Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-04-06 12:55
nc / KAI

Biskupi płoccy do księży: to będą dni opuszczenia i samotności

Najbliższe dni „będą doświadczeniem opuszczenia i samotności, które były udziałem Jezusa zawieszonego na drzewie krzyża między niebem i ziemią. Były to chwile po ludzku najtragiczniejsze, ale po Bożemu najbardziej owocne w Jego działalności” - napisali biskupi.

Autor/źródło: Ks. Robert Capała, licencja: CC BY

Biskupi płoccy w liście do księży diecezji płockiej zaznaczyli, że z powodu epidemii w Ojczyźnie i na świecie, nie będą mogli spotkać się z nimi na wielkoczwartkowej Mszy Świętej Krzyżma, aby wspólnie ją sprawować i odnowić kapłańskie przyrzeczenia. Dlatego skierowali do nich słowo pokrzepienia i nadziei.

„Może się nam niekiedy wydawać, że wchodzimy w noc Męki i Śmierci naszego Pana, a brzask wielkanocnego poranka został jakby przyćmiony. Tymczasem obecne dni, jak nigdy dotąd, nabierają szczególnego charakteru. Pandemia wirusa nie jest w stanie przesłonić blasku prawdy i dobra, które biją z tajemnicy Misterium Paschalnego” – podkreślili biskupi.

Ze smutkiem w sercach myślą o liturgii tegorocznego Wielkiego Tygodnia, Świętego Triduum Paschalnego i Oktawy Zmartwychwstania. Zaznaczyli, że Pan przyzwolił jednak, aby w pokoleniu ludzi pewnych swego, przekonanych o mocy świata techniki, odkryć naukowych i medycznych - wydarzyły się takie właśnie Święta Paschalne.

Biskupi zapewnili księży o swojej bliskości i modlitwie w tych dniach. Wyrazili przekonanie, że wszystkim potrzeba zwrócenia się do Chrystusa, Lekarza dusz i ciał, który w Bożej aptece swojego Kościoła w każdym czasie rozdziela lekarstwa: „mocną wiarę, niewzruszoną nadzieję i gorącą miłość”.

„Spróbujmy na miarę naszych ludzkich możliwości głęboko i pięknie przeżyć wszystkie celebracje tych świętych dni. Mogą one być dla nas, pasterzy, niezwykłą okazją do odkrycia ducha liturgii, zwrócenia oczu na Tego, który jest Alfą i Omegą. Będą poniekąd doświadczeniem opuszczenia i samotności, które były udziałem Jezusa zawieszonego na drzewie krzyża między niebem i ziemią. Jak wiemy, były to chwile po ludzku najtragiczniejsze, ale po Bożemu najbardziej owocne w Jego działalności” - napisali hierarchowie.

Autorzy listu poprosili również księży o podjęcie krucjaty modlitwy Liturgią godzin i adorację eucharystyczną. Wyrazili wdzięczność księżom za trud wielkopostny, by domy Boże były wypełnione modlitwą, adoracją, sprawowaniem sakramentu pokuty i ich „cichą obecnością”. Także za trud poszukiwania możliwości dotarcia do parafian przez środki społecznego przekazu, pomoc charytatywną dla seniorów i najbardziej potrzebujących, wsparcie w chwilach żałoby i rozstania, za współpracę z różnymi służbami dla dobra chorych w szpitalach i odosobnionych na kwarantannie.

Pod „Listem Biskupów Płockich do Prezbiterów na obchody Wielkiego Tygodnia i Paschy 2020 roku” podpisali się: Piotr Libera – biskup płocki, Mirosław Milewski – biskup pomocniczy i Roman Adam Marcinkowski – biskup senior.


eg / Płock


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: biskupi, diecezja płocka, Wielki Tydzień, epidemia, List do kapłanów na Wielki Czwartek, koronawirus