Strona główna
opoka.org.pl
2020-01-23 14:37
nc

Bp Dec w homilii na pogrzebie bp. Stefanka: byłeś prawdziwym pasterzem

– Byłeś prawym człowiekiem, prawdziwym ojcem, bratem, pasterzem, opiekunem i przyjacielem każdego człowieka. Niech aniołowie zawiodą Cię do raju – podkreślił w homilii, w czasie uroczystości pogrzebowych bp. Stanisława Stefanka TChr.

Autor/źródło: Biuro Prasowe KEP

Bp Dec homilię rozpoczął od przypomnienia słów z Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian: „Nikt z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie: jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc i w śmierci należymy do Pana. Po to bowiem Chrystus umarł i powrócił do życia, by zapanować tak nad umarłymi, jak nad żywymi” (Rz 14, 7-12). Zaznaczył, że Słowo Boże zwiastuje nam, że Zbawiciel przychodzi po swoich, którzy mu uwierzyli, pokochali go i za nim podążali. „To Bóg wybiera godzinę, w której przychodzimy na ten świat i z niego odchodzimy. Teraz w słowie Bożym znajdujemy pocieszenie i ukojenie. Słowo Boże zwiastuje nam dziś, że Zbawiciel przychodzi, by przeprowadzić nas przez bramę śmierci do nowego świata”.

W czasie homilii biskup świdnicki powiedział też, że patrząc na trumnę z ciałem zmarłego bp. Stanisława Stefanka uświadamiamy sobie, że my też stąd odejdziemy, gdy Jezus przyjdzie zabrać nas do siebie. Bp Ignacy Dec dziękował Bogu za życie, kapłaństwo i pracę bp. Stefanka. „Panie Boże dziękujemy za rodzinny dom bp. Stanisława, za wychowanie religijne i patriotyczne, dziękujemy za dar Jego powołania kapłańskiego, dziękujemy też za dar Jego święceń kapłańskich. Dziękujemy, że w młodym kapłanie wzbudziłeś miłość do Pisma św., małżeństwa i rodziny, młodzieży oraz tej właśnie łomżyńskiej diecezji. Dziękujemy Ci Boże, że tak wiele osób przez spotkanie z bp. Stanisławem spotkało Jezusa jako swojego przyjaciela i Zbawiciela” – mówił. „Dziękujemy ci za poczucie humoru, wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka i czas jaki poświęcałeś dla innych” – dodał.

Bp Ignacy Dec zwrócił się też bezpośrednio do zmarłego bp. seniora diecezji łomżyńskiej. „Drogi bp. Stanisławie, dziś zamilkły Twoje usta, ale ślady Twoich wystąpień pozostały w naszych sercach i w naszej pamięci. Witając się w 1996 roku z diecezją łomżyńską mówiłeś: «Chciałbym spotkać każdego z Was i wpatrzeć się w oblicza, w których objawia się sam Bóg. W kościele Chrystusowym nie ma stopni władzy, są stopnie służby i odpowiedzialności. Proszę o modlitwę, bym mógł sprostać tym zadaniom». Tak właśnie traktowałeś swoją biskupią posługę” – mówił.

Na zakończenie homilii bp Dec podkreślił: „Byłeś prawym człowiekiem, prawdziwym ojcem, bratem, pasterzem, opiekunem i przyjacielem każdego człowieka. Niech aniołowie zawiodą Cię do raju. Dziękujemy za przykład Twojego kapłańskiego życia. Spoczywaj w pokoju dobry człowieku. Do zobaczenia w wieczności”.

Bp Stanisław Stefanek, ordynariusz diecezji łomżyńskiej w latach 1996-2011, zmarł 17 stycznia. Miał 84 lata.

Biuro Prasowe KEP

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-01-23 13:36:29
miniaturka

Jasna Góra: drugi etap przygotowań do beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego

Na Jasnej Górze rozpoczyna się drugi etap przygotowań do beatyfikacji Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego i narodowego dziękczynienia, które odbędzie się 26 sierpnia.
2020-01-23 14:00:19
miniaturka

Abp Budzik: Jezus ukazał ludzkości wyjście z zaklętego kręgu przemocy i kłamstwa

Metropolita lubelski otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W swym wystąpieniu ukazał mechanizm „kozła ofiarnego”, od początku towarzyszący dziejom naszej cywilizacji, a zakwestionowany w szczególności poprzez dobrowolną śmierć Jezusa.
2020-01-23 14:20:21
miniaturka

Abby Johnson od 11 lutego w Polsce

- Cieszę się, że będę w Polsce. Wasz kraj jest piękny, a polski papież Jan Paweł II to dla mnie ważna osoba. Zapraszam was na spotkania ze mną, posłuchajcie mojej historii – mówi Abby Johnson w specjalnym filmie nagranym przed zbliżającą się wizytą w Polsce.
2020-01-23 15:06:24
miniaturka

Dziś 23 stycznia obchodzimy wspomnienie Błogosławionych Męczenników z Pratulina

Obiektem kultu w Pratulinie są relikwie błogosławionych męczenników - Unitów Podlaskich - zamordowanych w 1874 roku w obronie wiary. W październiku 1996 roku Ojciec Święty Jan Paweł II beatyfikował męczenników z Pratulina.
2020-01-23 15:19:53
miniaturka

Hiszpania: stowarzyszenie im. Jana Pawła II uratowało przed aborcją ponad 4000 dzieci

Jak poinformowała szefująca organizacji katolicka działaczka Marta Velarde wiele kobiet zostało przekonanych, nawet bezpośrednio przed wejściem do kliniki aborcyjnej, do utrzymania ciąży.
2020-01-23 15:44:53
miniaturka

12 września beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego

Papież Franciszek zadecydował, iż beatyfikacja Sług Bożych kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Róży Marii Czackiej odbędzie się 12 września w Warszawie. Papieża Franciszka będzie reprezentował kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych, który dokona promulgacji dekretu beatyfikacyjnego.