Strona główna
opoka.org.pl
2019-01-12 21:55
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Buzun: pokora wyrabia w nas cierpliwość i zdolność do przebaczenia

- Pokora wyrabia w nas cierpliwość, zdolność do komunikacji, zdolność do przebaczenia – mówił bp Łukasz Buzun do osób konsekrowanych zgromadzonych na dniu skupienia w Sanktuarium Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Osoby konsekrowane z diecezji kaliskiej spotkały się na kolejnym dniu skupienia, który przeżywany był pod hasłem „Posłani do budowania jedności wspólnoty w mocy Bożego Ducha. Duch, który jednoczy nasze wspólnoty”. Spotkanie rozpoczęła adoracja Najświętszego Sakramentu.

W swoim słowie gwardian i kustosz sanktuarium o. Ksawery Majewski wskazał, że 26 grudnia 2018 r. biskup kaliski Edward Janiak franciszkański kościół ustanowił Sanktuarium Matki Bożej przy Żłóbku. Dodał, że kościół od XVIII w. jest miejscem szczególnego kultu Najświętszej Maryi Panny, która odbiera od wiernych cześć i jest wzywana jako szczególna orędowniczka dla małżonków oczekujących potomstwa i matek noszących w sobie nowe życie. Zachęcał też osoby konsekrowane, aby zawierzały siebie i swoje wspólnoty Matce Najświętszej.

W homilii bp Buzun wskazując na pokorę św. Jana Chrzciciela podkreślał, że osoby konsekrowane są powołane do bycia pokornymi. - Być pokornym to być człowiekiem uważnym, zauważać małe sprawy i zadania, które są wartościowe. Na tym polega ćwiczenie się w cnocie pokory – powiedział celebrans. Zaznaczył, że każdy człowiek jest powołany do świętości. – Pokora wyrabia w nas cierpliwość, zdolność do komunikacji, zdolność do przebaczenia. To wszystko jest po to, aby Chrystus w nas wzrastał. Musimy znaleźć w sobie zdolność do budowania relacji z Nim, robienia w swoim życiu miejsca na Jego obecność – przekonywał kaznodzieja. Stwierdził, że Maryja jest przewodniczką człowieka na jego na drogach życia. – Niech Maryja będzie bliska naszemu sercu zwłaszcza tutaj kiedy stoi przy żłóbku, a potem też stoi przy krzyżu – mówił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Wraz z biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej Mszę św. koncelebrowali: ks. kan. Michał Kieling, delegat biskupa kaliskiego ds. życia konsekrowanego, o. Ksawery Majewski, gwardian i kustosz Sanktuarium Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie i ks. Karol Gibki, kapelan biskupa.

W diecezji kaliskiej posługuje ok. 400 sióstr zakonnych w 22 zgromadzeniach żeńskich. W 11 zgromadzeniach męskich pracuje 80 kapłanów zakonnych i 6 braci. W diecezji są 4 dziewice konsekrowane i 2 wdowy konsekrowane.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy