Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-08 20:14
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Buzun: kapłan zawsze powinien stawać po stronie Chrystusa

- Kapłan zawsze powinien stawać po stronie Chrystusa - mówił bp Łukasz Buzun w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu, gdzie udzielił święceń kapłańskich i diakonatu oraz przyjął przyrzeczenie od sześciu kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej wskazywał, że kapłan powinien na wzór Maryi pełnić służbę. – Być kapłanem to wyłamywać się ze schematu, który jest destrukcyjny, niszczy człowieka, niszczy jego zdolność do rozwoju. Starać się żyć na sposób Maryjny, czyli służyć całym swoim sercem – powiedział kaznodzieja.

Zaznaczył, że kapłan zawsze powinien stawać po stronie Chrystusa. – Trzeba odrzucać to wszystko, co rani serce Boże, co powoduje, że kapłan nie jest na wzór serca Jezusa Chrystusa. Trzeba dorastać do głębokiego przekonania: dla grzechu nie, dla Chrystusa tak. To jest zadanie kapłana w jego osobistym życiu. Kapłan musi prowadzić innych do takiego sposobu istnienia – przekonywał hierarcha.

Dodał, że w życiu kapłana i diakona najważniejsza jest modlitwa. – Nie da się bez modlitwy służyć Bogu i ludziom – stwierdził bp Buzun.

W uroczystości uczestniczyli, m.in. ks. inf. Tadeusz Szmyt, ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry, ks. Marcin Załężny, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, moderatorzy i wykładowcy, ks. kan. Marcin Papuziński, wicekanclerz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu, księża, klerycy, krewni nowo wyświęconego kapłana i diakona oraz kandydatów do przyjęcia diakonatu i prezbiteratu.

Nowo wyświęcony kapłan to ks. Łukasz Dulik z parafii pw. św. Marii Magdaleny w Kalinowej. Diakonem został Wojciech Kucharzak z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Galewicach.

Należy nadmienić, że 26 maja 2018 r. biskup kaliski wyświęcił czterech kapłanów, którzy pełnią posługę w diecezji kaliskiej.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy