Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-07-26 20:55
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Buzun modlił się w intencji policjantów i ich rodzin

- Dziękujemy wam za waszą trudną służbę dla zachowania ładu i dobra społecznego - mówił bp Łukasz Buzun, który w Narodowym Sanktuarium św. Józefa przewodniczył Mszy św. w intencji funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii biskup przypomniał, że formacja Policji Państwowej została powołana 24 lipca 1919 i liczyła ok. 35 tys. policjantów. Wskazał, że policjanci na przestrzeni dziejów brali udział w wojnie z bolszewikami w 1920 r., a także w działaniach w czasie II wojny światowej, gdzie stali na straży bezpieczeństwa Polaków. – Chlubna działalność Policji Państwowej i służba w interesie publicznym była źródłem powszechnego szacunku i przyczyniła się do umacniania naszego państwa – powiedział celebrans.

Zaznaczył, że policyjna droga związana jest ze służebną postawą wobec narodu i państwa. – Polski policjant służy każdemu człowiekowi, który mieszka na polskiej ziemi, niezależnie od wieku, przynależności partyjnej, wyznawanej religii i narodowości.

Apelował do policjantów, aby trzymali się Kościoła i wiary. – Policjant niech trzyma się wiary, niech się jej nie wstydzi, nie dystansuje. Niech to będzie punkt odniesienia dla każdego kto służy w tej formacji. W Kościele człowiek oczyszcza swoje serce, ma więcej światła i nadziei, która rodzi się w jego sercu. Wiara rodzi się z modlitwy, a także przez sakramenty. Modlitwa wszystko rozjaśnia, budzi w nas pragnienie świętości – stwierdził kaznodzieja. 

Zachęcał funkcjonariuszy do powierzania siebie i swoich rodzin św. Józefowi. – Dziękujemy dzisiaj w tym Narodowym Sanktuarium św. Józefa wraz z wami Panu Bogu za was, za waszą posługę w narodzie i społeczeństwie. Dziękujemy także wam za waszą trudną służbę dla zachowania ładu i dobra społecznego. Pamiętamy o tych, którzy podczas służby oddali swoje życie w obronie prawa, porządku i ładu społecznego – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Podkreślał, że patronem policjantów jest św. Michał Archanioł, którego prosił o opiekę nad funkcjonariuszami w czasie ich służby. – Św. Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce ze złem w zgodzie z poszanowaniem honoru, godności i praw człowieka. Patronie polskiej policji, strzeż nas, bądź nam pomocą i obroną. Miej nas wszystkich w swej opiece – mówił bp Buzun.

Po komunii biskup, kapłani i przedstawiciele policji udali się do Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa, gdzie ks. prał. Robert Lewandowski, diecezjalny duszpasterz policjantów zawierzył św. Józefowi funkcjonariuszy i pracowników policji oraz ich rodziny.

Oprócz świętujących pracowników resortu, na Mszy św. obecni byli liczni kapłani, przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz delegacje kaliskich służb mundurowych.Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Kalisz, bp Buzun, Narodowe Sanktuarium św. Józefa, święto policji