Strona główna
opoka.org.pl
2020-01-20 12:22
AC / xpk / KAI

Bp Cieślar: ekumenizm to płynięcie w jednej łodzi

Ekumenizm to płynięcie w jednej łodzi, jak uczniowie Jezusa Chrystusa – powiedział bp Jan Cieślar, zwierzchnik diecezji warszawskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP, podczas modlitwy ekumenicznej w łódzkiej katedrze św. Stanisława Kostki.

Autor/źródło: Maciej Górnicki, licencja: CC BY

W Mszy św. , której przewodniczył metropolita łódzki, uczestniczyli: bp Atanazy z Kościoła prawosławnego, bp Włodzimierz Jaworski z Kościoła starokatolickiego Mariawitów, bp Jan Cieślar z Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego, bp Marek Izdebski z Kościoła Ewangelicko–Reformowanego. Obecni byli także inni duchowni oraz wierni Kościoła rzymskokatolickiego, a także Kościołów zrzeszonych w łódzkim oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej.

Homilię wygłosił bp Jan Cieślar. - Może należy trochę mistycznie potraktować dzisiejsze fragmenty Pisma Świętego. Potraktować je jako wezwanie do odwagi kroczenia drogą budowy jedności wyznawców Chrystusa, którzy w różnych miejscach wzywają Jego imię. Może trzeba je potraktować, jako wezwanie do wiary w Niego i w to, że w Nim i tylko w Nim, tak naprawdę możemy stać się jedno – podkreślił biskup luterański.

Wskazał na to, że chrześcijański ekumenizm, to nie tylko kilka, lub kilkanaście dni modlitw w roku. Nie tylko serdeczne uśmiechy i ciepłe słowa. „Chrześcijański ekumenizm, to płynięcie w jednej łodzi, jak uczniowie Jezusa Chrystusa” - Chrześcijański ekumenizm, to wspólna podróż statkiem jak z dzisiejszego opisu z Dziejów Apostolskich. Chrześcijański ekumenizm to zrozumienie, że w różnych miejscach „my” i „oni” wyznajemy Jezusa Chrystusa, a przez to już nie jesteśmy „my” i „oni”. Wszyscy jesteśmy „my” – zaznaczył bp Cieślar.

Po homilii, w miejsce Credo Nicejsko-Konstantynopolitańskiego, odmówiono chrzcielne wyznanie wiary oparte o Skład Apostolski. W uzasadnieniu tej zmiany abp Grzegorz Ryś wspomniał, że jest to uszanowanie Braci Prawosławnych oraz upamiętnienie 20. rocznicy podpisania wspólnej deklaracji o chrzcie, którą obchodzić będziemy za cztery dni. Deklaracja o wzajemnym uznaniu Sakramentu Chrztu Świętego została podpisana przez Kościół rzymskokatolicki oraz Kościoły zrzeszone w Polskiej radzie Ekumenicznej.

Modlitwy wiernych odczytali duchowni z bratnich Kościołów chrześcijańskich i Kościoła Katolickiego.

Przez kolejne dni aż do 31 stycznia, wierni kościołów chrześcijańskich wraz ze swoimi duchownymi modlić się będą w świątyniach na terenie Bełchatowa, Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Pabianic, Zelowa i Zgierza.

xpk / Łódź

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-01-20 11:15:07
miniaturka

Jasna Góra: uroczystości ku czci św. Pawła Pustelnika

Na Jasnej Górze odbyły się uroczystości ku czci św. Pawła Pustelnika. To patriarcha zakonu paulinów oraz patron dzieci i matek oczekujących potomstwa. W XIII w. został obrany duchowym ojcem pustelników zgromadzonych na Węgrzech w pierwszym klasztorze.
2020-01-20 11:42:19
miniaturka

Monachium: wierni domagają się zakończenia zamętu w Kościele w Niemczech

W sobotę w stolicy Bawarii odbył się milczący i modlitewny protest ok. 130 katolików. Był on odpowiedzią na rozpoczęcie przez Episkopat Niemiec tzw. drogi synodalnej. Wśród protestujących był także abp Carlo Viganò. Było to jego pierwsze publiczne wystąpienie od 2018 r.
2020-01-20 11:53:51
miniaturka

Nieszpory ekumeniczne w legnickiej Katedrze

W niedzielę 19 stycznia katolicy, grekokatolicy, prawosławni i ewangelicy modlili się o jedność chrześcijan.
2020-01-20 12:27:36
miniaturka
play

GGDuo tym razem zachęca do doceniania tych, dla których warto być czasem zmęczonym

Nowy utwór małżeństwa GGDuo opowiada o spojrzeniu ludzi bliskich, ludzi, których mamy dookoła siebie. Czasem warto spojrzeć głębiej...
2020-01-20 13:18:44
miniaturka

Abp Schick: Auschwitz przypomina Kościołom o potrzebie walki z antysemityzmem

Pamięć o wyzwoleniu niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau przypomina Kościołom o potrzebie występowania o godność i prawa człowieka. Podkreślił to w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA arcybiskup Bambergu Ludwig Schick.
2020-01-20 14:07:37
miniaturka

Bp Dec: Wszędzie winniśmy być budowniczymi jedności

Doroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przypomina nam, że winniśmy być wszędzie budowniczymi jedności opartej na fundamencie prawdy, sprawiedliwości i miłości - mówił bp Ignacy Dec.