Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-27 15:57
mk / PAP

Bp Bryl: Ufając, że miłość jest większa, niż grzech, wołamy szczerze o Boże miłosierdzie

Uroczysty ingres biskupa kaliskiego Damiana Bryla do katedry św. Mikołaja Biskupa w Kaliszu odbył się w sobotę. Podczas kazania duchowny prosił o przebaczenie wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób zostali w diecezji kaliskiej skrzywdzeni.

Autor/źródło: PAP

W sobotę odbył się ingres bpa Damiana Bryla, czyli uroczyste objęcie władzy nad diecezją kaliską. Papież Franciszek mianował duchownego nowym biskupem kaliskim 25 stycznia w miejsce odwołanego Edwarda Janiaka. Stało się to po premierze filmu dokumentalnego Tomasza i Marka Sekielskich „Zabawa w chowanego”, opisującego przypadki pedofilii wśród księży. Janiak był jednym z negatywnych bohaterów.

Uroczyste objęcie władzy nad diecezją rozpoczęło się od wejścia biskupa Bryla do katedry kaliskiej. Na progu duchownemu podano krzyż do ucałowania i kropidło do poświęcenia świątyni. Wręczono mu też pastorał, który – jak wyjaśniono – służy do kierowania powierzonym mu ludem.

Damiana Bryla powitał w katedrze kaliskiej dotychczasowy administrator abp Grzegorz Ryś.

„Jesteśmy głęboko przekonani, że Damian Bryl wybrał tę datę w pełni świadomie, byśmy oczami wiary widzieli wkraczającego Jezusa, jakim go pokazuje wydarzenie niedzieli palmowej i wielkiego tygodnia. Już na progu życzymy, aby to marzenie, które jest ukryte w dzisiejszym ingresie, Damian Bryl wypełnił do samego końca” – powiedział.

Mszę św. celebrował biskup Bryl. Podczas kazania powiedział: „Dzisiejszy dzień jest naszym wspólnym świętowaniem, czyli dziękczynieniem i uwielbianiem. W tych trudnych czasach niepokoju, zamętu i niepewności wiara jest bardzo ważna, jest umocnieniem, wsparciem i daje nadzieję”.

Podkreślił, że „wspominając wielkie dzieła Boże, które działy się w diecezji kaliskiej nie sposób nie wspomnieć sytuacji trudnych i bolesnych”. Przyznał, że „w kościele doświadczamy także naszej słabości, niedoskonałości i upadków”. „Ufając, że miłość jest większa, niż grzech, wołamy szczerze o Boże miłosierdzie, chcemy prosić o przebaczenie wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób zostali dotknięci i skrzywdzeni. Chcemy wszystkie te trudne sprawy, w duchu prawdy, poddać ocenie i podjąć stosowne konsekwencje. Chcemy prosić o łaskę, aby takie doświadczenia nie miały miejsca” – powiedział.

Bp Bryl poinformował, że podczas swojej posługi będzie kierował się pięcioma priorytetami, które nazwał: wypłyńmy na głębię, wierność Chrystusowi i jego ewangelii, kultura spotkania, bogaci w miłosierdzie i wspólnota wyruszająca w drogę.

Zdaniem duchownego należy poznać Jezusa, kochać Go i naśladować; podążać drogą ewangelii; uczyć się dostrzegania człowieka w konkretnej sytuacji, w jego troskach i radościach. „Należy towarzyszyć człowiekowi bez osądzania go, trzeba dać ludziom czas, by się otworzyli. Ważne jest wsłuchiwanie i dialog. By pomóc człowiekowi zachować jego godność, trzeba go zrozumieć” – zaznaczył.

Powiedział, że z człowiekiem trzeba się solidaryzować w taki sposób, aby gest pomocy nie był odczuwany jako poniżająca jałmużna „niech ubodzy czują się jak u siebie w domu”.

Według duchownego trzeba „umieć wyjść z własnej wygody i zdobyć się na odwagę, wyjść do innych i dotrzeć do ludzkich peryferii, odłożyć pilne sprawy, aby pomóc człowiekowi, który pozostał na skraju drogi. Dla kościoła zawsze ważny jest konkretny człowiek” – zauważył.

Na koniec mszy odczytano listy gratulacyjne.

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio napisał: „papież Franciszek z bliska przyglądał się procesowi jednania wspólnoty kaliskiej i powierza teraz biskupowi Damianowi zadanie pogłębiania pokoju i jedności w życiu diecezji. Trudności z przeszłości i ciężkie próby przeżywane przez ten kościół nie mogą przyćmiewać piękna wiary, żywotności ewangelii i zaangażowania wszystkich w urzeczywistnianiu wartości chrześcijańskich. Po zimie zawsze przychodzi wiosna, po krzyżu jest zawsze radosna światłość zmartwychwstania”.

Prezydent RP Andrzej Duda życzył nowemu biskupi łask Bożych, zdrowia oraz wielu sił ducha i ciała, potrzebnych do przewodzenia kościołowi lokalnemu. „Życzę obfitego duchowego żniwa, aby zawsze cieszył się ekscelencja życzliwością i wsparciem duchowieństwa, zakonów oraz wiernych diecezji” – napisał prezydent.

W imieniu Episkopatu Polski życzenia złożył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Podkreślił, że ingres „to jest zapowiedź trudu pasterza, poszukującego zagubionych owiec a jednocześnie ofiary baranka, który daje swoje życie za owce”.

Życzył, aby bp Bryl „był wielki, czysty w myśli, wybitny w działaniu, rozważny w milczeniu, pożyteczny w słowie, bardzo bliski każdemu współczuciem, ponad wszystko oddany rozmyślaniu. By przez pokorę był towarzyszem dobrze czyniących a przez gorliwe dążenie do sprawiedliwości powstał przeciwko występkom grzeszącym” – powiedział.

Dodał, że biskup „powinien być jak włodarz, jak ekonom Boży, człowiek przestrzegający niezawodnej wykładni nauki, aby przekazując zdrową naukę mógł udzielać upomnień i przekonywać opornych”.

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-27 10:34:30
miniaturka

Komisja Dyscyplinarna ukarała prof. Budzyńską. „Zamach na wolność akademicką”

„Zarówno prof. Ewa Budzyńska, jak i jej obrońcy nie zgadzają się z orzeczeniem skazującym. W naszej ocenie stanowi ono zamach na konstytucyjną wolność akademicką” – podkreśla dr Bartosz Lewandowski, dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.
2021-03-27 11:01:57
miniaturka

Bp Edward Kawa: To oczywiste, że mamy być wśród wiernych

„W historii były różne pandemie. Wówczas wielkie zadanie spoczywało na duszpasterzach. Musimy być z ludźmi w czasie kiedy nas najbardziej potrzebują” – powiedział w Radiu Plus Radom biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa.
2021-03-27 14:29:30
miniaturka

Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się w 2022 roku w Krakowie

Urna z prochami zmarłego rok temu kompozytora zostanie złożona w Panteonie Narodowym. Uroczystości zaplanowano na 29 marca 2022 roku. W imieniu rodziny K. Pendereckiego poinformował o tym Andrzej Giza, dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.
2021-03-27 16:13:37
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Minął rok. Trochę nauczyliśmy się żyć w epidemii, powstały szpitale i oddziały covidowe, są testy, szczepionki. Jednak sama epidemia nie odpuszcza. Niedziela Męki Pańskiej pozwala spojrzeć na związane z nią cierpienia w świetle drogi krzyżowej Pana Jezusa.
2021-03-28 09:10:43
miniaturka

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień

W początkach Kościoła chrześcijanie gromadzili się na nocnym czuwaniu w Wigilię Paschalną. Ks. prof. Piotr Kulbacki z Wydziału Teologii KUL przypomina, że celebracja Wielkiego Tygodnia w formie, jaką znamy, ma swoje korzenie w Jerozolimie.
2021-03-28 09:18:09
miniaturka

Prof. Horban: system opieki zdrowotnej nie jest jeszcze niewydolny, ale jest na granicy

System opieki zdrowotnej nie jest jeszcze niewydolny, ale jest na granicy wydolności – ocenił w sobotę prof. Andrzej Horban, główny doradca Rady Medycznej przy Premierze RP. Jak podkreślił, musimy stosować się do zaleceń, aby zahamować przyrost zakażeń.