Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-22 15:46
AC / BP KEP

Biskupi zakończyli rekolekcje na Jasnej Górze

Mszą Świętą za zmarłych po wojnie członków Konferencji Episkopatu Polski w Kaplicy Matki Bożej zakończyły się rekolekcje księży biskupów, które miały miejsce od 19 do 22 listopada na Jasnej Górze.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Rekolekcje odbyły się pod tytułem: „Przed ukrzyżowanym Panem ze św. Franciszkiem z Asyżu: (…) Rozjaśnij ciemności mego serca (…) abym wypełniał Twoje święte i prawdziwe posłannictwo”. Nauki rekolekcyjne wygłosił o. Ernest Siekierka OFM, wykładowca duchowości i kierownictwa duchowego we franciszkańskim WSD we Wronkach.

„Bardzo wdzięczny jestem Panu Bogu za łaskę tych rekolekcji, tym bardziej, że były one związane z powrotem do duchowości św. Franciszka, która ciągle jest żywa, aktualna. Powrót do tej duchowości dopomaga nam w duchowym odrodzeniu, pomaga przyjrzeć się naszemu życiu, posłusze, aby była ona nastawiona na drugiego człowieka, na służbę, na szacunek dla całgo stworzenia” – powiedział bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Rekolekcje rozpoczęły się w poniedziałek 19 listopada wieczorną modlitwą przed Najświętszym Sakramentem i pierwszą konferencją wprowadzającą. Codziennie biskupi koncelebrowali Mszę św. oraz uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej. We wtorek 20 listopada biskupi uczestniczyli w Drodze Krzyżowej. Środa, 21 listopada, była dniem sakramentu pokuty i pojednania.

Lekturą duchową towarzyszącą biskupom była w tym roku książka „Kapłan nie należy do siebie” autorstwa Sługi Bożego abp. Fultona J. Sheena, amerykańskiego kaznodziei i ewangelizatora.

Rekolekcje poprzedziło zebranie Rady Stałej oraz 381. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. W komunikacie z zebrania plenarnego biskupi zachęcają wiernych do jak najlepszego przygotowania się do Świąt Bożego Narodzenia m.in. przez udział w Mszach Świętych Roratnich i rekolekcjach adwentowych.

źródło: BP KEP, episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-11-22 14:42:47
miniaturka

Schronisko Caritas w Płocku przygotowane do pobytu bezdomnych

Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Sienkiewicz 54 w Płocku, prowadzone przez Caritas Diecezji Płockiej, jest już przygotowane do okresu zimowego.
2018-11-22 15:10:28
miniaturka

Organista Jacek Hyżny i jego pasja do muzyki

Dziś wspomnienie św. Cecylii, patronki chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych. Przy tej okazji publikujemy wywiad z p.Jackiem Hyżnym, nowym organistą bazyliki pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej.
2018-11-22 15:40:17
miniaturka

"Poczekamy i zobaczymy" - dzień skupienia dla młodych dorosłych

„Poczekamy i zobaczymy”. Czasem trzeba czekać bardzo, bardzo długo, aż się coś niezwykle cennego urodzi...
2018-11-22 16:04:08
miniaturka

Co siódmy chrześcijanin prześladowany za wiarę

Co siódmy chrześcijanin żyje w kraju, gdzie jego wiara jest prześladowana. W sumie prześladowanych jest 300 mln wyznawców Chrystusa – wynika z najnowszego raportu o wolności religijnej przygotowanego przez papieskie stowarzyszenie PKwP.
2018-11-22 16:29:10
miniaturka

Papież Franciszek: Bez radości życie byłoby jak potrawa bez smaku

Papież Franciszek napisał wstęp do książki jednego z rzymskich proboszczów ks. Maurizia Mirilliego.
2018-11-22 16:35:58
miniaturka

Kamerun: zamordowano kolejnego kapłana

W Kamerunie zamordowano kolejnego kapłana. Ks. Cosmas Omboto Ondari został zastrzelony w środę po południu u wejścia do kościoła parafialnego. Jest to 35 kapłan zamordowany w tym roku na świecie.