewangelii, za którą święci apostołowie oddali swoje życie” – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. 

Nawiązując do jubileuszu 1050-lecia biskupstwa poznańskiego bp Feige przypomniał, że od samego początku między Poznaniem a Magdeburgiem musiały istnieć dobre relacje, skoro przy akcie ustanowienia ówczesnego arcybiskupstwa magdeburskiego 25 grudnia 968 roku obecny był biskup Jordan, pierwszy biskup w Polsce. Z zachowanych dokumentów wynika też, że w średniowieczu diecezja poznańska nabywała w Magdeburgu wosk na świece i kadzidło. 

„Na takim tle jeszcze wyraźniej rysuje się tragizm tego, do czego doszło w minionym stuleciu” – podkreślił bp Feige. Hierarcha przypomniał wysiłek polskich i niemieckich biskupów w budowaniu pojednania między narodami po tragicznych wydarzeniach II wojny światowej. 

Podejmując refleksję nad istotą Kościoła bp Feige stwierdził, że skoro ma on być znakiem obecności królestwa Bożego w świecie, nie możemy skupiać się wyłącznie na sobie. 

„W końcu Kościół to nie piec, który sam siebie grzeje – jak się kiedyś wyraził Karl Rahner. Kościół jest dla ludzi i dlatego ma służyć człowiekowi, troszczyć się o jego całościowe zbawienie, o zbawienie duszy i ciała, o życie doczesne i wieczne” – mówił biskup magdeburski. 

Zdaniem niemieckiego biskupa w chrześcijańskiej tradycji tkwi potencjał, który ma ogromne znaczenie dla przyszłości Europy. „Ze względu na swoje korzenie i ideały jest ona przecież nie tylko unią gospodarczą, lecz przede wszystkim wspólnotą kultury i wartości, uformowaną w decydującym stopniu przez spuściznę judeochrześcijańską” – podkreślił biskup Magdeburga. 

Zdaniem bp. Feige z tego względu powinniśmy odrzucić „szerzące się dziś wszędzie na naszym kontynencie resentymenty, ksenofobię, przedkładanie własnych interesów nad ideę solidarności, antagonizmy, teorie spiskowe, nagonki i nienawiść”. 

Bp Feige podkreślił również, że Kościół ma szczególną rolę do spełnienia. „Powinniśmy stać jak zawsze po stronie wartości niezbędnych do życia w wolności, takich jak obrona godności każdego człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci, ochrona małżeństwa i rodziny oraz dóbr społecznych jak sprawiedliwość, miłosierdzie, demokracja i tolerancja, jak też wyraźny sprzeciw wobec wszelkiego ekstremizmu. W ten sposób staniemy się pomostami porozumienia pomiędzy naszymi narodami” – mówił biskup Magdeburga. 

Bp Gerhard Feige został mianowany ordynariuszem Magdeburga przez Jana Pawła II w 2005 r. Jest znanym ekumenistą, członkiem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. 

ms / Poznań

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-29 12:59:12
miniaturka

Franciszek: Kościół potrzebuje wiary Piotra i Pawła

Na znaczenie dla Kościoła w Rzymie i na całym świecie świadectwa świętych Piotra i Pawła wskazał Papież w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.
2018-06-29 13:09:53
miniaturka

Kraków: Piknik rodzinny przed Oknem Papieskim

Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie zaprasza na Piknik Rodzinny przed Oknem Papieskim, który odbędzie się w dniu 25 lipca 2018 r. przy ul. Franciszkańskiej 3.
2018-06-29 13:34:29
miniaturka

Góra św. Anny - zaproszenie dla dzieci

W najbliższą niedzielę - 1 lipca 2018 - odbędzie się doroczna Pielgrzymka Dzieci do Sanktuarium św. Anny na Górze św. Anny.
2018-06-29 14:33:09
miniaturka

Nikaragua we krwi: Papież apeluje o dialog

Biskupi Nikaragui mediują w sprawie zakończenie konfliktu, który od miesięcy wykrwawia ten środkowoamerykański kraj. Udają się także w rejony walk, by przez swą obecność zapobiec dalszym masakrom.
2018-06-29 15:06:57
miniaturka

Gdynia: uroczystości pogrzebowe bohaterów Marynarki Wojennej

Biskup polowy Józef Guzdek przewodniczył Mszy św. pogrzebowej dziewięciu oficerów, podoficerów i marynarzy Marynarki Wojennej, którzy byli ofiarami reżimu komunistycznego.
2018-06-29 15:50:12
miniaturka
play

Droga Abrahama: ekstremalna wyprawa tylko dla mężczyzn

Uczestnicy nie zabierają w drogę pieniędzy ani telefonów komórkowych, nie ma też wyznaczonej trasy. Cel – doświadczenie Bożej obecności podczas drogi, budowanie relacji, wspieranie i otwartość na doświadczenie pomocy.