Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-16 13:37
MG

Bp Bätzing w kwestii błogosławienia par homoseksualnych: „nie ma łatwych odpowiedzi”

Przewodniczący niemieckiego Episkopatu po wydaniu przez Watykan dokumentu jednoznacznie zabraniającego błogosławienia związków jednopłciowych skomentował go, mówiąc, że „nie ma łatwych odpowiedzi”, sugerując jednocześnie, że możliwy jest dalszy rozwój doktryny w tej kwestii.

Autor/źródło: Bp Georg Batzing, diecezja Limburg

Biskup Georg Bätzing, przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, odniósł się do wydanego 15 marca dokumentu Stolicy Apostolskiej w sprawie błogosławienia związków par homoseksualnych, w którym Kongregacja Nauki Wiary wyjaśniła, że Kościół katolicki nie ma władzy udzielać liturgicznego błogosławieństwa takim związkom. Odpowiedź ta związana była z dyskusją na ten temat, jaka ma miejsce m.in. w krajach niemieckojęzycznych. Według bpa Bätzinga odpowiedź Kongregacji odzwierciedla „stan nauczania Kościoła wyrażony w kilku watykańskich dokumentach”.

Dalsza część wypowiedzi sugeruje, że Przewodniczący niemieckiego Episkopatu nie uważa tej wypowiedzi za definitywną i ostateczną. Według jego słów: „w Niemczech i w innych częściach światowego Kościoła od pewnego czasu toczą się dyskusje na temat sposobu, w jaki to nauczanie, oraz ogólniej – rozwój doktryny, może być wsparte mającymi przełożenie na życie argumentami – w oparciu o podstawowe prawdy wiary i moralności, postępową refleksją teologiczną, przejawiając jednocześnie otwartość na najnowsze wyniki nauk humanistycznych i sytuacje życiowe współczesnych ludzi. Na pytania tego rodzaju nie ma łatwych odpowiedzi”.

W swoim oświadczeniu biskup stwierdził, że decyzja Kongregacji będzie miała wpływ na „ścieżkę synodalną”, w której Kościół niemiecki podejmuje dyskusję na cztery główne tematy: sposób sprawowania władzy w Kościele, moralność seksualna, kapłaństwo i rola kobiet. Według Bätzinga celem jest podjęcie „tematu udanych związków w sposób całościowy, który uwzględnia również konieczność i granice rozwoju doktryny kościelnej”.

Już wcześniej bp Bätzing wyrażał poparcie dla błogosławieństw osób tej samej płci, mówiąc, że „potrzebujemy rozwiązań w tym zakresie”. Trudno zrozumieć, do jakich wyników nauk humanistycznych odwołuje się hierarcha, biorąc pod uwagę, że żadne badania nie zdołały udowodnić wrodzonego charakteru skłonności homoseksualnych. Przyznają to nawet publikacje naukowe, które usiłowały odnaleźć „gen homoseksualizmu”. Po pierwsze, istnienia takiego genu nie udało się udowodnić. Po drugie, geny nie determinują zachowania, ale dają jedynie podstawy biologiczne do powstawania pewnych skłonności. Choć mogą istnieć genetyczne predyspozycje do rozmaitych zachowań (na przykład: alkoholizmu, agresji, czy różnych zachowań prospołecznych), w kształtowaniu postaw konkretnego człowieka łączą się one z czynnikami środowiskowymi oraz jego własnymi decyzjami.1

Z niejasnymi wypowiedziami bpa Bätzinga kontrastuje jednoznaczne stanowisko innego niemieckiego hierarchy, bpa Rudolfa Voderholzera z Ratyzbony. Przyjął on z zadowoleniem dokument Kongregacji. W oświadczeniu z 15 marca uznał, że „Kongregacja Nauki Wiary jasno stwierdziła, że Kościół nie ma uprawnień do błogosławienia związków partnerskich osób tej samej płci. Papież Franciszek zatwierdził publikację tego dokumentu i towarzyszących mu wyjaśnień.” Dodał jednocześnie: „wraz z papieżem i członkami Synodu o Rodzinie z 2015 r. podkreślam również, że każda osoba, niezależnie od orientacji seksualnej, powinna być szanowana w swojej godności i traktowana z rozwagą, a jednocześnie należy starannie unikać wszelkich przejawów niesprawiedliwej dyskryminacji (Amoris laetitia, 250)”.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-16 11:23:51
miniaturka

Pomimo odpowiedzi Kongregacji Nauki Wiary Joe Biden nadal popiera związki jednopłciowe

Po wydaniu przez Kongregację Nauki Wiary jasnej odpowiedzi na temat możliwości błogosławienia związków par homoseksualnych przez Kościół, Joe Biden, deklarujący się jako katolik, nie zamierza rezygnować z poparcia dla tego rodzaju związków.
2021-03-16 11:48:48
miniaturka

Jak wygląda działalność charytatywna organizacji katolickich w Polsce?

Organizacje katolickie tworzą największą po publicznych podmiotach sieć pomocową w Polsce i pełnią istotną rolę w realizacji usług społecznych w kraju – podkreślił ks. Wojciech Sadłoń, dyrektor ISKK, prezentując raport na temat katolickich organizacji charytatywnych.
2021-03-16 12:56:51
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Jezus nie przyszedł na ziemię, aby zabiegać o kompromisy za cenę rezygnacji z prawdy, dobra i zbawienia człowieka. Nie szukał poklasku tych, którym wydawało się, że wiedzą lepiej od samego Boga, jak świat powinien być urządzony. Pragnieniem serca Jezusa i sensem Jego misji było spełnienie woli Ojca.
2021-03-16 14:43:49
miniaturka

Watykan i Chiny nawiążą relacje dyplomatyczne?

Chiński biskup z prowincji Hebei uważa, że ubiegłoroczne przedłużenie na kolejne dwa lata tymczasowego porozumienia między Stolicą Apostolską i Chińską Republiką Ludową w sprawie nominacji biskupich jest krokiem w kierunku ustanowienia między obu stronami stosunków dyplomatycznych.
2021-03-16 15:10:04
miniaturka

Dlaczego Kościół nie może błogosławić par homoseksualnych?

Dlaczego Kościół nie może błogosławić par homoseksualnych? – wyjaśnia w rozmowie z włoskim dziennikiem „Corriere della Sera” kard. Marcello Semeraro. Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych odniósł się w niej do wczorajszego oświadczenia Kongregacji Nauki Wiary w tej sprawie.
2021-03-16 15:51:36
miniaturka

Trwają badania DNA Piastów. Czy wyjaśnią pochodzenie królewskiej dynastii?

Pobrano próbki z 30 pochowków zawierające szczątki polskich władców z dynastii Piatów. Badania zawartego w nich DNA mogą pomóc wyjaśnić ich pochodzenie. Są już pierwsze zaskakujące wyniki – twierdzą autorzy książki „Skąd nasz ród”.