Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-06-03 23:44
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Buzun: potrzebujemy wychowania religijnego

- Potrzebujemy wychowania religijnego, bo jeśli nie ma Pana Boga to nie ma też wartości, które wypływają z Bożej obecności – mówił bp Łukasz Buzun podczas Mszy św. ku czci Opieki Świętego Józefa w kaliskiej bazylice.

Autor/źródło: Ks. Łukasz Skoracki/Radio Rodzina

Odpust połączono z modlitwą za miasto Kalisz i diecezję kaliską, Pielgrzymką Rolników, Ogrodników i Sadowników do św. Józefa oraz dziękczynieniem za wizytę Jana Pawła II do Kalisza, która miała miejsce 4 czerwca 1997 r.

Witając przybyłych na uroczystości odpustowe kustosz sanktuarium ks. prał. Jacek Plota wskazał, że tegoroczny odpust Opieki Świętego Józefa wpisuje się ogłoszony przez papieża Franciszka Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego i 21. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Kaliszu.

Przypomniał, że historia pielgrzymek rajców miejskich sięga połowy XVIII w., kiedy to rajcy miasta Kalisza po raz pierwszy udali się przed Cudowny Obraz  św. Józefa, by błagać Go o opiekę, by chronił gród od klęsk i nieszczęść. Dodał, że pielgrzymka została reaktywowana 26 lat temu przez Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych, a od ośmiu lat odbywa się w dniu odpustu Opieki Świętego Józefa.

Kustosz prosił też o pamięć w modlitwie o obecnym papieżu Franciszku, który jest wielkim czcicielem św. Józefa, a 19 marca 2014 r. ofiarował świętemu pierścień jako wotum i prosił o modlitwę przed Cudownym Obrazem św. Józefa Kaliskiego. Dodał, że w ostatnim czasie papież kaliską bazylikę podniósł do godności Narodowego Sanktuarium św. Józefa.

W homilii bp Łukasz Buzun wskazywał na św. Józefa jako dobrego wychowawcę. - Św. Józef jest człowiekiem pokornym i jego rola wychowawcza jest bardzo ważna. Jest poddany woli Bożej, liczy się z działaniem Boga w życiu swoim i całej Świętej Rodziny, gdzie w centrum stoi Jezus – powiedział kaznodzieja.

Zachęcał wiernych, aby w wychowywaniu młodego pokolenia czerpali wzór od św. Józefa. – Dzisiaj potrzebne jest wychowanie nie tylko z elementami etycznymi, ale wychowanie religijne pozwalające młodemu człowiekowi zyskiwać takie sprawności, które później pomogą mu przeżywać różne próby życiowe. Potrzebujemy wychowania religijnego, bo jeśli nie ma Pana Boga to nie ma też wartości, które wypływają z Bożej obecności – stwierdził celebrans.

Podkreślał, że wychowanie powinno być ukierunkowane na współpracę z łaską, a poprzez to na dobroć, życzliwość, wierność, czystość. - Potrzeba tego kręgosłupa moralnego, bo chociażby ktoś został profesorem, biznesmenem, kimkolwiek to nic to nie pomoże, jeśli w środku będzie pustka, jeśli nie będzie obecności łaski Bożej, która napełnia człowieka radością – mówił hierarcha.

Akcentował też, że we współczesnym świecie istnieje potrzeba wychowania do przeżywania dnia świętego. Dodał, że niedziela jest złączona z Eucharystią.

Wskazywał, że każdy człowiek jest wezwany do odpowiedzialności za wartości przed Bogiem, za konkretne dobro drugiej osoby. - Poczucie odpowiedzialności musi być budowane w człowieku. Człowiek nie może być obojętny przechodząc obok jakiegokolwiek dobra, które jest w zasięgu jego ręki – zaznaczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Zachęcał do modlitwy do św. Józefa, aby on wskazywał drogę prowadzącą do wartości, do zdrowego małżeństwa, wierności, poczucia sprawiedliwości. - Św. Józef prowadzi nas po tej drodze, żebyśmy byli ludźmi, którzy dostrzegają dobro wokół siebie, potrafią je docenić i podjąć, unikają zła, pracują nad sobą – mówił kaznodzieja.

Prosił też o modlitwę w intencji dzieci i młodzieży. - Prośmy w intencji dzieci i młodzieży, która jest przyszłością ojczyzny, Kościoła i Kalisza, aby ta atmosfera, którą budujemy była przyjazna dla ich rozwoju etycznego, moralnego, a więc rozwoju, który dokonuje się w bliskości z Chrystusem – podkreślał bp Buzun.

Podczas Mszy św. biskup poświęcił nowy sztandar miasta Kalisza. Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa bp Łukasz Buzun ponowił akt zawierzenia Kalisza i całej diecezji patronowi.

Po Mszy św. wierni przeszli pod figurę św. Jana Pawła II, gdzie odmówiono modlitwę, złożono kwiaty i zapalono znicze.

Na uroczystości odpustowe licznie przybyli kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, organizacji kościelnych i społecznych, uczelni i szkół, a także grupa rowerzystów z Liskowa i wskrzeszona po latach piesza pielgrzymka licząca ok. sto osób z parafii w Dębem oraz pielgrzymi z różnych stron diecezji.

Uroczystość odpustową uświetniły: Chór Szkolny II LO im. Tadeusza Kościuszki pod kierunkiem Izabeli Pietrzak i Orkiestra Dęta „Gród nad Prosną” pod batutą Wojciecha Zielezińskiego.Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Kalisz, bp Buzun, Narodowe Sanktuarium św. Józefa, odpust Opieki św. Józefa