Strona główna
opoka.org.pl
2018-07-12 12:13
S. Zielińska / KAI

Bochnia: kopalnia rozda bezpłatne bilety z okazji Dnia Świętej Kingi

770 bezpłatnych biletów na 770-lecie Kopalni Soli Bochnia i Msza w kaplicy pod ziemią – tak bocheńska kopalnia będzie obchodzić Dzień Świętej Kingi.

Autor/źródło: commons.wikimedia.org / Domena publiczna/sz

24 lipca przypada święto patronki górników solnych - Świętej Kingi. Od kilku lat bocheńska kopalnia z tej okazji organizuje dzień otwarty.

W ramach dnia otwartego turyści będą mogli bezpłatnie zwiedzić trasę turystyczną z Podziemną Ekspozycją Multimedialną lub zjechać na pobyt do komory Ważyn. Zaplanowano też specjalną turę zwiedzania dla osób niepełnosprawnych i mających problemy z poruszaniem się.

Zjazdy do kopalni w ramach dnia otwartego odbywać się będą we wtorek, 24 lipca w godz. 15.00-19.00.

Bezpłatne wejściówki będzie można zdobyć na kilka sposobów. 250 biletów będzie rozdawanych w Biurze Obsługi Turystycznej przy ul. Campi 15 w poniedziałek 16 lipca od godz. 17.00 do wyczerpania biletów. Jedna osoba może odebrać maksymalnie cztery bilety. Ponadto pula 250 biletów będzie możliwa do zarezerwowania telefonicznie pod numerem +48 14 615 24 69 we wtorek 17 lipca od godz. 9.00 do wyczerpania biletów.

Bilety trafią także do internautów. 220 biletów będzie do zdobycia w środę 18 lipca na oficjalnym profilu Facebook. Instrukcja jak je zdobyć zostanie opublikowana na profilu 18 lipca o godz. 9.00. Pula 50 biletów trafiła do słuchaczy Radia Profeto, które na żywo transmitować będzie niedzielną Mszę z Kaplicy Świętej Kingi.

W ramach obchodów Dnia Świętej Kingi w niedzielę, 22 lipca o godz. 18.00 w podziemnej kaplicy, w której znajdują się relikwie Św. Kingi odprawiona zostanie Msza Święta. Muzyczną oprawę zapewni Orkiestra Górnicza Kopalni Soli Bochnia.

Zjazd na Mszę będzie bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązywać będzie wcześniejsza rezerwacja. Bezpłatne bilety wstępu będą do odbioru w Biurze Obsługi Turystycznej przy szybie Campi, ul. Campi 15, od dnia 19 lipca 2018 r.

Początki kopalni w Bochni sięgają roku 1248, kiedy to odkryto pokłady soli kamiennej. Odkrycie to jest związane z legendą o św. Kindze. Według niej król Węgier Bela IV podarował córce Kindze jako wiano kopalnię soli w Siedmiogrodzie. Odbierając ją, zgodnie z ówczesnym zwyczajem, wrzuciła do niej pierścień. Po przybyciu do Polski odwiedziła Bochnię, a tutaj w pierwszej wydobytej bryle soli górnicy znaleźli pierścień Kingi, wrzucony do kopalni w Siedmiogrodzie.

W bocheńskiej kopalni znajduje się wiele kaplic. Największą z nich jest powstała po 1747 r. kaplica św. Kingi, gdzie w prezbiterium znajdują się wykute w soli ołtarze św. Kingi i św. Barbary, ambona i figury świętych: Kingi, Jana Nepomucena, Wojciecha i Tomasza z Akwinu.

W 1981 r. kopalnię wpisano do rejestru zabytków. W latach 90. kopalnia rozpoczęła działalność turystyczną i prowadzi ją do chwili obecnej.

Bocheńska kopalnia posiada podziemną przeprawę łodziami. Jedną z atrakcji jest przejazd podziemną kolejką oraz zjazd najdłuższą 140 m zjeżdżalnią, łączącą 2 poziomy kopalni. Szczególną atrakcją bocheńskiej kopalni jest Ekspozycja Multimedialna, dzięki której turyści poznają historię wydobycia soli, trud górniczej pracy a także historię Polski.

Górnicy wydobywający węgiel czczą szczególnie świętą Barbarę. Ci solni, natomiast, za swoją patronkę obrali sobie węgierską księżniczkę, żonę Bolesława Wstydliwego, a w końcu klaryskę – świętą Kingę.

Urodziła się ona w 1234 r. jako córka Beli IV. W wieku 13 lat została wydana za starszego o 8 lat, polskiego księcia Bolesława, któremu nadano później przydomek Wstydliwy. Małżonkowie złożyli ślub czystości. Święta Kinga hojnie wspierała biednych i chorych, ufundowała klasztor klarysek w Starym Sączu a także kościoły m.in. w Bochni i Nowym Korczynie. Po śmierci męża została klaryską.

eb / Bochnia

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy