Strona główna
opoka.org.pl
2020-01-10 09:28
nc / Krzysztof Ołdakowski SJ

Biskupi Wenezueli: w kraju panuje zinstytucjonalizowana przemoc

– Społeczeństwo wenezuelskie znajduje się w sytuacji nie do zaakceptowania, gdzie «zinstytucjonalizowanej przemocy» towarzyszą kłamstwa i manipulacje – czytamy w przesłaniu biskupów Wenezueli, w którym kolejny raz zwracają uwagę na dramatyczną sytuację w ich kraju.

Autor/źródło: Public domain

Wenezuelscy biskupi zauważają, że statystyki dotyczące warunków życia pokazują postępującą zapaść: wzrasta bieda, rośnie bezrobocie, ludzie nie otrzymują godnego wynagrodzenia, ponad 13% dzieci do 5. roku życia cierpi z powodu niedożywienia, 85% rodzin wenezuelskich doświadcza braku podstawowych artykułów spożywczych. Biskupi podkreślają, że w obecnej sytuacji nie chodzi jedynie o zachowanie „legalności formalno-prawnej”, o „prawowitość polityczną”, ani o „procedury instytucjonalne”, które wiele razy zostały pogwałcone z uszczerbkiem dla wolności i pokoju. Głównym problemem Wenezueli jest to, że władza jest utrzymywana kosztem prawdy. „Wszystko jest ukierunkowane na zdobycie władzy i na jej posiadanie, a nie na uruchomienie konstruktywnych procesów” – czytamy w przesłaniu.

Napięcie polityczne w Wenezueli wzrosło w ostatnich dniach po wyborze nowego przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego. Grupa posłów większościowej opozycji popierająca stojącego na jego czele Juana Guaidó nie została wpuszczona do siedziby parlamentu. Rok temu Guaidó został uznany za prezydenta Wenezueli ad interim przez prawie 60 państw wspólnoty międzynarodowej, które podważyły legalność rezultatów wyborów prezydenckich z 2018 roku, kiedy ponownie wybrano na prezydenta Nicolása Maduro. W wyniku głosowania, które odbyło się w ubiegłą niedzielę prezydentem Zgromadzenia Narodowego ogłosił się Luis Parra, którego poparło zaledwie 40 ze 167 deputowanych. Wybór ten zdaniem wielu obserwatorów został dokonany z pogwałceniem wszelkich zasad obowiązujących w Zgromadzeniu Narodowym.

Biskupi uważają, że w obecnej sytuacji potrzebni są liderzy, którzy przywrócą społeczeństwu nadzieję i wizję przyszłości. Zdrowy rozsądek powinien zwyciężyć nad agresją i nienawiścią, które wyniszczają naród. Hierarchowie podkreślają, że znalezienie prawdziwego portu nadziei w odnowionej demokracji pozostaje dla Wenezueli wciąż naglącym wyzwaniem.

Źródło: Vatican News

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-01-09 17:47:07
miniaturka

Film drogi – „Ślady stóp” J.M.Cotelo

„Ślady stóp” to kolejny film Juana Manuela Cotelo (reżysera „Mary’s Land”, „Ostatniego szczytu” czy "Największego daru"), w którym widz staje się pielgrzymem i wraz z bohaterami dostaje szansę na odkrycie swojej drogi życia, swojego Camino.
2020-01-10 08:29:17
miniaturka

Abp Marek Jędraszewski: JP II przyciągał ludzi do Chrystusa, by odkryli swą godność

– Posługiwanie Jana Pawła II służyło temu, by przyciągnąć ludzi do Chrystusa, by odkrywali siebie, swą wielkość i godność dzieci Bożych – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas styczniowych „Dialogów”, które odbyły się w parafii św. Brata Alberta w Krakowie.
2020-01-10 08:40:21
miniaturka

Abp Skworc: Przyjmijmy eucharystyczny styl życia

- Kościół żyje Eucharystią, chcemy też by wierni żyli nią coraz mocniej, a nie tylko w niej uczestniczyli. Potrzeba nam przylgnięcia sercem do Tego, który jest Gospodarzem Eucharystii. To nie biskup czy kapłan, tylko sam Jezus Chrystus - mówi abp Wiktor Skworc.
2020-01-10 09:29:24
miniaturka

W Massachusetts aborcja dla nieletnich bez zgody rodziców

Senat stanowy z Massachusetts w USA zagłosuje nad projektem ustawy znoszącej ograniczenia w dostępie do aborcji dla nastolatek. Propozycja nowelizacji prawa pozwoli nieletnim na usunięcie ciąży bez zgody rodziców. Umożliwi także aborcję po 24. tygodniu ciąży.
2020-01-10 10:18:49
miniaturka

Iraccy chrześcijanie zaniepokojeni o swą przyszłość

Iraccy chrześcijanie, którzy po latach wygnania zaczęli właśnie powracać na Równinę Niniwy poważnie obawiają się o swą przyszłość: – Jeśli Irak kolejny raz stanie się polem walki czeka nas ogromne cierpienie i kolejny exodus – podkreśla pracujący w tym regionie ks. Benham Benoka.
2020-01-10 10:33:16
miniaturka

Ambasador Janusz Kotański po spotkaniu z Papieżem

Podczas noworocznej audiencji dla korpusu dyplomatycznego Papież Franciszek podsumowuje mijający rok w wymiarze międzynarodowym oraz wyznacza kierunki działań na nadchodzący czas. Wskazuje na to ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, Janusz Kotański - uczestnik spotkania.