Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-01-05 11:01
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Bliski Wschód: bez pokoju nie ma przyszłości

Przyszłość relacji chrześcijańsko-muzłumańskich rozgrywa się teraz na Bliskim Wschodzie – powiedział abp Henri Teissier.

Autor/źródło: Pixabay, pixel2013, licencja: CC0

Emerytowany ordynariusz archidiecezji Algieru dodał, że przyszłości tej nie będzie jeżeli nie zagwarantujemy pokoju między narodami. Arcybiskup zwraca uwagę, że prześladowania zacieśniły więzi pomiędzy chrześcijanami, a innymi wspólnotami, które zdają sobie sprawę, że chrześcijaństwo jest częścią dziedzictwa historycznego ich krajów i uznają ich prawa.

Chrześcijanie byli na Bliskim Wschodzie siedem wieków przed muzłumanami – mówi abp Teissier – Koptowie są bezpośrednimi potomkami starożytnych Egipcjan. Libański chrześcijanin, jest także libańskim obywatelem.

Odnosząc się do bieżącej sytuacji w Ziemi Świętej hierarcha zaznacza, że Jerozolima jest symbolem pokoju na ziemi, obiecanego zarówno chrześcijanom, jak i żydom, i muzłumanom. Postrzeganie jej jako symbolu międzyreligijnego konfliktu jest sprzeczne z przekazem nadziei oferowanym tym, którzy uważają, że są wierni Bogu. Według emerytowanego arcybiskupa Algieru, wszystkie obecne problemy są bezpośrednim następstwem tego, co wydarzyło się po 1948 r. kiedy zostało utworzone państwo Izrael i trwającego od tamtego czasu wywłaszczania Palestyńczyków.

mk/rv, middle east eye


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Ziemia Święta, pokój, Bliski Wschód, abp Henri Teissier, relacje chrześcijańsko-muzłumańskie