Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-02 06:00
ds / ks. Janusz Chyła

Boży Pokarm

Jezus Chrystus działa na ludzi jak magnes i jest źródłem obfitości. Każde autentyczne spotkanie z Jezusem budzi zachwyt i radość w sercu. Tłumy z dzisiejszej Ewangelii, która otaczają Jezusa, zdają się nawet tracić rachubę czasu.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, BP KEP, licencja: CC BY-SA

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

Obecność Jezusa Chrystusa działa na ludzi jak magnes. Wśród tłumów, które do Niego przychodzą są chromi, ułomni, niewidomi, niemi i inni nękani różnymi chorobami. Niektórzy zapewne nie mają sił, aby przyjść samodzielnie. Znajdują jednak przyjaciół, którzy pomagają im spotkać się z Jezusem i doświadczyć Jego mocy. 

Każde autentyczne spotkanie z Jezusem budzi zachwyt i radość w sercu. Jego skutkiem jest zdumienie i uwielbienie Boga. Człowiek pragnie, aby to spotkanie nigdy się nie skończyło. Nie bez przyczyny przysłowie mówi, że szczęśliwi czasu nie mierzą. Tłumy z dzisiejszej Ewangelii, która otaczają Jezusa zdają się tracić rachubę czasu. Ewangelista Mateusz utrwalił słowa Mistrza skierowane do uczniów: „Żal Mi tego tłumu! Już trzy dni trwają przy Mnie, a nie mają co jeść. Nie chcę ich puścić zgłodniałych, żeby kto nie zasłabł w drodze”. Pytanie uczniów: „Skąd tu na pustkowiu będzie mógł ktoś nakarmić ich chlebem?” ujawnia bezsilność człowieka, który nie jest źródłem obfitości, także obfitości chleba. Tym źródłem jest Bóg.

Przyniesienie chleba do Jezusa nie zubaża człowieka, lecz pomnaża ten dar tak obficie, że pokarmu starcza dla wielu. Postawa dziękczynienia pomnaża chleb. Jezus „wziął siedem chlebów i ryby, i odmówiwszy dziękczynienie, połamał, dawał uczniom, uczniowie zaś tłumom”. Rozmnożeniu chleba i ryb towarzyszą gesty – dziękczynienie, łamanie, rozdawanie – znane nam z Mszy świętej. Cudowne nakarmienie tłumów zapowiadało Wieczernik i ustanowienie Eucharystii.

Od wydarzeń opisanych przez św. Mateusza minęły wieki, a Jezus wciąż dostrzega potrzeby ludzi. Widzi On dalej i głębiej niż my. Sam bowiem stał się Pokarmem, aby zaspokoić nasz głód miłości. Adwent jest czasem rozbudzania tęsknoty za Panem, który przyjdzie u kresu czasów, a jednocześnie radością spotkania z Nim w liturgii i w człowieku potrzebującym pomocy. Uczestniczymy zatem – w miarę możliwości w Mszach świętych roratnich – aby karmiąc się Słowem Bożym i eucharystycznym Pokarmem pośredniczyć w przekazaniu chleba powszedniego i dającego życie wieczne naszym bliźnim.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-30 14:49:16
miniaturka

Karmelitanki bose zachęcają do powierzania im intencji w Adwencie

Na czas Adwentu można poprosić o modlitwę karmelitanki bose. Wystarczy na stronie internetowej ze specjalną skrzynką wybrać klasztor i wpisać swoją intencję. „Wybierz klasztor i napisz intencję do modlitwy” – zachęcają zakonnice.
2020-11-30 15:00:44
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Cóż takiego jest w prostaczkach – możemy zapytać – że widzą dalej i więcej niż mądrzy i roztropni? Z pewnością poczucie ich własnej niedoskonałości i niewystarczalności, które otwiera ich na Boga. Mądrzy i wielcy, przeciwnie, są jak naczynia wypełnione po brzegi.
2020-11-30 15:41:21
miniaturka

Chorzy na COVID-19 w domach zmierzą saturację i tętno, pomiary będą monitorowane

Pełnoletni pacjenci z COVID-19, którzy nie wymagają hospitalizacji, mają mieć monitorowany stan zdrowia w domach. Chorzy zmierzą saturację i tętno, przekażą dane za pomocą aplikacji, a pomiary będą weryfikowane przez konsultantów i lekarzy.
2020-12-01 09:20:37
miniaturka

Kondolencje po śmierci Nedala Abu Tabaqa, muftiego Ligi Muzułmańskiej w RP

Polecam Miłosiernemu Bogu duszę naszego Brata Nedala Abu Tabaqa prosząc, aby obdarzył go swoim zbawieniem, a jego bliskim składam wyrazy najgłębszego współczucia. Zmarłego pożegnał przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego bp Rafał Markowski w przesłanych kondolencjach.
2020-12-01 09:21:11
miniaturka

Biskupi we Francji walczą o ograniczenie restrykcji

Francuska Rada Stanu zakwestionowała 30-osobowy limit na Mszach św. Biskupi wnioskują o ograniczenia proporcjonalne do wielkości świątyni, ale rząd nie akceptuje tej propozycji i tłumaczy się potrzebą konsultacji z innymi religiami.
2020-12-01 09:23:34
miniaturka

Demonstracje przeciw aborcji na życzenie w Argentynie

W parlamencie Argentyny rozpoczęły się w poniedziałek pierwsze prace w sprawie projektu ustawy legalizującej aborcję na życzenie. W ponad 200 argentyńskich miastach trwają demonstracje przeciwko temu projektowi. Dziś w Argentynie aborcja jest dozwolona w wypadku gwałtu, zagrożenia życia matki oraz poważnego uszkodzenia płodu.