Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-11-13 14:56
S. Zielińska / Krzysztof Ołdakowski SJ

Bóg zawsze przychodzi pierwszy

Czym jest świętość i co jest jej największym wrogiem? W kolejnym rozważaniu nad modlitwą: „Zdrowaś Maryjo” Papież podjął temat świętości Maryi.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

Jednym z największych wrogów świętości jest duch pelagiański, kiedy człowiekowi wydaje się, że wszystko może uczynić samemu – powiedział Papież w kolejnym rozważaniu nad modlitwą: „Zdrowaś Maryjo”, emitowanym przez włoską telewizję katolicką TV2000. Franciszek podjął tym razem temat świętości. Podkreślił, że to Bóg czyni wszystko, ponieważ On przychodzi zawsze jako pierwszy.


Łatwo jest powiedzieć: „świętość Maryi”, ale nie jest łatwo to zrozumieć – zauważył Papież. Chodzi tu bowiem o pełnię Ducha Świętego, którego nosiła w sobie. Świętość Maryi, opierała się przede wszystkim na tym, że została napełniona Duchem. Franciszek podjął także wątek obecny w adhortacji apostolskiej: „Gaudete ed exultate” mówiący o tzw. „klasie średniej świętości”. Papież przyznał, że określenie to zapożyczył od francuskiego pisarza Josepha Malègu’a. Ten właśnie autor ośmielił się powiedzieć: „skandalem i trudnością nie jest zrozumieć, że Bóg istnieje, ale zrozumieć, że Bóg stał się Chrystusem. To jest niesamowite wydarzenie. A Maryja znajduje się w jego centrum” – stwierdził Franciszek.


Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: papież Franciszek, rozważanie, świętość, Maryja, pelagianizm, Zdrowaś Maryjo