Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-02-02 12:13
AC / KAI

Biskupi z Europy środkowo-wschodniej będą szkoleni w Polsce

Szkolenia w Polsce z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi przejdzie ponad 20 biskupów z Europy środkowo-wschodniej i niektórych krajów Azji. W spotkaniu będzie uczestniczyć Prymas Polski, abp Wojciech Polak.

Autor/źródło: Eliza Bartkiewicz / BP KEP, licencja: CC BY

Odbędą się one od 19 do 22 lutego w jezuickim Europejskim Centrum Komunikacji i Kultury w Falenicy pod Warszawą (ECCC). Organizowane są one przez ECCC wraz Episkopatem Stanów Zjednoczonych.

Celem szkoleń jest pomoc księżom biskupom w dobrym ułożeniu relacji na linii biskup i podlegający mu ksiądz oraz relacji biskup – osoby świeckie – wyjaśnia ks. Wojciech Mikulski SJ z ECCC. Podkreśla, że zajęcia te mają przede wszystkim zwrócić uwagę na potrzebę ułożenia dobrych relacji pracodawca – pracownik na terenie kościelnym jak również dobrego korzystania z "zasobów ludzkich", jakimi na terenie swojej diecezji dysponuje każdy z biskupów.

Zajęcia poprowadzą m. in. księża biskupi: Jeffrey M. Monforton z diecezji Steubenville z USA i Jan Babiak z grekokatolickiej archidiecezji preszowskiej na Słowacji. Prelegenci podzielą się swoimi doświadczeniami na temat relacji i sposobu współpracy i zarządzania księżmi diecezjalnymi, zakonnikami i świeckimi.

Kolejny prelegent, ojciec Marek Blaza, jezuita aktywny zarówno w rycie łacińskim jak i wschodnim, zaprezentuje sposoby organizacji kurii diecezjalnej, zarówno w Kościele rzymsko-katolickim jak i greckokatolickim. Będzie tez mówić o znaczeniu stałej formacji w życiu kapłana.

Z kolei ks. Rocco D’ Ambrosio, etyk biznesu z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego opowie o tym, co z etycznego punktu widzenia wolno, co można a o czym trzeba pamiętać pracując z osobami świeckimi.

Ostatnim punktem spotkania będzie wykład i warsztaty na temat tego, jak zatrudniać pracownika, jak prowadzić z nimi trudne rozmowy i jak można zwolnić pracownika świeckiego. Te zajęcia prowadzić będzie Maciej Wiśniewski, menedżer, przedsiębiorca, trener biznesu.

Obecna sesja jest pierwszą edycją szkoleń z tego tematu i jest ona adresowana wyłącznie do księży biskupów. Wezmą w niej udział biskupi z Albanii, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Gruzji, Węgier, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Polski, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowacji, Słowenii, Turkmenistanu, Ukrainy i Uzbekistanu. Będą to biskupi zarówno rzymsko jak i greckokatoliccy.

W spotkaniu będzie uczestniczyć m. in. Prymas Polski, abp Wojciech Polak i przewodniczący Konferencji Episkopatu Litwy, abp Guntaras Grusas.

W przyszłości szkolenia te obejmą także szerszy krąg słuchaczy: księży, zakonników, zakonnic oraz ludzi świeckich.

Ks. Wojciech Mikulski SJ, szef Europejskiego Centrum Komunikacji i Kultury dodaje w rozmowie z KAI, że lutowe szkolenia dla biskupów w ECCC są kolejnym elementem szkoleń jakie dla hierarchów Kościoła prowadzone są tu od czterech lat. Wcześniej były to szkolenia z zakresu zarządzania kryzysem w Kościele czy pozyskiwania funduszy.

mp / Warszawa Falenica


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: biskupi, Warszawa, Polska, Europa, relacje, Azja, Europa Środkowo-Wschodnia, szkolenie, Falenica