Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-31 09:13
AC / Krzysztof Ołdakowski SJ

Biskupi o rozwiązaniu kryzysu politycznego w Kamerunie

Biskupi Kamerunu wezwali wiernych oraz wszystkich mieszkańców do głębokiego przemyślenia kryteriów wyboru przyszłego prezydenta kraju.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Kamerun pogrążony jest w politycznym chaosie związanym z narastaniem ideologii separatystycznej dążącej do podzielenia tego kraju na część angielsko- i francuskojęzyczną.

Arcybiskup stołecznej Duali, Samuel Kleda wspomina o konieczności rzeczywistego dążenia do przezwyciężenia problemu korupcji, zaniku poczucia dobra wspólnego, nierówności społecznych oraz bezrobocia wśród młodych. Wskazuje na konieczność zdecydowanego przeciwstawienia się siejącemu grozę islamistycznemu ugrupowaniu Boko Haram oraz podjęcia wyzwań związanych z reformą systemu prawnego, zdrowotnego, edukacyjnego oraz poprawy infrastruktury.

Episkopat Kamerunu przypomina, że Kościół w swoim nauczaniu społecznym dystansuje się od wskazywania konkretnych partii i kandydatów w wyborach na różnych szczeblach. Może jednak i powinien przypominać kryteria jakimi powinni kierować się ludzie wierzący przy podejmowaniu decyzji politycznych. Jednym z nich jest rzeczywista gotowość rozwiązywania nabrzmiałych problemów społecznych. Przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich oraz liderzy muzułmańscy w Kamerunie wzywają do porozumienia, które położyłby kres konfliktowi, jaki powstał w 2016 roku w wyniku poczucia marginalizacji w systemie prawnym i edukacyjnym anglojęzycznej części kraju ze strony sytemu francuskojęzycznego. Istnieje silne napięcie pomiędzy rządem, a ruchem separatystycznym dążącym wręcz do oddzielenia się od pozostałej części kraju. W obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich biskupi i przywódcy islamscy Kamerunu wzywają do poparcia kandydatów gotowych zapewnić integralność terytorialną kraju.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-30 21:49:39
miniaturka

Mężczyźni modlili się u św. Józefa

57 mężczyzn, w tym 14 chłopców, pielgrzymowało w IV Pieszej Pielgrzymce Mężczyzn z Jasnej Góry do św. Józefa w Kaliszu. Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak.
2018-08-31 07:59:47
miniaturka

Kard. O’Malley wzywa do współpacy z organami ścigania

Kard. Sean O.Malley wezwał wszystkie diecezje Stanów Zjednoczonych do przekazywania akt personalnych osób zamieszanych w skandale pedofilskie odpowiednim organom ścigania.
2018-08-31 08:41:14
miniaturka

Egipt: spotkanie młodych koptów żyjących w diasporze

Powrót do korzeni – to hasło trwającego w Egipcie, w oddalonym 90 kilometrów na północny zachód od Kairu monasterze Anba Bishoy, światowego spotkania młodzieży koptyjskiego Kościoła prawosławnego.
2018-08-31 09:42:15
miniaturka

Francja: bardziej zjednoczeni w działaniach na rzecz rodziny

Światowe Spotkanie Rodzin z Papieżem w Dublinie było doskonałym impulsem do podjęcia bardziej konkretnych działań na rzecz rodziny. Wymaga to również większego zjednoczenia Kościoła w działaniu duszpasterskim. Wskazują na to biskupi Francji.
2018-08-31 10:18:50
miniaturka

Abp Auza do ONZ: trzeba mediatorów, troszczących się o człowieka

Mediacje i rozstrzyganie sporów – to temat otwartej debaty w Radzie Bezpieczeństwa, w której nie zabrakło głosu Kościoła katolickiego. W imieniu Stolicy Apostolskiej, o jej doświadczeniach w procesach mediacyjnych, mówił Stały Obserwator przy ONZ w Nowym Jorku.
2018-08-31 10:48:30
miniaturka
play

Cud w małżeństwie - #mit2

Chcesz zmienić swoje małżeństwo, relacje, ale nie wiesz jak? W cyklu nagranym przez Salve TV Agnieszka Pieniążek rozprawia się z mitami w relacjach.