Strona główna
opoka.org.pl
2020-03-08 18:04
nc

Bp Buzun: dobrze wiesz, jak potrzebne jest Twoje serce

W życiu kobiety niesamowicie istotne są relacje. Jezus docenił tę rzeczywistość i wybrał na swoją Matkę - Maryję. Każda kobieta jest wezwana do wiary i do relacji. Każda też potrzebuje osobistego przemienienia.

Autor/źródło: Pixabay, Engin_Akyurt, licencja: CC0

Dziś trwa Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. Kobiety, modlące się podczas Mszy świętej w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, mogły wysłuchać homilii bp. Łukasza Buzuna. Poniżej prezentujemy jej skrót.

Na początku hierarcha zwrócił uwagę na Przemienienie Jezusa. Zauważył, że choć na górze, gdzie Pan objawił swe Bóstwo, nie było kobiet, to jednak Chrystus miał niespotykane, jak na tamte czasy, z nimi relacje.

Najpierw ze swoją Matką. Od niej przyjął Ciało - ludzką naturę, przez co Bóg mógł stać się człowiekiem. Był to dla Niego szczególny dar. Biskup zauważył również, że oprócz Maryi w życiu Jezusa były obecne także inne kobiety, m.in.: Maria i Marta - siostry Łazarza, Maria Magdalena - która wytrwała do końca, kobiety towarzyszące Jezusowi i usługujące Mu. Hierarcha wskazał, że kobiety Jezusa nie zawiodły. To one wytrwały do końca i to one pierwsze usłyszały o Zmartwychwstaniu. Kaznodzieja nawiązał także do nauczania kard. Wyszyńskiego, który wskazywał na wiarę ewangelicznych kobiet. Być może uczyły się jej od Maryi, która była w niej niewzruszona.

- W kobiecie bowiem jest pragnienie wyznawania Chrystusa przed ludźmi - mówił bp Łukasz Buzun. Zastanawiał się, jaka jest tego przyczyna. Zapewne wynika to z relacyjnej natury kobiety. - Każda autentyczna relacja jest związana z nawróceniem - mówił kaznodzieja, rozszerzając perspektywę. Każda kobieta potrzebuje przemiany, aby odkryć to, co najpiękniejsze. "Dobrze wiesz, jak potrzebne jest Twoje serce" - mówił kaznodzieja, cytując Księdza Kardynała.

Zauważył także, że dzisiaj w czasach hedonizmu i budzenia pożądliwości, potrzeba czystości. "Jeżeli będziesz zbrukana - wszystko wokół Ciebie, także w Twojej rodzinie, będzie zbrukane; jeżeli będziesz czysta - to, co jest wokół Ciebie, również będzie czyste" - mówił hierarcha. Droga do szczęścia wiedzie przez konfesjonał, bo tam Jezus interweniuje - oczyszcza, uświęca i naprawia to, czego zmienić już się nie da. Kaznodzieja wskazał także, że, w głębi, czystości szuka w kobiecie także mężczyzna.

Na koniec biskup pomocniczy kaliski dziękował kobiecie zamężnej, kobiecie - matce, kobiecie konsekrowanej, kobiecie zaangażowanej społecznie. Każdej za jej szczególne dary, ale także każdej po prostu za to, że jest kobietą.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-03-08 12:59:34
miniaturka

Obchodzimy niedzielę „Ad Gentes” – Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami

W II niedzielę Wielkiego Postu w Kościele w Polsce obchodzimy niedzielę „Ad Gentes” – Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z misjonarzami. W tym roku przeżywamy ją 8 marca pod hasłem „Eucharystia i misje”.
2020-03-08 13:16:48
miniaturka

Jasna Góra: Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast

Na Jasnej Górze dziś Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. Podczas wydarzenia przypomniano m.in. o tym co kard. Stefan Wyszyński mówił do niewiast, jaki program im wyznaczał i jak widział rolę kobiet w Kościele i życiu społecznym.
2020-03-08 17:15:16
miniaturka

Kard. Wyszyński z szacunkiem o płci pięknej (cytaty)

Kobiecy świat nie był niczym obcym dla kard. Stefana Wyszyńskiego. Kobiety odegrały ważną rolę w życiu Prymasa, a ich los nie był mu obojętny. Dbał o ich formację duchową i intelektualną. Apelował o przywrócenie należnego im miejsca i docenienie roli jaką pełnią.
2020-03-08 18:28:16
miniaturka

Asia Bibi - bohaterska Niewiasta

Asia Bibi opowiada o tym, jak ona i jej rodzina byli testowani przez Boga. „Bóg dał moim dzieciom dużo cierpliwości”, mówi i patrzy na Eshę. „Esha miała tylko osiem lat, kiedy zostałam aresztowana. Bóg zobaczył jej łzy i dał jej dużo cierpliwości”.
2020-03-08 18:52:00
miniaturka

Watykan: od jutra transmisje na żywo porannej papieskiej Mszy św. z Domu Świętej Marty

Od jutra, 9 marca Msze św. sprawowane przez papieża o godz. 7.00 w Domu Świętej Marty będą transmitowane na żywo za pośrednictwem mediów watykańskich, oraz stacji telewizyjnych, które je retransmitują – poinformował rzecznik Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
2020-03-08 19:05:03
miniaturka

Abp Gądecki: misje są w nas

Wyjście Abrahama to potwierdzenie jego wiary, a jednocześnie to także początek jego misji. Dziś Bóg również wzywa do misyjnego wyjścia. Powołuje cały Kościół, ale także każdego wierzącego - mówił dziś metropolita poznański podczas liturgii stacyjnej.