Strona główna
opoka.org.pl
2019-01-22 10:16
Anna Bajon / Krzysztof Ołdakowski SJ

Bp Alvarez: w Kolumbii jest wielkie pragnienie pokoju

Nasz kraj przyżywa ogromne cierpienie. Pragniemy jednocześnie wyrazić wdzięczność Papieżowi za okazane wyrazy bliskości i współczucia – powiedział po ubiegłotygodniowym zamachu na szkołę policyjną w Bogocie sekretarz episkopatu Kolumbii.

Autor/źródło: Pixabay, neufal54, licencja: CC0

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego bp Elkin Alvarez stwierdził, że zamach ten był nieludzkim, brutalnym atakiem, dokonanym na bezbronnych ludziach. Dodał, że nie można jednak zejść z drogi pokoju. Dlatego biskupi kolumbijscy wzywają wszystkich do jedności, aby wyeliminować terroryzm oraz kontynuować działania na rzecz pojednania i zgody. Mówi bp Alvarez.

Bp Alvarez:  “Sytuacja w Kolumbii jest bardzo złożona. Nadal występują podziały i konflikty. Mają one różne przyczyny. Mamy do czynienia z przemocą zbrojną ze strony partyzantki oraz innych grup zbrojnych. Każdy chce pokazać własną siłę poprzez zamachy, zabójstwa, również pozbawiając życia liderów społecznych. Kościół jest świadomy, że potrzebne jest pojednanie narodowe. Myślę, że porozumienie z partyzantami z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii będzie postępowało – stwierdził bp Alvarez. - W przeszłości było sporo problemów i trudności, pojawiły się różne głosy mówiące, że nie zostały spełnione postanowienia tego porozumienia, ale jednak idziemy do przodu. Jest wiele osób z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych, które uczestniczą teraz w życiu politycznym. Dlatego, miejmy nadzieję, że każdego dnia będzie lepiej i będzie można coraz bardziej wprowadzać w życie to porozumienie.”

Sekretarz kolumbijskiego episkopatu stwierdził, że bardzo potrzebne jest wychowanie do pokoju. W tym celu należy być blisko konkretnych problemów i potrzeb ludzi. Bardzo ważne jest braterstwo, solidarność oraz bycie głosem ludu. Bp Alvarez podkreślił, że Kolumbia już od 60 lat oczekuje na pokój.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-01-22 08:41:47
miniaturka

Prezydent Panamy: wizyta Papieża radością i okazją do dumy

To dla nas wielka radość gościć Papieża na naszej ziemi. Jesteśmy dumni, że wybrał ten mały, szlachetny i pracowity naród, aby powierzyć mu tak wielką odpowiedzialność – to słowa prezydenta Panamy w przededniu przybycia do tego kraju Ojca Świętego z okazji Światowych Dni Młodzieży.
2019-01-22 09:17:35
miniaturka

Łotwa: tydzień modlitw ekumenicznych

Trwający od ubiegłego piątku Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest szczególnie uroczyście obchodzony na Łotwie. Kraj ten jest jednym z najbardziej zróżnicowanych pod względem wyznaniowym w Europie.
2019-01-22 09:41:51
miniaturka

Paryż: marsz dla życia

Ulicami Paryża przeszedł 13. Marsz dla życia, w którym wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Odbywał się on pod hasłem: „Stop dla lekceważenia aborcji” oraz w „obronie klauzuli sumienia” lekarzy odmawiających udziału w przerywaniu ciąży.
2019-01-22 10:25:09
miniaturka

Oficjalne hasztagi ŚDM w Panamie

Organizatorzy 34. Światowych Dni Młodzieży przygotowali serię hasztagów, które pomagają śledzić to wydarzenie na Facebooku, Instagramie i Twitterze. Dotyczy to również wizyty papieża Franciszka w Panamie.
2019-01-22 10:59:59
miniaturka

Nowy portal „Romana”

Strona internetowa www.romana.org ukazującego się raz na pół roku biuletynu Prałatury Krzyża Świętego i Opus Dei pt. „Romana” otrzymała nowy wygląd.
2019-01-22 11:25:49
miniaturka

Książka w przededniu szóstej rocznicy śmierci Kardynała Józefa Glempa

„Historyczne i polityczne aspekty komunikacji społecznej prymasa Józefa Glempa w okresie przełomu w Polsce w latach 1981-1992” autorstwa dr Mileny Kindziuk, w przeddzień 6. rocznicy śmierci ks. Prymasa.