Strona główna
opoka.org.pl
2018-02-01 11:52
AC / KAI

Bp Balcerek do karmelitanek: Kościół dziękuje za Waszą modlitwę

Słowa podziękowania za modlitwę i ofiarę sióstr z zakonów klauzurowych wypowiedział bp Grzegorz Balcerek w klasztorze poznańskich karmelitanek na Wzgórzu Świętego Wojciecha.

Autor/źródło: Pixabay, jdcovell, licencja: CC0

Uroczystą mszę św. sprawowano w przeddzień Dnia Życia Konsekrowanego.

„Waszym powołaniem jest życie kontemplacyjne, przeżywane w odosobnieniu papieskiej klauzuli. Bo takich jak Wy bardzo Pan Bóg potrzebuje. Istotą tego powołania jest modlitwa – najpierw uwielbiająca Boga, bo Jemu należy się wszelka cześć i uwielbienie, dalej modlitwa wynagrodzenia i pokuty” – mówił bp Balcerek.

Poznański biskup pomocniczy szczególną uwagę poświęcił zakonnej modlitwie za Kościół i kapłanów.

„Wspierajcie nieustanną modlitwą kapłanów, których Chrystus posyła na wielkie duchowe żniwo. Nie będzie owocne nasze działanie, niejednokrotnie bardzo intensywne, jeśli nie będzie miało zakorzenienia w modlitwie i pokucie” – mówił bp Balcerek. Przypomniał słowa sługi Bożego ks. Aleksandra Żychlińskiego, który powtarzał, że duszpasterstwo ma być duszpasterstwem według ducha, oddziałującym wewnętrznie.

„Tak jest wtedy, jeśli osłonę działań księży stanowi modlitwa, o tę modlitwę Was proszę. Toczy się wielka walka duchowa w świecie, zwłaszcza o dusze kapłanów. Diabeł wie, że jeśli uda mu się pokonać kapłana, wielu ludzi odpadnie od Boga” – podkreślił bp Balcerek.

Pierwsze karmelitanki bose przybyły do Poznania z Lublina w 1665 r. Poznański klasztor został skasowany przez władze pruskie w 1823 r. Siostry, których w chwili kasaty było już tylko sześć, wywieziono do opactwa cysterek w Owińskach.

W 1867 r. przybyła do Poznania grupa ośmiu karmelitanek bosych, które zamieszkały na Ostrowie Tumskim nieopodal katedry. W latach 1874-75 siostry zostały jednak ponownie wygnane z Poznania.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości karmelitanki bose po raz trzeci przybyły do Poznania. Znowu wybudowały klasztor, tym razem przy ul. Niegolewskich. W 1940 r. całe zgromadzenie zostało przez gestapo wysiedlone.

Po zakończeniu działań wojennych nie wpuszczono sióstr do klasztoru. W tej sytuacji zamieszkały tymczasowo w jednej z kamienic, a następnie przydzielono im dom przy ul. Święty Wojciech. Tam wzniosły kolejny klasztor w stolicy Wielkopolski, w którym prowadzą życie kontemplacyjne do dziś.

ms / Poznań

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-02-01 10:05:25
miniaturka

Kard. Parolin o kontrowersjach dotyczących dialogu z Chinami

Ufam, że wierni w Chinach będą potrafili uznać, że działania Stolicy Apostolskiej nie kierują się logiką świata, lecz są ożywiane ufnością pokładaną w Panu – powiedział kard. Parolin odnosząc się do kontrowersji, jakie narosły wokół watykańskiej polityki względem Chin.
2018-02-01 10:33:15
miniaturka
play

Polska pomaga. Również muzułmanom

Gościem Tematu Dnia był Maciej Dubicki z Caritas Polska, koordynator projektu Rodzina Rodzinie, który w rozmowie z Piotrem Otrębskim tłumaczył, jak Polacy pomagają uchodźcom.
2018-02-01 11:13:40
miniaturka

Wspierajmy Mary Wagner! Apel obrońców życia z Krakowa

Pamiętajmy o Mary Wagner! Z takim apelem zwraca się Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka z Krakowa przed kolejną rocznicą jej urodzin.
2018-02-01 12:18:45
miniaturka

Abp Ignacy Tokarczuk - Biskup niezłomny

W czwartek 1 lutego przypada 100. rocznica urodzin abp. Ignacego Tokarczuka, nazywanego często „biskupem niezłomnym”, a przez władze PRL uznawanego za jednego z głównych wrogów systemu komunistycznego.
2018-02-01 12:51:46
miniaturka

Rusza plebiscyt na płytę roku 2017

To był bardzo dobry rok dla muzyki chrześcijańskiej. Ukazało się kilkadziesiąt płyt – to najlepszy wynik od ładnych kilku lat. Chrześcijańskie Granie po raz kolejny rusza z plebiscytem na Płytę Roku!
2018-02-01 13:21:09
miniaturka

COMECE: promujmy chrześcijańskie dziedzictwo Europy

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej zorganizowała 31 stycznia w Brukseli konferencję „Promocja chrześcijańskiego dziedzictwa Europy”.