Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2019-12-29 17:53
nc / Paweł Pasierbek SJ

Bp Audo: atmosfera świąteczna, choć w Syrii nie brak problemów

Chrześcijanie w Syrii są mniejszością. Robimy jednak wszystko, aby pozostać i dawać świadectwo wierze w Jezusa. Jak Dzieciątko w stajence, po prostu być i świadczyć – mówi chaldejski biskup Aleppo.

Autor/źródło: HazteOir.org/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 2.0

Bp Antoine Audo podkreśla, że pomimo ciągłej przemocy i ogromnego kryzysu ekonomicznego wszystkie kościoły w Aleppo zrobiły szopki i dekoracje bożonarodzeniowe. Atmosfera panująca wśród wiernych też jest świąteczna, choć problemów nie ubywa.

Odnosząc się do kwestii dialogu z muzułmanami syryjski hierarcha zaznaczył, że słowo „dialog” ma dla nich zupełnie inny sens. Dla chrześcijan oznacza bowiem umiejętność akceptacji tego, co inne oraz wchodzenie w relacje z inną wiarą. „Dla muzułmanów jest to problem – wyjaśnia bp Audo. – Dlatego musimy znaleźć rozwiązanie, aby mówić o tej samej rzeczy, ale w inny sposób. I to stanowi wyzwanie. My, chrześcijanie, żyjemy z muzułmanami w szacunku, mówimy tym samym, arabskim językiem, łączy nas ta sama historia i to pomaga, choć są także trudności”.

Chaldejski biskup Aleppo wskazuje, że słowo „misja” w języku arabskim ma inne znaczenie i oznacza kolonializm. „Stąd wolimy mówić o świadectwie solidarności, wzajemnym szacunku” – podkreśla syryjski hierarcha.

Źródło: Vatican News


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Syria, Boże Narodzenie, chrześcijanie na Bliskim Wschodzie