Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-10-31 12:14
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Biskupi Kolumbii: eutanazja dla nieletnich narusza ludzką godność

„Poważne naruszenie godności ludzkiej”. Takimi słowami Konferencja Episkopatu Kolumbii określa orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego tego kraju, które umożliwia dostęp do eutanazji dla nieletnich.

Autor/źródło: photogenica.pl

„Stwierdzamy – piszą kolumbijscy biskupi w swoim oświadczeniu – że niedawne orzeczenie Trybunału regulujące tę sprawę jest sprzeczne z zawartą w Konstytucji (artykuł 11) zasadą obrony życia Według kiego episkopatu i otwiera drzwi do społecznego przyzwolenia na legalne uśmiercanie niektórych ludzi”, szczególnie, gdy są tych słabi i potrzebują pomocy. Podkreślając, że życie jest największym i najwspanialszym darem Boga, hierarchowie domagają się dołożenia wszelkich starań, by zapewnić w służbie zdrowia świadczenia godne, ​​skuteczne i w pełni ludzkie, zwiększając zakres działań łagodzących cierpienia chorych.

Konferencja Episkopatu Kolumbii apeluje także do parlamentarzystów i pracowników służby zdrowia, by nie zapominali słów Papieża Franciszka wzywających do podjęcia „odważnych, idących pod prąd decyzji” w obronie życia, zwłaszcza życia „najuboższych i najsłabszych”.

W Kolumbii eutanazja jest legalna od 2015 r., jednak dostępna tylko dla dorosłych. Tamtejszy Trybunał Konstytucyjny uznał to za „lukę prawną”. Zdaniem jego sędziów legalne zadawanie śmierci miałoby rzekomo „oszczędzić” nieletnim ewentualnego okrutnego i nieludzkiego traktowania.

lgo/ rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: eutanazja, Kolumbia, obrona życia, nieletni, Konferencja Episkopatu Kolumbii