Strona główna
opoka.org.pl
2019-12-29 17:53
nc / Paweł Pasierbek SJ

Bp Audo: atmosfera świąteczna, choć w Syrii nie brak problemów

Chrześcijanie w Syrii są mniejszością. Robimy jednak wszystko, aby pozostać i dawać świadectwo wierze w Jezusa. Jak Dzieciątko w stajence, po prostu być i świadczyć – mówi chaldejski biskup Aleppo.

Autor/źródło: HazteOir.org/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 2.0

Bp Antoine Audo podkreśla, że pomimo ciągłej przemocy i ogromnego kryzysu ekonomicznego wszystkie kościoły w Aleppo zrobiły szopki i dekoracje bożonarodzeniowe. Atmosfera panująca wśród wiernych też jest świąteczna, choć problemów nie ubywa.

Odnosząc się do kwestii dialogu z muzułmanami syryjski hierarcha zaznaczył, że słowo „dialog” ma dla nich zupełnie inny sens. Dla chrześcijan oznacza bowiem umiejętność akceptacji tego, co inne oraz wchodzenie w relacje z inną wiarą. „Dla muzułmanów jest to problem – wyjaśnia bp Audo. – Dlatego musimy znaleźć rozwiązanie, aby mówić o tej samej rzeczy, ale w inny sposób. I to stanowi wyzwanie. My, chrześcijanie, żyjemy z muzułmanami w szacunku, mówimy tym samym, arabskim językiem, łączy nas ta sama historia i to pomaga, choć są także trudności”.

Chaldejski biskup Aleppo wskazuje, że słowo „misja” w języku arabskim ma inne znaczenie i oznacza kolonializm. „Stąd wolimy mówić o świadectwie solidarności, wzajemnym szacunku” – podkreśla syryjski hierarcha.

Źródło: Vatican News

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-12-29 12:54:32
miniaturka

Boże Narodzenie kard. Stefana Wyszyńskiego

Kard. Stefan Wyszyński przeżywał święta Bożego Narodzenia zawsze z ogromną radością wewnętrzną, ale też w służbie ludziom. Jego radość wynikała z tego, że Bóg staje się człowiekiem.
2019-12-29 16:54:34
miniaturka

Papież: Jezus, Maryja i Józef wspierali się wzajemnie w posłuszeństwie Ewangelii

Niech Święta Rodzina z Nazaretu będzie dla nas wzorem, abyśmy chcieli i umieli komunikować się między sobą i współpracujmy na co dzień – życzył Franciszek w rozważaniach przed dzisiejszą modlitwą Anioł Pański.
2019-12-29 17:24:58
miniaturka

Pakistan: trzeba zrobić wszystko, by uwolnić Humę

– To nie tak, że się nie boję o swoje życie, ale moje zaangażowanie na rzecz prześladowanych chrześcijan uważam za swoją misję i służbę Bogu i Kościołowi. Żadne więc groźby mnie nie powstrzymają – mówi pakistańska adwokat.
2019-12-29 17:59:39
miniaturka

Abp Grzegorz Ryś i brat John z Taizé: Biblia niezbędna w XXI wieku

– Potrzebujemy lektury Biblii dlatego, że żyjemy w świecie, w którym jesteśmy bombardowani informacjami, ale chorujemy na brak sensu – mówił dziś abp Grzegorz Ryś tysiącom młodych we Wrocławiu, występując w panelu: „Po co czytać Biblię dzisiaj?”.
2019-12-29 18:57:48
miniaturka

Niedziela Świętej Rodziny w Hiszpanii

Rodzina szkołą i drogą świętości – pod tym hasłem Kościół w Hiszpanii obchodzi niedzielę Świętej Rodziny. W Madrycie uroczystej Eucharystii przewodniczył kard. Carlos Osoro. Na zakończenie liturgii udzielił indywidualnego błogosławieństwa rodzinom.
2019-12-29 19:14:36
miniaturka

Małżeńskie jubileusze w niedzielę Świętej Rodziny

Mikstat:W Święto Świętej Rodziny małżonkowie obchodzący jubileusze zebrali się w parafialnym wieczerniku by dziękować za otrzymane łaski i prosić o Boże błogosławieństwo na dalszą wspólną drogę.