Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-26 10:00
ds / Katolicka Agencja Informacyjna

Biskupi ustalili nowe regulacje wypłat dla ofiar pedofilii

O nowych regulacjach, które wejdą w życie od stycznia 2021, zadecydowała Rada Stała Konferencji Biskupów Niemieckich. Ofiary wykorzystywania seksualnego przez osoby duchowne w Kościele katolickim Niemiec otrzymają wyższe odszkodowania.

Autor/źródło: https://www.dbk.de/ueber-uns/deutsche-bischofskonferenz/

W przyszłości wysokość świadczeń będzie opierać się na orzeczeniach sądów państwowych o odszkodowaniach "za ból i cierpienie". Ustalono, że limit świadczeń będzie wynosił 50.000 euro. Ponadto osoby poszkodowane mogą otrzymać zwrot kosztów terapii lub poradnictwa, jak to ma miejsce już dziś. 

Dotychczas ofiary otrzymywały średnio kwotę 5 000 euro, w trudnych przypadkach więcej. Tymczasem powołana przez Konferencję Biskupów Niemieckich niezależna grupa robocza zaproponowała sumy do 400 000 euro.

Punktem wyjścia dla zmian jest opublikowane jesienią 2018 studium (tzw. Studium MGH) pt. „Wykorzystywanie seksualne nieletnich przez katolickich księży, diakonów i członków zakonów męskich w obrębie Konferencji Biskupów Niemieckich”

Nowe zasady dla dalszego postępowania episkopat Niemiec uchwalił już podczas tegorocznego zebrania wiosennego. Z kolei jesienne zebranie we wrześniu dopracowało dalsze kwestie szczegółowe w sprawie odszkodowań za doznane cierpienia ofiar wykorzystywania seksualnego. Nowe przepisy unieważniają praktykowane od 2011 postępowanie w sprawie odszkodowań materialnych za doznane cierpienia. Według niemieckiego episkopatu, w oparciu o tamte przepisy opracowano ok. 2 400 wniosków.

W preambule do obecnego regulaminu czytamy między innymi: „Wykorzystywanie seksualne nieletnich i osób dorosłych wymagających ochrony lub pomocy - zwłaszcza gdy dopuszczają się takich czynów duchowni, zakonnicy lub pracownicy służby kościelnej - często burzy podstawowe zaufanie do ludzi i do Boga zarówno wśród osób poszkodowanych, jak i ich bliskich. W każdym przypadku istnieje niebezpieczeństwo poważnych szkód fizycznych i psychicznych. Doznanego cierpienia nie można cofnąć”. Ekwiwalenty materialne mają stanowić dowód, że diecezje przyjmują na siebie odpowiedzialność za doznaną niesprawiedliwość i cierpienie, którego doświadczyli ludzie zranieni.

Transparentność i niezależność nowego sposobu postępowania ma kontrolować niezależna komisja. W jej siedmioosobowym składzie są eksperci z dziedziny medycyny, prawa, psychologii i kryminologii. Członkowie komisji nie są związani zawodowo z żadną diecezję lub inną instytucją kościelną, pracują całkowicie niezależnie.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-26 08:50:00
miniaturka

Szanujmy kobiety a cały świat będzie lepszy

W przesłaniu na Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet Ojciec Święty napisał, że jeśli chcemy lepszego świata, który będzie domem pokoju, a nie przedsionkiem wojny, musimy zrobić znacznie więcej dla godności każdej kobiety.
2020-11-26 08:56:14
miniaturka

Miał 65 lat, kiedy został księdzem, teraz będzie błogosławionym

Papież Franciszek zatwierdził dekret kanonizacyjny ks. Aflonso Ugolini. To dość niezwykła osoba, która zostanie zapewne ogłoszona błogosławionym. Święcenia kapłańskie przyjął dopiero w wieku 65 lat, ale już w życiu świeckim otoczony był opinią świętego.
2020-11-26 09:41:45
miniaturka

„Zamykanie kościołów niezgodne z konstytucją”. Pierwsza ważna decyzja z udziałem Barrett

Zamykanie kościołów i synagog w Nowym Jorku z powodu pandemii jest niezgodne z konstytucją – orzekł Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych. Jest to pierwsza tak ważna decyzja z udziałem Amy Coney Barrett. Sąd uzasadnił, że wolność religijna musi być chroniona.
2020-11-26 10:15:19
miniaturka

Zgromadzeni na „świętej wieczerzy” doświadczamy jej mocy

W najbliższą niedzielę rozpoczyna się nowy rok duszpasterski. Towarzyszy mu hasło „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. Paradoksalnie ograniczenia i brak dostępu do Eucharystii pozwalają nam, a przynajmniej części z nas wiernych, doświadczyć na nowo wartości Mszy św.
2020-11-26 10:42:23
miniaturka

Raport PKWP: podczas pandemii nasiliły się prześladowania chrześcijan

Jak wynika z najnowszego raportu organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP), pandemia koronawirusa przyczyniła się do zaostrzenia prześladowania chrześcijan w różnych częściach świata
2020-11-26 11:02:41
miniaturka

Kolejna stanowcza reakcja na próby zniesławiania Jana Pawła II

Dla ludzi Szlaków Papieskich, Ojciec Święty jest najwyższym autorytetem moralnym i przewodnikiem duchowym. Nie pozwólmy oczerniać Jego osoby i stanowczo reagujmy na wszelkie próby zniesławiania wielkiego Polaka i Świętego. Fundacja Szlaki Papieskie apeluje o obronę dobrego imienia św. Jana Pawła II.