Strona główna
opoka.org.pl
2020-06-18 08:50
AC / BP KEP

Bliscy, ludzie Kościoła i mediów pożegnali śp. red. Stanisława Karnacewicza

Uczciwość, rzetelność, profesjonalizm, zaangażowanie, wrażliwość na prawdę i na człowieka – m.in. te cechy śp. Stanisława Karnacewicza wymieniano podczas jego uroczystości pogrzebowych, 17 czerwca w kościele pw. św. Józefa w Pułtusku.

Autor/źródło: Janusz Migura, licencja: CC BY

Oprócz rodziny i bliskich wzięli w nich udział ludzie Kościoła i przedstawiciele mediów. Wieloletni dziennikarz zajmujący się tematyką kościelną został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu Świętego Krzyża w Pułtusku.

„Chcemy dzisiaj wspólnie poprzez tę Mszę św. i modlitwę podziękować za jego życiowe powołanie, za przekazywanie najważniejszych informacji z życia Kościoła w sposób rzetelny, prawdziwy, taki który pokazywał jego umiłowanie Kościoła i spraw Bożychˮ – mówił podczas Mszy św. pogrzebowej śp. Stanisława Karnacewicza proboszcz kościoła pw. św. Józefa w Pułtusku ks. Janusz Kochański. Podkreślił, że zmarły redaktor PAP z pasją i zaangażowaniem wypełniał swoje zadania. „Wiele dobra uczynił dla swoich bliskich i dla Kościoła w Polsceˮ – podkreślał. Powiedział o smutku łączącym się z nagłą i nieoczekiwaną śmiercią a jednocześnie przypomniał o chrześcijańskiej wierze w to, że śmierć „prowadzi nas do pełni życia w Boguˮ i „jest startem do pełnego życiaˮ.

Podczas uroczystości pogrzebowych ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej odczytał kondolencje, które rodzinie i bliskim Zmarłego przekazali m.in. przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prymas Polski abp Wojciech Polak i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

„Redaktor Karnacewicz był ikoną polskiego dziennikarstwa prasowego. Uosabiał w sobie najszlachetniejsze i najbardziej oczekiwane cechy w pracy dziennikarskiejˮ – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W imieniu Konferencji Episkopatu Polski złożył wyrazy współczucia rodzinie i bliskim śp. Stanisława Karnacewicza a także zapewnił o swojej duchowej bliskości i modlitwie.

Prymas Polski abp Wojciech Polak podkreślił, że z wdzięcznym sercem wspomina rozmowy ze śp. Stanisławem Karnacewiczem. „W mojej pamięci zapisał się, jako człowiek, który nie szczędził sił i zadań, które Pan Bóg przed nim stawiałˮ – napisał. Dodał, że pamięta Zmarłego zawsze życzliwego i zaangażowanego. „Modlitwą i myślą staję przy trumnie śp. Stanisława, aby dziękować Bogu za wszelkie dobro, jakie przez jego ręce stało się udziałem wielu osóbˮ – podkreślił.

Przekazując wyrazy współczucia, kard. Kazimierz Nycz napisał: „Odszedł do Pana człowiek głębokiej wiary, mąż i ojciec rodziny, wierny syn Kościołaˮ. Zapewnił też o swojej modlitwie w intencji Zmarłego i jego bliskich.

 Kondolencje w imieniu pracowników Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, Biura Prasowego Episkopatu i poprzednich rzeczników Episkopatu, z którymi współpracował śp. Stanisław Karnacewicz, przekazał również obecny rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik. Podkreślił, że red. Karnacewicz wykonywał swój zawód jako misję.

Red. Stanisław Karnacewicz zmarł 13 czerwca. Miał 70 lat. Przez prawie 30 lat pracował w  PAP, zajmując się tematyką kościelną. Obsługiwał wszystkie odbywające się w tym czasie pielgrzymki do Polski św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Papieża Franciszka. Na bieżąco przekazywał informacje z Episkopatu Polski.

źródło: BP KEP, episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-06-17 17:45:23
miniaturka

Austria: pierwsze wystąpienia nowego przewodniczącego Episkopatu

Abp Franz Lackner OFM - nowy przewodniczący Austriackiej Konferencji Biskupów zamierza umocnić braterską współpracę episkopatu swego kraju, a zarazem „wnieść do Kościoła powszechnego troski, potrzeby, ale także nadzieje i wizje Kościoła w Austrii oraz bronić jego spraw”.
2020-06-17 18:01:44
miniaturka

Radom: za tydzień 44 rocznica czerwca '76

W radomskiej katedrze odbędą się obchody 44. rocznicy robotniczego protestu, do którego doszło 25 czerwca 1976 roku w Radomiu. Centralnym punktem obchodów będzie msza św., pod przewodnictwem bpa Henryka Tomasika. Patronatem honorowym wydarzenie objął prezydent RP Andrzej Duda.
2020-06-18 08:23:58
miniaturka

Pakistan: pracujemy nad zmianą mentalności ludzi

W Pakistanie ciągle żywa jest mentalność dyskryminująca mniejszości. Jest ona bardzo trudna do zmiany, nawet, jeżeli coś w tej sprawie powoli się rusza – uważa Paul Bhatti, chrześcijański obrońca praw człowieka w tym kraju.
2020-06-18 09:36:07
miniaturka

Nie zwalnia pomoc papieskiego funduszu do walki z pandemią

Fundusz kryzysowy powołany przez Papieża Franciszka do walki z pandemią koronawirusa nie zwalnia tempa. Prośby o pomoc napływają z całego świata. Najnowsze wsparcie powędrowało do krajów Afryki, Azji i Ameryki Południowej.
2020-06-18 10:14:37
miniaturka

Apel Papieża z okazji „Dnia sumienia”

Papież przypomniał o obchodzonym „Dniu sumienia”, którego inspiratorem był dyplomata portugalski Aristides de Sousa Mendes. Mija właśnie 80 lat od kiedy zdecydował się on na pójście za głosem sumienia, dzięki czemu ocalił tysiące Żydów oraz innych prześladowanych.
2020-06-18 10:40:09
miniaturka

Kard. Raï: Kościół nie opuszcza najbiedniejszych

Dla Libanu najważniejsza jest jedność, dlatego apelujemy do polityków, aby zaprzestali się wzajemnie atakować, ich postawa wpływa negatywnie na cały naród. Opinię tę wyraził patriarcha Kościoła maronickiego, opisując sytuację w tym kraju.